Skocz do zawartości

Zapytanie o opinię o kamerce Orion


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie jestem na etapie kupeowania kamerki CCD do astrofoto gdyż focenie za pomocą lustrzanki Sony Aplha 900 jest nieco kłopotliwe i mało satysfakcjonujące (z różnych względów).

Mam więc zamiar wkrótce zakupić taką oto kamerkę do astrofoto: Orion StarShoot Pro V2.0 Deep Space Color CCD.

Byłbym wdzięczny - jeśli ktoś z Was użytkował lub użytkuje takową - to może zechciał by napisać kilka słów - opinię lub coś w tym rodzaju na temat tego sprzęciku. Z góry dziękuję! Acha ... jestem posiadaczem Meade 10" LX200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie jestem na etapie kupeowania kamerki CCD do astrofoto gdyż focenie za pomocą lustrzanki Sony Aplha 900 jest nieco kłopotliwe i mało satysfakcjonujące (z różnych względów).

Mam więc zamiar wkrótce zakupić taką oto kamerkę do astrofoto: Orion StarShoot Pro V2.0 Deep Space Color CCD.

Byłbym wdzięczny - jeśli ktoś z Was użytkował lub użytkuje takową - to może zechciał by napisać kilka słów - opinię lub coś w tym rodzaju na temat tego sprzęciku. Z góry dziękuję! Acha ... jestem posiadaczem Meade 10" LX200

 

Witaj Pytajniku,

 

Używam tę kamerę od kilku miesięcy. Niewątpliwie haj-end to nie jest (czip z lustrzanki) ale jestem zadowolony, przykładowe zdjęcia robione 6" Syntą i Sonnarem 2,8/180 poniżej, Veila nie zdążyłem odpowiednio długo posmażyć <_< więc widzisz zaledwie 170 min przez UHC-S z dużego miasta

 

Veil_12_copyright.jpg

 

Ameryka_Pasym_poziom.jpg

 

Tu jest ostatnia fotka – 30x3min przez IDAS LPS

 

v2_crop.jpg

 

A tutaj dark do Chichotów

 

MasterDark.jpg

 

Masę szczegółów technicznych znajdziesz na tym forum:

 

http://tech.groups.yahoo.com/group/StarShootProColorCamera/

 

polecam się zapisać.

 

Ponieważ jest to moja pierwsza kamera po Canonie a innych nie używałem więc przedstawię poniżej swoją subiektywną opinię:

 

(+++)

1. Duży, ponad 6mln px czip 18x25mm z przyzwoitym pikselem 7,8 mikrona

2. solidne wykonanie mejd in Kanada

3. wystarczą 2-3 darki na sesję żeby uzyskać zdjęcie z dobrze zredukowanym szumem

4. stosunek jakości do ceny

5. kamera OSC – nie bawisz się filtrami jeśli masz ograniczone możliwości zajmowania się tym hobby (tak jak ja)

6. dostajesz Maxim Essentials w pakiecie

 

(- - -)

1. mały back focus 20,1 mm więc nie zamontujesz OAG np. w Newtonie (chyba, że nowy Baader), w wersji v.1 BF wynosi 10,7 mm ale podobno parowało okienko stąd modyfikacja

2. słaba czułość na niebieski

3. chłodzenie od temperatury otoczenia a nie do zadanego punktu, darki robisz za każdym razem, chociaż po jakimś czasie można uzbierać bibliotekę

4. sprzęt jest reklamowany jako 16 bitowy ale szef wspomnianego forum twierdzi, że Orion ‘ustawia’ kamerki na 15 bitów

 

Tak naprawdę nie miałem okazji przetestować tej kamery pod czystym niebem, z porządną aperturą i bez filtrów. No i pewnie będzie z tym trzeba poczekać do wiosny.

Pozdrowienia

 

Piotr

 

P.S. ten zacny Meade to chyba nie do astrofoto...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nareszcie ktoś się zlitował i odpowiedział!!!

 

Bardzo ci dziękuję Piotrze - warto było czekać. Dzięki za przykładowe fotki. Są fajne. Nigdy nie udało się mi zrobić fotografii takiej jakości na mojej Alphie 900. To bardzo dobry aparat ale nie do astrofotografii.

 

Krótko mówiąc na razie mnie nie stać na lepszą kamerkę niż ten Orionik. Widzę jednak po jakości twoich prac, że jest całkiem nieźle. Kupię ją chyba wkrótce i zacznę ćwiczyć. Może będą jakieś pogodne nocki w zimę.

Masz rację, że Meade do astrofoto się nie bardzo nadaje. Gdybym wiedział to...... No ale się poczytać nie chciało przed zakupem to teraz "masz babo placek"... Męczę się z tym, ale mam nadzieję dojść do jakiś w miarę pozytywnych efektów. Ostatnio zakupiłem reduktor ogniskowej do F: 3.3. Znacznie zwiększa marną bo F:10 światłosiłę tego telepka. Ale największe kłopoty to ten montaż widłowy. Kupiłem Wedge ale zamontowanie i perfekcyjne ustawienie sprzętu w polarze jest prawie niemożliwe - wszystko się trzęsie. Kurcze - prawdziwa męka. No i ta waga sprzęciku to koszmar. Kupiłem też derotator pola. Ale jeszcze go nie sprawdziłem. Może do fotek o czasach do 300 sekund się nada. Nie wiem. Jak podłączam to bibczy jak diabli i się zacina - to słychać. Pewnie to coś z oprogramowaniem Autostara. Ale to odkładam na później - ten problem. Może uratuje mnie stacjonarny wkopany w zienmię w ogródku słupek betonowy lub lepiej stalowy. No i jeszcze trzeba durzo ćwiczyć i trenować ten napęd na obiektach terenowych - to daje na przedę dobre efekty. W wakacje jak miałem durzo czasu i doszedłem do tego, że nawet przy montażu azymutalnym naśwetlanie 3 minutowe zostawiało punktowe gwiazdki. Ale ten aparat - 21 milionów pixeli ale wszystko takie jakieś zamydlone pomimo perfekcyjnie ustawionej ostrości.

 

Ech same kłopoty z tym medem ale do wizuala jest doskonały. No i jednak 10" to 10".

 

Jeszcze raz dzięki serdeczne za opinię o kamerce - poszperam jeszcze po forum pod adresem, który podałeś. Ale chyba kupie ten sprzęcik. Muszę poćwiczyć na czymś innym niż lustrzanka. Najbardziej martwi mnie, że ten Orionik redukuje tak słabo temperaturę. No ale jak widać z twoich fotek i tego darka to nie jest tak źle z efektem pomimo tej wady. Zaszumienie jest w normie. Martwi mnie ten OAG. Jest chyba konieczny przy tym moncie. Jakoś sobie dam radę - mam nadzieję.

 

Podrawiam

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reduktorem 3,3 robiłem zdjęcia Sonym Alpha o matrycy pełnoklatkowej 35 mm. Obraz pokrywał całą powierzchnię matrycy. Oczywiście musiałem w sposób eksperymentalny dopasować odpowiednią ilość pierścieni przyłączających T-adapter do reduktora. Może da się uniknąć winietowania przy tym reduktorze i tej kamerce. W razie czego mam też reduktor 6,3 ale to juz nie to co 3,3.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.