Jump to content

Tomasz_Habaj

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  394
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Tomasz_Habaj last won the day on May 19

Tomasz_Habaj had the most liked content!

Community Reputation

967 Excellent

About Tomasz_Habaj

 • Rank
  Astro-Forum.org

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Gratuluje zakupu. Aby dobrze wyważyć teleskop, tuba musi być zwrócona wyciągiem na dól lub do góry.
 2. Przez te wszystkie lata ani razu nie bylo sytuacji, w ktorej by przejal role zasilania awaryjnego. Co do glosnosci, nie jest jakos strasznie glosny. Zapas mocy wystarczajacy zeby wszystko zamknac i powylaczac.
 3. Tez jestem ciekaw porównania z APO, którego miałem. Niestety dla mnie okres maj-wrzesień jest okresem martwym. Mam zdalne obserwatorium oddalone o 1300km, które w tym okresie jest po prostu wyłączane. Chodzi przede wszystkim o burze, a nie mam nikogo na miejscu, kto by to stale nadzorował.
 4. Dzięki. Zobaczymy jak to będzie z tą kolimacją. Póki co to teraz będę miał kilkumiesięczną przerwę na jakiekolwiek testy.
 5. Jest dokładnie tak jak napisał wessel. Z tym APO miałem skale 1.36", a teraz będę miał 0.82". Pewnie trochę za dużo jak na nasze warunki. Poza tym czas naświetlania tez był dla mnie ważnym kryterium. Biorąc za przykład to zdjęcie gdzie jako luminacje wykorzystałem 25 klatek po 600s, to w przypadku Newtona robił bym ekspozycje 300s. Mowie tu oczywiście o tej kamerze, bo wśród CCD należy ona do jednych z najczulszych kamer obecnie dostępnych na rynku (na poziomie amatorskim i w rozsądnych pieniądzach, choć to jest oczywiście względne). Udało mi się zrobić kilka klatek testowych nowym zestawem. Dla przykładu pojedyncza klatka 300s galaktyki M101 w słabych warunkach (tylko STF w PI) i 100% crop:
 6. Większa ogniskowa+wielkość mojego sensora (a wiec jak zauważyłeś "większa rozdzielczość obrazu") pozwoli mi (przynajmniej w teorii) lepiej zarejestrować te mniejsze galaktyki. Praktyka pokaże, czy słusznie myślę.
 7. Nie wiem czy da więcej, ale ciągnie mnie do apertury, a o 200mm APO mogę tylko pomarzyć. I te male galaktyki coraz bardziej mnie kusza.
 8. W swojej dotychczasowej przygodzie z astrofotografią wykonałem 3 zdjęcia galaktyk (mam nadzieję, ze to się w przyszłym sezonie zmieni). Tak więc prezentowana tutaj galaktyka M106, to moje czwarte zdjęcie tego typu obiektu, a i to po wieloletniej (chyba 6-ścio letniej) przerwie. Jest to zarazem ostatnie zdjęcie wykonane teleskopem TS130, niejako na pożegnanie. Zawsze będę milo wspominał ten teleskop, ale czas na zmiany w setupie. Ciężko się obrabiało ten obiekt. Z jednej strony długa przerwa w obróbce galaktyk, a z drugiej zbyt mala ilość materiału i słabe warunki podczas akwizycji. Użyty setup: TS130+0.75x, SX694, wszystko na G53f. L-25x600s, Ha-10x600s, R i G-15x300s, B-20x300s
 9. Przy okazji testów nowego teleskopu. Pojedyncza klatka 300s.
 10. Nie ma, bo nie widziałem takiej potrzeby, aby dodatkowo zlecać taka usługę. Juz raz się przejechałem na nowym teleskopie z certyfikatem z badania.Papier przyjmie wszystko, a rzeczywistość weryfikuje wszystkie certyfikaty. Zapraszam na testy. Sam zobaczysz co ten teleskop potrafi w wizualu.
 11. Sprzedam teleskop TS PHOTOLINE 130mm f/7 z wyciagiem 3.7", taki jak ten: http://astroking.pl/kategoria/teleskopy/ts-optics-photoline-130-mm-f-7-triplet-fpl-53-apo-3-7-rpa-focuser Do teleskopu załączony jest reduktor/korektor Riccardi, taki: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11122_Riccardi-0-75x-APO-Reducer-and-Flattener-with-M63x1-Thread.html Do zestawu dołączam adapter, dzięki któremu reduktor Riccardi łączcy go z teleskopem w taki sposób, ze cały reduktor jest schowany w wyciągu, taki: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5144_TS-Optics-Adapter-from-M68-and-M63-to-M48---Riccardi-Connection-Adapter.html Sprzęt kupiony tutaj: https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/ Wybrali najlepszy egzemplarz z 4 sztuk. Przed wysyłką do mnie teleskop był sprawdzany pod niebem (musiałem chwile poczekać na dostawę ze względu na pogodę). Zdjęcia wykonane tym teleskopem można znaleźć tutaj na forum. Pierwsze z brzegu: Oferta ważna do końca kwietnia. Wskazany odbiór osobisty (Gorlice, Małopolska). Wysyłka tylko na odpowiedzialność kupującego i to pod warunkiem, ze sam zorganizuje kuriera. Cena za całość 7500ZL.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.