Jump to content

monter

Społeczność Astropolis
 • Posts

  786
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

monter last won the day on April 20 2020

monter had the most liked content!

3 Followers

About monter

 • Birthday 09/06/1982

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  okolice B-city
 • Zainteresowania
  astronomia :) książki, fotografia, nurkowanie!
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron NexStar 102 SLT
  lornetka 26x70
  oczy piwne ;)

Kontakt

 • Skype
  maciek.jarmoc

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

monter's Achievements

899

Reputation

6

Community Answers

 1. Jeżdżąc autem w teren i zasilając setup z gniazdek zapaliczki (przetwornica do lapka, montaż, grzałki z 12V) nigdy nie wyłączałem silnika podczas sesji. Plusy: ciepło w aucie zimą, ładowanie akumulatora, brak odcinania prądu w gniazdach zapalniczki Minusy: spalana benzyna
 2. Dzięki Mam kolejne takie kadry w planach
 3. Poprawiłem gwiazdki, wrzuciłem wersję w większej rozdzielczości https://telescopius.com/pictures/view/101977/deep_sky/NGC/678/galaxy/by-maciek_jarmoc
 4. Dzięki! Ale źle je poskładałem klatki, nie zrobiłem align channels i mam zielone czapeczki na gwiazdach, stąd tylko taka rozdzielczość
 5. Nie będę zakładał nowego tematu, dorzucę tutaj swoją wizję tego pola. Strzelane było przez SW 200/1000 i Canona 2000D, łącznie jakieś 4,5h. p.s. ciekawie wygląda to pasmo pyłu w NGC 678
 6. Bo ma To był mój główny powód przesiadki z APT na NINA, gdzie brakowało mi automatycznego ostrzenia na podstawie HFR zdjęcia, które właśnie zeszło. Chociaż do wersji BETA co chwilę chłopaki coś dorzucają. A ustawione wszystko poprawnie działa u mnie zawsze tak jak trzeba. Schodzi zdjęcie, NINA analizuje i jak trzeba, to ostrzy jeszcze raz, jak nie to leci z następną ramką. Backlash Compensation - u mnie zdecydowanie lepiej sprawdza się Overshoot. Do Abslute potrzebujesz mieć dokładnie zmierzony backlash in i out.
 7. Oglądałeś? https://youtu.be/-sHzbz3OcSo https://youtu.be/XsjT-We9Wn0 https://youtu.be/lHrfaR7A0L0 U mnie hula wszystko bez problemu, a dreamfocuser mam na dwóch tubach Pokaż co masz w oknie Opcje -> AF, bo ustawienia sekwencji nic nie mają do poprawnej pracy AF.
 8. oo a ja ją sobie na jutro zaplanowałem
 9. I ostatnio baaardzo często nowe wersje beta z aktualizacjami modułu autofocusa
 10. Powiem Ci jak u mnie kiedyś bywało z EQ6 zanim odkryłem plate solve na początku w APT, później w NINA. - ustawienie polarnej - myk do CdC -> klikam sobie np jedź do Vega -> montaż gdzieś tam sobie jedzie obok, oczywiście nie trafia -> ręczna korekcja strzałeczkami żeby Vega była widoczna w centrum kadru i klikałem w CdC "synchronizacja"; ok jeden punkt syncho mam, jadę do drugiego i np wrzucałem Dubhe -> goto -> montaż jedzie i z reguły mam ją w polu widzenia, ale nie w środku -> ręczna korekcja, żeby gwiazdka była w środku i klik synchronizacja w CdC i mont ma już mniej więcej pojęcie gdzie patrzy. Dodawanie kolejnych punktów w ten sposób znacząco poprawiało celność. Później kadrowanie to już z górki. Np chciałem M11. No to pyk w CdC jedź do i montaż trafiał jak trzeba. Aktualnie robię tak: - ustawienie polarnej - ustawiam w NINA co chcę focić, np te M11 przykładowe -> montaż jedzie, setup robi fotkę -> plate solve i widzi że przestrzelił, wie o ile i w którą stronę, robi korektę i kolejną fotę, znowu plate solve i albo obiekt jest już w centrum albo robi kolejną korektę. Koniec. Żadnych manualnych synchronizacji, wszystko leci automatem.
 11. Na Ali kupisz lunetkę 60/240 taniej niż 30mm i jeszcze na grzałkę Ci zostanie. Do tego ASI120 jeśli rozważasz AsiAir.
 12. O to to prawda. I niestety w wielu się nie da nic zrobić ;/ No może poza wyciągnięciem bezpiecznika
 13. Takie import USA to warto prześwietlić dokładnie z ilu było składane Bo czasami ludzie ściągają takie rozgniecione puszki, że się w głowie nie mieści, a później w ogłoszeniu - paaanie funkiel prawie nówka sztuka (a w myślach: tzn składana z trzech sztuka).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.