Skocz do zawartości

LS35THa


marzw

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj kurier dostarczył zamówiony najmniejszy lunt solar system. Nigdy nie oglądałem naszej najbliższej gwiazdy w Ha i nie wiem czego się spodziewać zwłaszcza po tak małym zestawie.Interesujące byłoby zwłaszcza porównanie z PST. Niestety dzisiaj nie będę mógł zerknąć na słońce. c.d.n.

post-919-125723472907_thumb.jpg

post-919-125723486175_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie ciekawi ww porównanie bo ja kiedyś biłem się z myślami co kupić. W końcu wybór padł na PST. Lunt ma pełnoaperturowy filtr Etalon a PST nie. Z drugiej strony PST ma większą średnicę i ogniskową. Czekam na Twoją relacje z obserwacji. Podpowiem tylko, że bardzo wiele zależy od seeingu, przejrzystości powietrza i wprawnego oka. Obserwacja musi chwilę trwać żeby zobaczyć wszystkie "dziwy" na tarczy Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak udało mi się odbyć wczoraj krótką sesję.Ostrzenie obrazu łatwe mosiężnym kółkiem w przedniej części poniżej etalonu.Widok protuberancji na godzinie 9 ekscytujący.Dzisiaj w ten ponury dzień wspominam że podobne emocje przeżywałem przed laty

gdy zobaczyłem mgławicę Włóknistą w Łabędziu przez O III,tarcze Neptuna i Urana lub ujrzałem Plutona czy wreszcie przed kilkudziesięciu laty pierścienie Saturna. Z emocji drżały mi ręce ale i przypadkowy statyw fotograficzny powodował chwiejność obrazu. Nauka oglądania i rozróżniania szczegółów Słońca przede mną.Dzisiaj szukam odpowiedniego statywu.I to na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak udało mi się odbyć wczoraj krótką sesję.Ostrzenie obrazu łatwe mosiężnym kółkiem w przedniej części poniżej etalonu.Widok protuberancji na godzinie 9 ekscytujący.Dzisiaj w ten ponury dzień wspominam że podobne emocje przeżywałem przed laty

gdy zobaczyłem mgławicę Włóknistą w Łabędziu przez O III,tarcze Neptuna i Urana lub ujrzałem Plutona czy wreszcie przed kilkudziesięciu laty pierścienie Saturna. Z emocji drżały mi ręce ale i przypadkowy statyw fotograficzny powodował chwiejność obrazu. Nauka oglądania i rozróżniania szczegółów Słońca przede mną.Dzisiaj szukam odpowiedniego statywu.I to na tyle.

 

 

Super! Lunt wydaje się być ok :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W oczekiwaniu na lepsze warunki i większą aktywność Słońca uzbroiłem teleskop w montaż AZ3.Szukanie naszej dziennej gwiazdy w jej blasku okazało się trudniejsze niż myślałem.Dlatego zrobiłem szukacz z przypadkowego materiału wzorując sie na Tele Vue Sol Searher i działa bez zarzutu. Zdjęć samego słońca niestety nie dorzucam.Mój najaktywniejszy okres astrofotografii wiąże się z takim zabytkowym sprzętem jak ZENIT + SŁUP UNIWERSAŁA. Może kiedyś...

pozdrawiam

post-919-12588782271_thumb.jpg

post-919-125887835331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.