Jump to content

Tomasz_Habaj

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  398
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Tomasz_Habaj last won the day on May 19

Tomasz_Habaj had the most liked content!

Community Reputation

975 Excellent

About Tomasz_Habaj

 • Rank
  Astro-Forum.org

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No to super. Mi się nie udało. Jak już pisałem, sprawę utrudniał fakt użycia dodatkowego adaptera, a to kolejny element, który musi być idealnie wycentrowany (w sumie 6 punktów regulacji). Po aktualizacji oprogramowania ze strony producenta. Najlepszy jaki miałem, to był FLI Atlas. I nie, nie używam go obecnie. Teraz mam napęd firmy Pegasus Astro. Ma swoje wady, dlatego pewnie za jakiś czas zamienię go na coś dedykowanego pod mój fokuser. Tym bardziej, ze już wcześniej miałem taki tandem: fokuser FT+napęd Starizona Microtouch. Choć teraz, jeśli się już zdecyduje na wymianę, to będzie to Optec lub napęd producenta mojego fokusera, czyli Starlight Instruments.
 2. Adam widzę , ze zrobiłeś jak radziłem z pokryciem dachowym (blachotrapez). Kurcze, zdaje się, ze masz nawet ten sam model co ja. Zresztą mamy sporo podobieństw w naszych roll-offach. Ten sam napęd od bramy, sterownik Fostera (póki co nie mam z nim problemów). Ja u siebie szyny zmieniłem przy rozbudowie obserwatorium jakieś 5 lat temu na teownik. Zero problemów w zimie.
 3. Mialem go przez 3 dni i odesłałem do sklepu. Przerobiłem wiele napędów do fokuserow, ale ten to najgorszy jaki miałem. Największą wadą jest (być może coś się już do dzisiaj zmieniło) brak możliwości użycia sprzęgła helikalnego. W zestawie miałem kilka adapterów do połączenia na sztywno z osią mojego wyciągu, ale nie bylem w stanie tego idealnie ustawić, tak, aby os wyciągu zgrała się z osią napędu. Bez tego w trakcie ruchu cały napęd dostawał takiego "bicia", ze nie był w stanie normalnie pracować. Dodatkowo sprawę utrudniał specjalny adapter do mojego wyciągu (Feather Touch). Drugiego dnia przestał całkowicie dzialac (po aktualizacji oprogramowania, problem znany i opisywany przez innych użytkowników m.in. na CN). Byc może będziesz miał więcej szczęścia/umiejętności niż ja w jego poprawnej instalacji.
 4. Od wielu lat używam SnapCap-a od GTD. Ostatnio zamiast pełnej klapy zamontowałem maskę Bahtinova. Całość otwiera się na 270 stopni. To bardzo proste rozwiązanie. Myślę, ze zdjęcia wszystko pokazują co i jak.
 5. Gratuluje zakupu. Aby dobrze wyważyć teleskop, tuba musi być zwrócona wyciągiem na dól lub do góry.
 6. Przez te wszystkie lata ani razu nie bylo sytuacji, w ktorej by przejal role zasilania awaryjnego. Co do glosnosci, nie jest jakos strasznie glosny. Zapas mocy wystarczajacy zeby wszystko zamknac i powylaczac.
 7. Tez jestem ciekaw porównania z APO, którego miałem. Niestety dla mnie okres maj-wrzesień jest okresem martwym. Mam zdalne obserwatorium oddalone o 1300km, które w tym okresie jest po prostu wyłączane. Chodzi przede wszystkim o burze, a nie mam nikogo na miejscu, kto by to stale nadzorował.
 8. Dzięki. Zobaczymy jak to będzie z tą kolimacją. Póki co to teraz będę miał kilkumiesięczną przerwę na jakiekolwiek testy.
 9. Jest dokładnie tak jak napisał wessel. Z tym APO miałem skale 1.36", a teraz będę miał 0.82". Pewnie trochę za dużo jak na nasze warunki. Poza tym czas naświetlania tez był dla mnie ważnym kryterium. Biorąc za przykład to zdjęcie gdzie jako luminacje wykorzystałem 25 klatek po 600s, to w przypadku Newtona robił bym ekspozycje 300s. Mowie tu oczywiście o tej kamerze, bo wśród CCD należy ona do jednych z najczulszych kamer obecnie dostępnych na rynku (na poziomie amatorskim i w rozsądnych pieniądzach, choć to jest oczywiście względne). Udało mi się zrobić kilka klatek testowych nowym zestawem. Dla przykładu pojedyncza klatka 300s galaktyki M101 w słabych warunkach (tylko STF w PI) i 100% crop:
 10. Większa ogniskowa+wielkość mojego sensora (a wiec jak zauważyłeś "większa rozdzielczość obrazu") pozwoli mi (przynajmniej w teorii) lepiej zarejestrować te mniejsze galaktyki. Praktyka pokaże, czy słusznie myślę.
 11. Nie wiem czy da więcej, ale ciągnie mnie do apertury, a o 200mm APO mogę tylko pomarzyć. I te male galaktyki coraz bardziej mnie kusza.
 12. W swojej dotychczasowej przygodzie z astrofotografią wykonałem 3 zdjęcia galaktyk (mam nadzieję, ze to się w przyszłym sezonie zmieni). Tak więc prezentowana tutaj galaktyka M106, to moje czwarte zdjęcie tego typu obiektu, a i to po wieloletniej (chyba 6-ścio letniej) przerwie. Jest to zarazem ostatnie zdjęcie wykonane teleskopem TS130, niejako na pożegnanie. Zawsze będę milo wspominał ten teleskop, ale czas na zmiany w setupie. Ciężko się obrabiało ten obiekt. Z jednej strony długa przerwa w obróbce galaktyk, a z drugiej zbyt mala ilość materiału i słabe warunki podczas akwizycji. Użyty setup: TS130+0.75x, SX694, wszystko na G53f. L-25x600s, Ha-10x600s, R i G-15x300s, B-20x300s
 13. Przy okazji testów nowego teleskopu. Pojedyncza klatka 300s.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.