Skocz do zawartości

NGC 4038, 4039


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

UFFF!!!! Nareszcie spełniło się moje marzenie z lat wczesnej młodości. Dzięki uprzejmości Maćka (MaciekC6N) wybraliśmy się małą grupką do niego na działkę. Jechał z nami też perkuła. Miejscówka oddalona o 80 km od Warszawy, miała naprawdę świetne niebo. Kiedy zgasły lampy uliczne, a sąsiedzi poszli spać, można naprawdę było poczuć się niemalże jak pod ciemnym, bieszczadzkim niebem. Po rozstawieniu i schłodzeniu sprzętu, przeleciałem się po kilku znanych obiektach. Patrząc na południowy horyzont zobaczyłem gwiazdozbiór Kruka. Leży on dość nisko, więc z okolic miasta jest praktycznie niewidoczny. HA!!!! - pomyślałem. - I tu cię mam bratku :D . Wycelowałem zgodnie z mapą, chwila szukania i jest.... Mój wymarzony obiekt... Mgiełka w kształcie serca. A to dlatego, iż te dwie galaktyki spotkały się w pustce kosmosu i żadna z nich nie chciała ustąpić pierwszeństwa drugiej. (Ciekawe czy miały ważne OC? :D ) Są one w trakcie kolizji. To właśnie czyni je interesującymi obiektami. I tu wracam do młodości. W książce "Niebo na dłoni", zamieszczone jest zdjęcie tych obiektów. Przeglądając ją zawsze zatrzymywałem się na tej stronie i zastanawiałem się jak to wygląda przez teleskop. I wreszcie zobaczyłem :banan: . Na obserwacji tego cuda spędziłęm w sumie około godzinki. Wyszukiwałem szczegółów i jakiś drobiazgów. Czasem wydawało mi się, że widzę jakby ramię jednej z galaktyk... Choć bardziej prawdopodobne, że sobie to dośpiewałem. Niestety nie miałem nic pod ręką, żeby zrobić szkic. I tak pewnie nic by z tego nie wyszło, ponieważ przeraźliwe zimno wypędziło nas z pola ok. 1 w nocy. Tak więc obserwację mogę uznać za bardzo udaną. Mam też cichutką nadzieję, że Maciek czasami będzie nas zapraszał. :szczerbaty: Jeszcze raz dzięki chłopakom za wspaniałe miejsce, towarzystwo i wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.