Skocz do zawartości

Która kamera do guidingu


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Którą z poniższych kamer wybrać do guidingu:

 

1. ALCCD5

2. ATIK 16Ic

 

Zaznaczam, że służyć będzie wyłącznie do guidingu, pomijam również kwestię ceny.

 

Co prawda na forum można znaleźć lakoniczne informacje, ale może ktoś rzeczowo uzupełniłby o istotne wiadomości.

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tylko do guidingu to jak dla mnie ALCCD5 (bardziej znana jako QHY5), bo:

- bardzo czula (nie wiem jak sie ma w stosunku do Atika)

- USB 2.0 (jesli sie nie myle to Atik 16IC USB 1.1)

- bardzo male rozmiary i waga

- podobnie jak Atik ma wyjscie ST4

- obslugiwana przez wszystkie najbardziej znane programy do guidingu (zreszta Atik rowniez)

- maly piksel

- cena prawie 2.5x mniejsza od Atika (rozumiem zo to nie ma dla Ciebie znaczenia)

Atik ma co prawda chlodzenie ale do guidingu nie wiem czy to az takie wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom.... tylko że ALCCD5 ma 8bitów.... a Atik 16bitów i to jest zasadnicza różnica nie tylko dla jakości guidingu co dla ilości gwiazdek zdatnych do guidingu.

 

Do mnie kilka dni temu przyjechała kamerka specjalnie do guidingu XPRESS LODESTAR. Jest naprawdę maleńka ( mocuje sie ją jak okular 1,25 ", nie ma żadnych gwintów ani złączek ), waży 50g ( !!! serio, tyle co paczka papierosów + zapaliczka ), USB 2.0 i klatkę zciąga w ~1s, ma wyjscie ST4 ( tylko na taką mini wtyczkę ale jest przejściówka i kabelek ), oczywiście 16 bitów, brak chłodzenia..... a kosztuje tyle co ATIK 16IC.

 

Jest tylko mały problem z nia z ktorym mam nadzieję sobie poradzić - chodzi o to, że on jest "Interlaced" czyli generalnie zciąga najpierw jedną połowę linii z matrycy a potem drugą co owocuje obrazem w poziome paski. Niby można włączyć "progressive scan" ale jakoś nie panuje nad tym bo jednak dalej obraz jest w paski, tylko mniej i nie zawsze. Tak czy inaczej typek od PHD guiding doszedł do wniosku, że to najlepsza kamerka do giudingu, co opisałem tu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...amp;hl=lodestar

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom.... tylko że ALCCD5 ma 8bitów.... a Atik 16bitów i to jest zasadnicza różnica nie tylko dla jakości guidingu co dla ilości gwiazdek zdatnych do guidingu.

 

Do mnie kilka dni temu przyjechała kamerka specjalnie do guidingu XPRESS LODESTAR. Jest naprawdę maleńka ( mocuje sie ją jak okular 1,25 ", nie ma żadnych gwintów ani złączek ), waży 50g ( !!! serio, tyle co paczka papierosów + zapaliczka ), USB 2.0 i klatkę zciąga w ~1s, ma wyjscie ST4 ( tylko na taką mini wtyczkę ale jest przejściówka i kabelek ), oczywiście 16 bitów, brak chłodzenia..... a kosztuje tyle co ATIK 16IC.

 

Jest tylko mały problem z nia z ktorym mam nadzieję sobie poradzić - chodzi o to, że on jest "Interlaced" czyli generalnie zciąga najpierw jedną połowę linii z matrycy a potem drugą co owocuje obrazem w poziome paski. Niby można włączyć "progressive scan" ale jakoś nie panuje nad tym bo jednak dalej obraz jest w paski, tylko mniej i nie zawsze. Tak czy inaczej typek od PHD guiding doszedł do wniosku, że to najlepsza kamerka do giudingu, co opisałem tu:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...amp;hl=lodestar

 

Philips

 

Wrzuć proszę fotę przejściówki do kabelka St4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica co do ilości gwiazdek jest taka, że guidingując z webcamem SC3 z matrycą ICX424AL czyli tą samą co ma ATIK 16IC, z telepem F10 mogłem guidingować na gwiazdce max 8,5 mag, z Lodestarem mogę na 11mag choc czułosci tych matryc są w zasadzie takie same. Tak się własnie ma 8 bitów do 16 bitów, choć ma tu tez znaczenie sama elektronika kamerki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "przejściówka" to źle określiłem.... jest to po prostu kabelek zakończony z jednej strony wtyczką RJ12 ( telefoniczna ), która idzie wprost do gniazda ST4 w montażu, a drugi koniec idzie do kamerki i ma tą mini wtyczkę taką jak na fotce kamerki ze strony: http://www.starlight-xpress.co.uk/Lodestar.htm

 

Ja mam ten mały problem, że EM200 ma takie g.... gniazdo do ST4 do którego musiałem dokupić przejściówkę z RJ12 na to TAK'owe, żeby to działało. Przejściówkę taką kupiłem w sklepie Shoestring przy okazji kupowania GPUSB jak jeszcze nie miałem tej kamerki tylko jechałem na webcamie SC3.

 

Zapomniałem dodać, ze Lodestar z okazji większego pixela ma też wiekszą studnie potencjału niż ATIK 16IC nie mówiąc juz o kamerkach 8-bitowych, wiec i na jasnych gwiazdkach mozna jechać na czasach rzędu 3-4s i nie będzie przepalona. Ta studnia to >50 000e ....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz w sbigu remote guidehead port to zastanów się nad tym rozwiązaniem

 

Mam ten port, ale...:

 

uważam, że rozwiązanie takiego guidingu choć dobre, "wiąże" użytkownika na stałe z kamerą "matką".

 

cam_remote3n_33_b.jpg

źródło: http://www.buytelescopes.com/manufacturers...mote3n_33_b.jpg

 

Natomiast wykorzystując Atika czy XPRESS LODESTAR, astrofotograf jest całkowicie niezależny jeśli idzie o kwestie wyboru różnego typu rejestratora.

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.