Skocz do zawartości

pomoo w kwestii prawnej (prawo pracy)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Licząc na prawników (a może nie tylko) skupionych wokół Naszego forum proszę o pomoc w następującej kwestii:

moja żona prowadzi nabór do pracy na stanowisko "biurowe", gdzie wchodzi w grę dyspozycyjność oraz "bieganie po schodach z segregatorami". Sytuacja na pozór trywialna, ale na pewnym etapie rekrutacji okazało się, że pewna kandydatka jest osobą niepełnosprawną (całkowita niezdolność do pracy - kręgosłup). Podkreślenia wymaga fakt, iż nie ujawniała tego faktu do momentu przedstawienia jej niemal wiążących decyzji...

Czy orientujecie się czy osoba niepełnospranwa miała obowiązek poinformowania o swojej niepełnosprawności na samym wstepie rozmów kwalifikacyjnych? Jak wiadomo pracodawca pytać o to nie może, aby nie być posądzonym o dyskryminację. Żeby była jasność zarówno ja jak i moja żona nic absolutnie nic nie mamy przeciwko osobom niepełnosprawnym. Jednakże żona zatrudniona jest w firmie państwowej w której nikt nie jest w stanie zapewnić warunków wynikajacych z przepsisów dotyczących stanowiska pracy dla tej osoby, a pomoc prawna ze strony radcy prawnego ograniczyła się do wskazówki: "Pani poszuka sobie w internecie":) Totalna porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem prawnikiem tylko studentem 1 roku zarządzania i skończyłem technikum ekonomiczne z tytułem technika ekonomisty, i miałem prawo z każdego zakresu itd itp i z tego co pamiętam to powinna przedstawić fakt ze jest osobą niepełnosprawną (zaświadczenie o niepełnosprawności i w jakim stopniu). tak samo jak każda osoba musi złożyć zaświadczenie o niekralaności, a osoby karane musza zgłosić ten fakt, bo inaczej umowa o pracę traci moc prawną. a poza tym jeżeli miejsce pracy nie pozwala na pracę osobie niepełnosprawnej to już to zależy od pracodawcy czy nie zatrudnia takiej osoby czy zatrudnia ale zobowiązuje sie tym samym do zapewnienia jej odpowiednich warunków pracy przystosowanych do jej niepełnosprawności. albo po prostu ograniczyć jej obowiązki które mogły by wpływac negatywnie na jej stan zdrowia. nie przytocze żadnych paragrafów bo nie pamiętam, prawnikiem nie jestem:) pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.