Skocz do zawartości

Test guiderów - wygrywa Starlight Xpress 'Lodestar'


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Dokopałem sie do mini testu kamerek do guidingu wykonanego przez autora programu PHD Guiding.

Wynika z niego, iż Xpress Lodestar jest najlepszą kamerką do guidingu ( oczywiście z tych niezależnych kamerek ), a zaraz po nim ATIK 16IC.

Test nie obejmuje zbyt wielu kamerek - między innymi

- DSI II Pro

- DSI III Color

- DSI III Pro

- Orion Guider ( inaczej QHY5 )

- TIS DMK 31 ( ta planetarna niebieska )

- Opticstar PL-130

- FishCamp Starfish

- Starlight Xpress Lodestar

 

ale chyba wnosi trochę wiedzy na temat jakości kamerki a dokładnosci guidingu.

 

LINK do testu: http://www.starlight-xpress.co.uk/Lodestar/guiderreview.pdf

 

I teraz pytanie .... Atik 16IC a Lodestar. Obie są porównywalnie drogie, mają swoje drobne wady i zalety ( wiecej zalet ma jednak Lodestar ). Jest jednak jedna zasadnicza różnica między nimi. Atik ma pixel 7,4 x 7,4 um.... Lodestar natomiast ma pixel 8,3um x 8,6um ( nie ma o tym słowa w teście, ale wiadomo to z datasheetów matryc ) .... czyli nie kwadratowy. Oczywiście rozmiary pixela podaje sie w sofcie do guidingu ale czy ta różnica nie wpływa jakoś na jakość guidingu?

Autor testu pisze, że przecietna dokładność z jaką PHD wylicza centroid gwiazdki to około 1/50 pixela ( maxymalna ale raczej teoretyczna to 0,004 pixela ). Zdjecie z kamerki spływa do kompa z kwadratowymi pixelami jak mniemam. Tak więc gdzieś tu nastepuje jakieś rozciągniecie. Z drugiej strony wielkość odsuniecia gwiazdki mierzymy nie względem krawędzi pixela czy czegoś innego "hardwareowego" tylko od punktu początkowego w ktorym znajdowała się gwiazdka i punkt ten jest wyznaczony przez soft guidingujacy.

Wiadomo, że w jedna stronę rozdzielczość pomiaru będzie większa niż w drugą. Czy jednak nie do tego służy kalibracja guidera i pomiar o ile pixeli przesunie się gwiazdka w określonym czasie aby zlikidować ewentualne błędy pomiaru ?

Właśnie... czy wogóle w przypadku nie kwadratowych pixeli występuje problem nie dokładności pomiaru i czy ta dokładność wogóle będzie zauważalna.

 

Dokładność o którą tu pytam chciałbym przyjąć za "dużą". Wiem, że zwykłym webcamem powieszonym na Skyluxie da sie wyguidingować zdjecia o bardzo małym błędzie prowadzenia ( wiem bo własnie taki zestaw mam ), ale ponieważ webcam ( a dokładniej SC3 oparte o tą samą matrycę co ATIK 16IC ) nie do końca współpracuje z MaximDLem więc szukam dla siebie docelowej kamerki do guidingu. Docelowa tzn, że kiedyś będzie pracowała z pewnie większym zestawem niż ED80 na ogniskowej 500mm ( choć nie szybko ) w związku z tym pytanie dotyczy powiedzmy uprowadzenia jakiegoś RC z ogniskową 1,5m a nie ED80.

 

Temat jest mocno teoretyczny ( jak wszystkie moje tematy ), bo cieżko w praktyce sprawdzić różnice ( trzeba by pewnie wiele godzin testów ), interesuje mnie raczej wasze "widzi-mi-się" i przemyślenia. Może akademicką dyskusją dojdziemy wspólnie do jakiś sensownie brzmiących wniosków dotyczących kwadratowości pixeli. Szczerze - przekopałem trochę CloudyNights ale takiego tematu nie znalazłem. Spróbuje naskrobać też mejla do autora testu - moze on coś wie na ten temat.

 

Datasheety:

ATIK 16IC - ICX424AL - http://www.unibrain.com/download/pdfs/ub1394cam/ICX424AL.pdf

Xpress Lodestar ( jaki DSI II Pro ) - ICX429AL - http://www.sony.co.jp/~semicon/english/img...01/a6804694.pdf

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie lubię pisać, co mi się wydaje, czy widzi mi się, to napiszę, co wiem. Do autora programu też nie musisz pisać, bo sam Ci odpowiedział w artykule. Wielkość piksela w guidingu już dawno nie ma znaczenia. Dlaczego? Ponieważ siatka, na której wyliczane są korekty jest dużo, duże gęstsza niż rozdzielczość kamery. Wynika to właśnie z możliwości liczenia subpikseli. Zobacz sobie, jaką wielkość piksela ma np. ST4 - to tak na marginesie.

 

Jeżeli, jak piszesz, soft jest w stanie obliczyć pozycję gwiazdy z dokładnością do 0,004 pixela, to pytam się, jakie znaczenie ma wielkość piksela, jeżeli zapas relatywnej rozdzielczości jest ogromny? Dyskusja, czy 7,4um czy 8,3 um jest w ogóle stratą czasu.

 

Teraz drugie zagadnienie - kwadratowość piksela. Żeby to sobie prawidłowo wyobrazić, trzeba pamiętać, że guiding nie pracuje w 2 wymiarowym układzie, ale tak naprawdę, w 2 różnych, niezależnych układach. Dlatego, tak istotne jest wyrównanie kamery z osiami pracy montażu i dlatego daje to znaczną poprawę efektywności. W czasie wprowadzania informacji o kalibracji, czy to ręcznie, czy automatycznie, wprowadzasz właśnie te różnice. Nie ma znaczenia, czy np. piksel w pionie będzie 2x mniejszy, czy np. montaż pracuje 2x szybciej w Deklinacji. Od tego właśnie jest ten paramatr, który określasz w czasie kalibracji, a X i Y są całkowicie niezależne.

 

Poza tym, te parametry osi, jeżeli chcesz naprawdę super idealnie sobie ustawić guiding, traktuje się zupełnie inaczej. Czemu? Ze względu na zupełnie inną specyfikę pracy montażu w X i Y. Ale to inny temat...

 

Podsumowując, przy dzisiejszych algorytmach guidowania różnice wielkości piksela, o których tu rozmawiamy, nie mają żadnego znaczenia - tak samo jak proporcjonalność X/Y.

 

Jak wiesz, Atika używam od dawna, namówiłem już kilka osób i są też zadowolone. O Lodestarze nic nie wiem, ale jak Craig twierdzi, że jest najlepsza, tzn. że tak jest. Nie wiem, czy wiesz, ale on jest uznawany za jednego z najlepszych specjalistów od teorii guidowania. W temacie testów kamer też jest niezły - pisze ich recenzje do magazynów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philips, już nie spierając się o Twoje teorie, to wiedz, że:

 

ATIK 16IC - świetnie wpółpracuje z Maximem

DSI PRO - bardzo kiepsko (bardzo niestabilnie i niemały problem, żeby wogóle zaczęła chcieć: wpisy do rejestru, podmiana dll'ek itp )

i to jest praktyka, nie teoria

wiec proszę, wybierz tym razem dobrze, żebyś nie miał kłopotów i powodów to pisania kolejnych tomów teorii

bo aż sie serce kroi, ile zapału marnujesz na teoretyzowanie, a ile fotek mógłbyś juz w tym czasie zrobić

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.