Jump to content

Smorff84

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  169
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

36 Neutral

About Smorff84

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja się długo biłem z podobnym dylematem w końcu kupiłem SW 102/500 właśnie dla szerokiego pola oraz plecakowych gabarytów. Myślałem o achro SW 150 który już taki mobilny nie jest dodatkowo lepszy montaż musiałbym nabyć, oraz za 3 tys swego czasu mogłem kupić Gso 12. Jeśli zależy Ci na szerokim polu to ten SW 120/600 to jak koledzy mówią będzie dobrym wyborem, oraz starczy na jego podrasowanie w postaci lepszego wyciągu oraz okularu z dużym polem Aberracją chromatyczną bym się nie przejmował skoro masz ED 100 do planet i księżyca.
 2. Ja czasem przewijam zębatki czyli odpalam montaż na odblokowanych sprzęgłach. Tak sobie wymieniłem że zazwyczaj podczas pracy jest zazwyczaj obciążana ta sama cześć. To tak profilaktycznie choć sam nie wiem czy to jest potrzebne. Może jakoś to wpływa na rozsmarowanie smaru ? Podczas normalnej pracy są zablokowane.
 3. Ciekami nie to jak okular 5 mm w achro 80/400 daje powiększenie 89 a nie przypadkiem 80
 4. Ja też w EQ 5 jak stoi nie używany odblokowuje osie i dodatkowo ściągam przeciwwagi. Staram się też podczas używania nie zaciskać sprzęgieł na max.
 5. Barlow GSO 2 ED to dobra soczewka, ale ona nie ostrzy w SW 102/500. Jak ją zastosujesz w tym achromacie to zabraknie wyciągu i nie złapiesz ostrości. Tylko już nie pamiętam czy punkt ostrości jest za blisko czy za daleko PS. Jeśli masz Barlowa GSO x2 1,25 to nie ma problemu z ustawianiem ostrości, tak jest to słaby Barlow do krótkiego achromatu
 6. komfort pozostanie w zasadzie taki sam ale nie obędzie się bez utraty jakości obrazu to już dużo szkła po drodze przy takich obserwacjach typowo planetarnych. Dobry Barkow musi iść w parze z dobrym okularem. Kiedyś się w to bawiłem doszedłem do wniosku że lepiej kupić krótszy lepszy okular niż Barlova choćby vixeny SLV, albo wcześniejsze ich wersje wygodny odstęp oka od soczewki. Mam SW 102/500 i dzisiejszej perspektywy uważam za masochizm oglądanie planet w tym achromacie choć czapę na Marsie widziałem w zeszłym roku.
 7. GSO PL 32 mm 1,25 - 80 zł SW silwer 10 mm 1,25 - 45 zł Redukcja SW 2/1,25 z gwintem T2 - 25 zł Mocowanie szukacza GSO 6x30 - 35 zł Mocowanie szukacza do Sct 6x30 - 25 zł Szukacz Celestona 6x30 - 50 zł Barlow GSO x3 ED - 100 zł. Plus wysyłka 13 za paczkomat.
 8. Tu trochę więcej do poczytania o extremalnej źrenicy wyjsciowej https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=54915&start=0
 9. Dobra soczewka Barlova też spowoduje zmniejszenie źrenicy, plusem jest jak go użyjemy z dłuższym okularem to mamy taką samo odległość od oka. Nie ma sensu w tym teleskopie używać źrenicy wyjściowej poniżej 0,9 bo już bardzo nasila się aberracja chromatyczna, a uzyskane powiększenie jest za małe na planety. Dodatkowo słaby wyciąg w tym teleskopie nasili problem z ustawieniem ostrości przy dużych powiększeniach W tym achromacie max powiększenie to wyciągnie 100 a komfortowe to ok 60. Dobra soczewka to taka od TV teraz chyba kosztuje 600 zł. Z tym 2,5 D można szaleć ale nie w refraktor że F5 O
 10. Powinna starczyć 1 pieciokilowa przeciwwaga jak najbliżej śrotka montażu. Ten typ tak ma. To wina tego pseudo smaru. Też mam EQ5 i jak poluzuje blokady to ciężko chodzi. Dodatkowo ten smar jest bardzo podatny na temperaturę w cieplejsze dni montaż chodzi zdecydowanie łatwiej. Dodatkowo od dłuższego czasu ten zestaw 3,5 kg plus 1,5 kg jest w polskich sklepach nie dostępny.
 11. Nasadka Celestona, potrójna stopka, redukcja GSO z gwintem T2 oraz redukcja bez śrubki- sprzedane Dodatkowo bo zapomniałem Barlow GSO x3 ED 1,25. Stan dobry szkło bez rys, zatyczki są, Cena 100 zł
 12. Nasadka pryzmatyczna, potrójna stopka, redukcja GSO. W trakcie sprzedaży
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.