Jump to content

Tomasz_Habaj

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  424
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Tomasz_Habaj last won the day on May 17

Tomasz_Habaj had the most liked content!

Community Reputation

1209 Excellent

About Tomasz_Habaj

 • Rank
  Astro-Forum.org

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Piękne zdjęcie Bogdan! Przymierzałem się do tego obiektu w ostatnim czasie, ale niestety brakło czasu. Trafia na pierwsze miejsce obiektów na przyszły sezon galaktyczny, a Twoje zdjęcie będzie dla mnie wzorcowym.
 2. Z Polski. Efekt pogodnych nocy w kwietniu. Co do gwiazdek, to mam tego świadomość. Efekt nie do końca prawidłowej maski na gwiazdy.
 3. Dzięki Marcin. Głównym celem przy składaniu tego zestawu były właśnie galaktyki.
 4. Kiedyś marzył mi się Tryplet Lwa. Niestety nigdy nie udało mi się go sfotografować. Teraz nadarzyła się okazja, ale niestety z moim zestawem nie jestem w stanie zmieścić całego Trypletu w jednym kadrze. Wybór padł na M65 i M66, które fajnie mieszczą się w polu widzenia mojego zestawu. NGC 3628 będzie musiała poczekać do następnego sezonu. LRGB- 32:20:18:18, 300s każda klatka. G53f, N-AG-10, SX694
 5. A na czym ta trudność ma polegać? Mogę się wypowiadać tylko w kwestii G53f ze sterowaniem Pulsar2. Nie mam z nim żadnych problemów w obsłudze. Montaż kupiłem w 2014 roku, a od 4 lat montaż stoi na pierze w obserwatorium, którym steruje zdalnie. Do dnia dzisiejszego ani razu przy nim nic nie robiłem. Zero jakichkolwiek prac serwisowych, itp. (nie licząc przetarcia kurzu jak jestem 2 razy do roku w obserwatorium). Natomiast ten nowy model jest dostępny z innym sterownikiem i tutaj nie wiem jak wygląda obsługa.
 6. A ja polecam to: http://www.geminitelescope.com/efric-friction-drive-mount-german-equatorial/ Mieści się w budżecie. Mam starszego brata G53f i przy poprzednim zestawie nie używałem guidingu (skala 1.36"/pix, waga zestawu jakieś 18kg). Na Cloudy Nights pojawiły się już pierwsze recenzje: https://www.cloudynights.com/topic/704864-gemini-gtd-efric-new-mount-or/
 7. Dzięki wszystkim. Do kompletu samo L:
 8. Zaczynając M81 miałem zamiar palić tylko LRGB, przy czym samo L w klatkach po 10min. I tak L zmieniłem na 5min, ale postanowiłem dopalić wodór. Myślę, ze warto było. Choć tych dłuższych L teraz żałuję, bo myślę, ze pozwoliły by one na pokazanie IFN. Bądź co bądź, jest on już dobrze widoczny na staku, ale balem się za bardzo wyciągać ten sygnał na rzecz kontroli nad szumem. LRGB- 53:20:20:20, 300s każda klatka, Ha-10x600s. G53f, N-AG-10, SX694.
 9. Narzekałem na coraz więcej lamp w mojej okolicy, ale teraz coraz większy problem stanowią StarLinki. Tak wyglądało niebo z tamtej nocy:
 10. Po raz pierwszy wziąłem się za "kulkę". Próbowałem wcześniej pojedyncze klatki, ale nigdy nie skompletowałem pełnego LRGB. Jest to niejako "produkt uboczny" palenia innego obiektu. LRGB- 50:20:20:20, 60s każda klatka. G53f, N-AG-10, SX694.
 11. Twój master flat kompletnie nie pokrywa się z pojedynczym. Zauważ, ze paprochy widoczne na pojedynczym flacie, zniknęły ma master flacie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.