Jump to content

Herbert West

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  340
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

318 Good

About Herbert West

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Menisk jest zamocowany w stalowej ramie i z niej nie wpadnie. Jeżeli to wyjmiesz to nagle ta strona teleskopu będzie o wiele lżejsza, więc połóż go na łóżku i wtedy zdemontuj :-)
 2. Jeżeli nakrętki od wewnętrznej strony tuby, w które wkręcasz śruby się trzymają to wymienisz w 5 minut. Jeżeli nie (u mnie jedna się odkleiła), to musisz odkręcić menisk. Co też jest trywialne i prawdopodobnie będziesz musiał wykonać jedynie minimalne poprawki kolimacji. Nie ma się czego bać. W najgorszym wypadku poza czterema śrubami od wyciągu będziesz musiał odkręcić jeszcze sześć tych:
 3. Fabryczny faktycznie jest do wymiany. Do wizuala jest znakomity, ale ugina się pod ciężarem kamery i kółka. Poza tym nie ma gwintu, więc kamerę i akcesoria możesz zakładać tylko clamp-ringiem, który lubi się luzować. Focuser polecam Ci ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6522_TS-Optics-2--UNC-V-Power-Newton-Crayford-Focuser---short.html Zrobiony ze złomowanych czołgów, ewidentnie. Możesz użyć do teleskopu albo jako narzędzie zbrodni (rany tłuczone są paskudne). Na tyle solidny, że dałem go dziecku do zabawy na razie. Mam go już i
 4. Kupię złączkę: 65mm (2,4"; żeński gwint) // M48 (męski lub żeński). Jak na załączonych obrazkach. Proszę o PW.
 5. "O jaka fajna latarka, poświecę sobie w oczy!"
 6. Ha, moja pociecha używała guidera jako rakiety :-) Na szczęście bezpiecznie lądował.
 7. Muszę Ci polecić SkyTee 2. Wiem, że drogi, ale kupiłem używany (z nalepką Omegon), ze stalowym statywem EQ6 niemalże, za połowę ceny samej głowicy. Rewelacja, chociaż jedna przekładnia ślimakowa ma luzy, które zamierzam skasować. Jest na tyle lekki, że biorę okulary i drobiazgi w plecak, 130mm Maka-Newtona Intesa w prawą rękę, montaż i statyw na lewe ramię i za jednym kursem jestem na łące. I na tyle ciężki, że się nie rusza gdy ustawiam ostrość albo używam mikroruchów. Zastanawiam się co powiesić na drugą stronę, bo łącznie 20 kg udźwignie bez problemu. Kosztuje trochę, owszem, al
 8. Jak się zatrzyma na 4" to będę zadowolony ;-)
 9. Szkoda kasy. Kup mu jakiś ~20mm okular za to bo te dokładane do tanich teleskopów do złom. Z osobistych doświadczeń- dzieci mają problem, żeby "znaleźć" obraz w okularze. Ja mam do użytku z dzieckiem odłożonego używanego Baader Hyperiona 24 mm. Lepiej kolimować Cheshire albo pudełkiem po kliszy z dziurką. Kup coś takiego: https://allegro.pl/oferta/kolimator-do-teleskopow-refrakcyjnych-23cm-8974497971 Sprzedawca pisze, że do refrakcyjnych, hehehe :-D
 10. Serio, to dobry prezent. Twórczość mojego potomka po wspólnych zabawach teleskopami i obserwacjach bardzo się wzbogaciła. Nie mam pod ręką rysunków Saturnów, Jowiszów, galaktyk itp. ale wyprodukował ich dziesiątki. Ma ledwo 5 lat.
 11. Wzbudzenie ciekawości i aspiracji jest bardzo ważne, może nawet ważniejsze niż solidne obserwacje w tym wieku.
 12. PS - jeszcze jedna ważna rada. Synowi kuzynki kolimowałem byle jakiego Newtona, którego dostał w prezencie na podwórku. Popatrzył na pobliską górę i na co chciał następnie popatrzeć? Na słońce, chociaż mówiłem na wstępie żeby tego nie robił i miał szacowne 8 lat. Dzieciaki mają głupie pomysły. Nie zostawiaj w dzień dziecka samego z teleskopem bo może się to katastrofalnie skończyć.
 13. O właśnie- to dobra rada- nie kupuj takiego, który ma niezaznaczone centrum zwierciadła głównego- nie ma sensu się męczyć i robić dodatkowej roboty.
 14. Kolimator najlepiej unplugged - Cheshire. Albo zrób dziurkę w zatyczce 1,25" centralnie w środku. Albo pojemnik po kliszy. Laser jest zbędny. Laser drogi i rozkolimowany teleskop będzie wyglądał jak skolimowany często. Poza tym same lasery bywają nieskolimowane :-) Poradników całe mrowie. Daruj sobie poradniki gdzie centrują wyciąg, wyciągają pająka itp. Ten jest adekwatny: https://garyseronik.com/a-beginners-guide-to-collimation/ Keep it simple, bo Newton to prosty teleskop.
 15. Za każdym razem gdy widzę jakąkolwiek rurkę Intesa na sprzedaż zaczynam odruchowo sięgać po portfel :-P I pewnie bym sięgnął, gdybym nie miał już jednej i byłbym skłonny zaryzykować wyrzucenie z domu :-) Gratulacje dla nowego właściciela.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.