Jump to content

Tomasz_Habaj

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  429
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Tomasz_Habaj last won the day on June 15

Tomasz_Habaj had the most liked content!

Community Reputation

1279 Excellent

About Tomasz_Habaj

 • Rank
  Astro-Forum.org

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Bogdan mam dokładnie tak samo. Pomimo posiadania zdalnego obserwatorium wszytko uruchamiam ręcznie ( w sensie wysyłam polecenie wykonania danego zadania).
 2. Kurcze, tez to u siebie zauważyłem. Mam jeszcze jeden obiekt z wiosny i ciągle nie mogę się za niego zabrać.
 3. Andrzej, zdjęcia jak zwykle pierwsza klasa! Male sprostowanie. Moj teleskop to astrograf od TS-a. Seria N-AG10. To taka tańsza alternatywa OO UK i ASA.
 4. Kolejny klasyk wiosennego nieba, popularny słonecznik, czyli galaktyka M63. Materiał zbierałem przez kilka dni w kwietniu, ale tak zmiennego seeingu jeszcze nie miałem. Pamiętam jak w ciągu jednej godziny z naprawdę dobrych warunków, seeing pogorszył się tak bardzo, że musiałem odpuścić dalsze fotografowanie. Niestety, ale przy tej skali wszystko wychodzi później na zdjęciu (jak choćby szum, którego przy innych obiektach i podobnym czasie naświetlania nie miałem). Bedę chciał wrócić do tego obiektu w przyszłym sezonie (oczywiście przy odpowiednich warunkach). Zależy mi, aby uchwycić tę górną pętlę nad galaktyką, której przebłyski już teraz widzę na ekstremalnie podciągniętym zdjęciu. Pewnie trzeba będzie dopalić drugie tyle materiału, ale myślę, że warto. LRGB- 29:20:22:22. L po 600s, RGB po 300s każda klatka. G53f, N-AG-10, SX694
 5. Piękne zdjęcie Bogdan! Przymierzałem się do tego obiektu w ostatnim czasie, ale niestety brakło czasu. Trafia na pierwsze miejsce obiektów na przyszły sezon galaktyczny, a Twoje zdjęcie będzie dla mnie wzorcowym.
 6. Z Polski. Efekt pogodnych nocy w kwietniu. Co do gwiazdek, to mam tego świadomość. Efekt nie do końca prawidłowej maski na gwiazdy.
 7. Dzięki Marcin. Głównym celem przy składaniu tego zestawu były właśnie galaktyki.
 8. Kiedyś marzył mi się Tryplet Lwa. Niestety nigdy nie udało mi się go sfotografować. Teraz nadarzyła się okazja, ale niestety z moim zestawem nie jestem w stanie zmieścić całego Trypletu w jednym kadrze. Wybór padł na M65 i M66, które fajnie mieszczą się w polu widzenia mojego zestawu. NGC 3628 będzie musiała poczekać do następnego sezonu. LRGB- 32:20:18:18, 300s każda klatka. G53f, N-AG-10, SX694
 9. A na czym ta trudność ma polegać? Mogę się wypowiadać tylko w kwestii G53f ze sterowaniem Pulsar2. Nie mam z nim żadnych problemów w obsłudze. Montaż kupiłem w 2014 roku, a od 4 lat montaż stoi na pierze w obserwatorium, którym steruje zdalnie. Do dnia dzisiejszego ani razu przy nim nic nie robiłem. Zero jakichkolwiek prac serwisowych, itp. (nie licząc przetarcia kurzu jak jestem 2 razy do roku w obserwatorium). Natomiast ten nowy model jest dostępny z innym sterownikiem i tutaj nie wiem jak wygląda obsługa.
 10. A ja polecam to: http://www.geminitelescope.com/efric-friction-drive-mount-german-equatorial/ Mieści się w budżecie. Mam starszego brata G53f i przy poprzednim zestawie nie używałem guidingu (skala 1.36"/pix, waga zestawu jakieś 18kg). Na Cloudy Nights pojawiły się już pierwsze recenzje: https://www.cloudynights.com/topic/704864-gemini-gtd-efric-new-mount-or/
 11. Dzięki wszystkim. Do kompletu samo L:
 12. Zaczynając M81 miałem zamiar palić tylko LRGB, przy czym samo L w klatkach po 10min. I tak L zmieniłem na 5min, ale postanowiłem dopalić wodór. Myślę, ze warto było. Choć tych dłuższych L teraz żałuję, bo myślę, ze pozwoliły by one na pokazanie IFN. Bądź co bądź, jest on już dobrze widoczny na staku, ale balem się za bardzo wyciągać ten sygnał na rzecz kontroli nad szumem. LRGB- 53:20:20:20, 300s każda klatka, Ha-10x600s. G53f, N-AG-10, SX694.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.