Skocz do zawartości

Siedem Sióstr


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

plejcombps5kopiarg1.th.jpg

 

25*5min @ ISO 800, Canon 400D, SW 6”, EQ 6

 

Zdjęcia powstały w czasie 2 sesji z 31/10 i 2/12, które miały być sesjami testowymi nowego montażu, nowego filtra i umiejętności posługiwania się Guidemasterem. Ale po kolei:

 

Filtr

Fotki robiłem z Warszawy, ciemne niebo na razie poza zasięgiem, UHC-S Baadera odpadł przy tym obiekcie więc użyłem LPS Hutecha. Wykres charakterystyki tego filtra jest taki:

 

lpsjf4.th.jpg

 

Podobno każda sztuka jest mierzona indywidualnie, ja dostałem właśnie ten rysunek w przesyłce. Filtr jest „jaśniejszy” niż UHC-S, przy Plejadach się sprawdził ale np. przy Irysie nie dał odpowiednich wyników. W sumie jestem zawiedziony, bo jest to szkiełko dużo bardziej selektywne niż UHC-S i liczyłem na możliwość focenia nim galaktyk w warunkach miejskich.

 

EQ 6

off-shelf od lokalnego dytrybutora, żadnych przeróbek, tuningu, etc. O ile CG-5 GT dawał przeciętnie jedną na trzy akceptowalną klatkę przy 10-minutowej ekspozycji o tyle ten egzemplarz daje jak do tej pory 100% dobrych klatek przy mojej Syncie 6” z guiderem. Oprócz wyważenia, polarnej, podstawą jest ustawienie prędkości guidera na 1.00x. Tym byłem zaskoczony, bo w CG-5 GT ta funkcja służyła do regulacji agresywności. W moim egzemplarzu po każdym włączeniu trzeba przestawiać tę prędkość bo defaultowo program wybiera 0.5x.

 

Guidemaster vs PHD

Przyzwyczajony do PHD podchodziłem do GM z dużą rezerwą. PHD daje wg mnie możliwość wykorzystywania słabszych gwiazd prowadzenia, w GM obraz trzeba podbijać stackując 2-3 razy. Ale pod względem funkcjonalności zdecydowanie wybieram GM. CG-5 GT przy kalibracji w GM wyrzucał błędy o nadmiernym backlashu albo braku osiowości. W EQ-6 takie historie na razie mi się nie zdarzają. Raz tylko na początku dostałem komunikat o backlashu ale przestawienie prędkości guidingu z 0.5x na 1.00x załatwiło sprawę. Poniżej wykres dla mojego EQ 6 z powieszoną Syntą 6" guidowanego przy lekkim wietrze i agresywności 80% w obu osiach. Może ktoś pomoże mi zinterpretować te dane ?

 

peow7.th.jpg

 

Pozdrawiam

 

PM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27
Moim zdaniem Plejady są zazwyczaj widoczne gołym okiem, żeby ich nie było widać na nieboskłonie to musi być chyba duża łuna z miasta lub chmury na niebie :szczerbaty:

 

Nie koniecznie na wsi,z mojego Miasta też widać przy łunie ale trzeba wcześniej sobie wzrok dostroić ku niebu i wtedy są widoczne Plejady ale taka widoczna plamka a na wsi pod Ojcowem w (Krakowskiem) widać wiele sióstr B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.