Skocz do zawartości

Synta 6 na Dobsonie - co dokupić


boe666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Stałem się posiadaczem synty 6, trochę poobserwowałem i odnoszę wrażenie że 120x to trochę za mało. mam 2 std. okulary (25 i 10) i próbowałem zobaczyć w konstelacji oriona mgławice nebula. wygląda bardzo ciekawie ale wydaje mi się że jest za mała.

Czy wogóle da się zobaczyć jakiekolwiek kolory w jakiejkolwiek mgławicy z tego teleskopu ?

Czy lepiej dokupić barlowa czy mniejsze okulary. Obserwuję głównie w nocy oraz głównie obszar oriona (jak na razie jest tam najwięcej gwiazd).

Obserwowałem dzisiaj też jowisza i pieknie było widać jego 4 księżyce :)

Ogólnie chciałbym większe powiększenie i nie wiem jak to zrobić żeby obraz był nadal tak jasny i wyraźny, no i oczywiście czy co wogóle da sie "wyciągnąć" z tego teleskopu przy założeniu dobrej pogody w nocy zimą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeżeli dokupisz dobry okular, to obraz będzie naprawdę ładny. Celuj w jakies okulary od 9mm do 6mm więcej nie potrzeba. Podaj jeszcze budżet który możesz wydać. Co do mgławic, na pewno nie będą takie jak na zdjęciach (mgławice z tego co wiem i widziałem, przez amatorski teleskop, nie dają zbyt wielu kolorów). Z filtrem mgławicowym zobaczysz dużo więcej, ale takie filtry zalicza się do filtrów anty-LP więc tylko przyciemnią (rozjaśnią?) tło. Celowałbym w coś takiego:

- okular 15mm

- okular 8mm

- filtr mgławicowy

Obserwacje zimowe są najładniejsze - według mnie - obrazy po dobrym schłodzeniu telepa są jak "żyleta"

Życzę udanych obserwacji :Beer:Safko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli dokupisz dobry okular, to obraz będzie naprawdę ładny. Celuj w jakies okulary od 9mm do 6mm więcej nie potrzeba. Podaj jeszcze budżet który możesz wydać. Co do mgławic, na pewno nie będą takie jak na zdjęciach (mgławice z tego co wiem i widziałem, przez amatorski teleskop, nie dają zbyt wielu kolorów). Z filtrem mgławicowym zobaczysz dużo więcej, ale takie filtry zalicza się do filtrów anty-LP więc tylko przyciemnią (rozjaśnią?) tło. Celowałbym w coś takiego:

- okular 15mm

- okular 8mm

- filtr mgławicowy

Obserwacje zimowe są najładniejsze - według mnie - obrazy po dobrym schłodzeniu telepa są jak "żyleta"

Życzę udanych obserwacji :Beer:Safko

 

do duzych powerow dobry jest mak.

Kupielm 102 i narobilem sobie smaka:)

przy 130x powiekszeniu obraz juz niestety ciemniejszy.

Bede zmienial sprzet na 150-180

i tobie tez polecam.

Newtona 6 zostaw DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale jaki to musiałby być Mak żeby dorównał obrazami Newtonowi 6"? Według mnie, ta Synta to dobry sprzęt planetarny i dokupowanie do niej mniejszego Maka to strata kasy. A duży Mak to już samodzielny, dość drogi sprzęt, niekoniecznie "dodatek" do Synty. A musiałby kupić Maka 180mm albo SCT 8" żeby odczuć różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.