Jump to content

kanarkusmaximus

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1407
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

111 Good

About kanarkusmaximus

 • Rank
  Astrohultaj
 • Birthday 06/12/1982

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.kosmonauta.net
 • Facebook / Messenger
  4694432

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  jestem?
 • Zainteresowania
  astro, karate kyokushinkai, taniec, nauka, historia, sztuka, literatura
 • Sprzęt astronomiczny
  Marchwood 7x50, C102 na EQ 3-2 plus LVW 5mm, prosie 9, 15 i 32 mm, dwaj kelnerzy 20 mm, filtry Baader Fringe Killer, O III i RG 610,webcamerka, Koronad PeSTka. Od niedawna również cudo mistrza Bartoliniego - achro 152/1200.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mam zagwożdżkę: - robię analizę najnowszych obiektów na orbicie - trochę poleciało w ostatnich dniach, ale kilka obiektów (np seria CubeSatów z Cygnusa) to obiekty bez żadnego systemu napędowego - cztery najnowsze ślady, które mogą coś sugerować to: H-2A, górny stopień Falcona 9 i dwa chińskie starty wojskowe - raporty sugerują, że jest to orbita o dużym nachyleniu ("od bieguna do bieguna"), tyle, że było to widoczne w locie w kierunku zachodnim aż do zenitu w Polsce - był jeden (prawdopodobnie) fałszywy raport z RPA o przelocie drugiego stopnia Falcona 9, ale tam czas kompletnie się n
 2. Cześć! Świetne zdjęcia! Potrzeba mi mniej więcej wyznaczenia kierunku lotu na niebie - najlepiej na jakiejś mapce + koordynatów Twojego miejsca obserwacyjnego. Wczoraj był chiński start, jest jeszcze szansa, że coś brykało na orbicie. Nie musi to być koniecznie start rakiety balistycznej, ale też możliwe.
 3. Trwa kampania polskiej gry Race To Mars na platformie Kickstarter. Do 27 lipca twórcy tego projektu chcą zdobyć wystarczające fundusze na stworzenie gry pod kilkoma platformami. Jeśli wszystko się powiedzie, to Race To Mars zostanie wydany pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Race To Mars to turowy manager firmy z branży kosmicznej. Gracz wciela się w szefa nowo powstałej firmy z sektora kosmicznego. Długofalowym celem gry jest założenie kolonii na Marsie przed konkurencją. Zanim jednak będzie to możliwe, upłyną lata/dekady prac badawczo-rozwojowych, kontraktów, misji, projektów
 4. Pismo przypomina to, które najczęściej jest stosowane przez polskich adminów na swoich stronach administracyjnych. Dla przejrzystości oczywiście!
 5. Z uwagi na to, że trochę czasu upływa pomiędzy detekcją kandydata (jak tutaj - na Planet Hunters) a potwierdzeniem istnienia danej planety pozasłonecznej pozwolę sobie nieśmiało zasugerować, że za kilka miesięcy dojdzie jeszcze kilka innych polskich odkryć. W tym przypadku od detekcji do potwierdzenia minęło chyba około 9 miesięcy.
 6. Tak to zdecydowanie rotujący satelita lub śmieć kosmiczny. Czy sprawdzałeś na jakiejś stronie co to mogło być?
 7. O! Dopiero teraz odkryłem ten wątek. Czy można prosić na PW o jakieś informacje? Czy jest jakaś miejscówka niedaleka od Gdańska?
 8. Dopiero teraz zauważyłem ten wątek, więc przepraszam za późną odpowiedź. Rzeczywiście - strona PW-Sata nie była od dawna aktualizowana - chyba dlatego, że osoby które się tym zajmowały robiły to 'z doskoku' i chyba nie były bezpośrednio związane z projektem. W międzyczasie powstała jeszcze podstrona, na którą można było przesyłać swoje dane z nasłuchu PW-Sata. Małe podsumowanie wydarzeń zamieściłem tutaj: http://www.kosmonauta.net/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/orbitalne-bz/5112-2013-02-13-pw-sat-vega.html W zasadzie w ostatnich miesiącach się niewiele działo - wcze
 9. Program marsjański akurat dostał mocno po łapkach ostatnio i dlatego nowego łazika marsjańskiego - "kopii" obecnego będziemy mogli się spodziewać dopiero w 2020 roku. Poza tym od lat akurat Mars był priorytetowy - niestety bardzo nierozsądne jest częste zmienianie strategii rozwoju (vide koniec Constellation i początek Flexible Path). Zatem - to nie takie proste, jak się wydaje.
 10. Wbrew pozorom to nie takie proste. Żyjemy w czasach problemów ekonomicznych i zarówno amerykańska NASA jak i europejska ESA czeka kilka "chudych" lat. Oznacza to potrzebę ostrej selekcji, ale każda z tych (i innych) agencji wykonuje sporo studiów dotyczących badań planetoid. Przykładem może być amerykańska OSIRIS-REx. Misja WISE była dość tania z uwagi na jej wielkość i orbitę, jednak i tak była projektowana i budowana kilka dobrych lat. Jeśli chciałoby się cokolwiek zbudować, co przyniosłoby wyraźnie lepszą jakość danych, to... sonda musiałaby znaleźć się bliżej Słońca niż Ziemia (np. or
 11. Zgadzam się - połowę tego już wypełniam (tzn. pisanie). Z prenumeratą gorzej, bo najczęściej mnie w Polsce nie ma i AA czytuję na lotniskach. Janko, czy ta odpowiedź Ciebie (na tę chwilę) satysfakcjonuje?
 12. O! Znalazłem ten "przedpotopowy" wątek, to pozwolę sobie dokonać nieco propagandy. Kosmonauta.net działa już ponad 4 lata, w trakcie których napisaliśmy ponad 5000 tekstów. Czasem jednego dnia potrafi nas odwiedzić kilkanaście tysięcy gości - czasem w przeszłości z tego powodu zdarzały się totalne zwiechy naszych serwerów (np podczas lądowania Curiosity na Marsie). Staramy się aktywnie też współpracować - nasze teksty są re-publikowane w kilku ogólnych portalach informacyjnych, pojawiają się też teksty w formie drukowanej (np. ostatnio nieco w "Astronomii Amatorskiej"). Zdarzają się
 13. Widziałem przelotnie lutowy numer "AA". Bardzo dobrze wykonana robota - brawa dla ekipy redakcyjnej. Moim zdaniem naprawdę warto, by czasopismo "AA" sie rozwijało na polskim rynku i publikowało artykuły z różnych dziedzin związanych z kosmosem.
 14. Smutna wiadomość! Paweł był zawsze jedną z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie. Jego energia i zapał do obserwacji oraz popularyzacji astronomii od lat inspirowały coraz to nowe osoby. Będzie nam naprawdę Ciebie brakować Pawle...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.