Jump to content

Herbert West

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

About Herbert West

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zmieniłem plany i przez długi czas nie będę polował na RC czy coś innego z dłuższymi ogniskowymi. Kupiłem Maksutova-Newtona, który w zasadzie robi wszystko czego chcę: ogniskowa 1000 mm, nie za dużo i nie za mało, apertura 190 mm, nie trzeba żadnych korektorów, minimalna koma- do pominięcia, ładnie naświetli sensor 4/3. I do wizuala jest znakomity. W odleglejszej przyszłości (kilka lat) pewnie będę chciał sięgnąć dalej i pewnie zrobię to za pomocą RC. Dzięki raz jeszcze!
 2. Z detergentów rozważyłbym płyn nabłyszczający do zmywarki. To jest detergent, który z zasady ma spłynąć i nie pozostawić śladów i zacieków. Więc kto sprawdzi i napisze jak działa ;-) ?
 3. Boję się zapytać z jakich okropnych doświadczeń wynika ten post ;-)
 4. Tak, w refraktorze zawsze gdzieś się wkręci i jest to świetna opcja. W reflektorze nie zawsze jest gdzie.
 5. Cały dowcip polega na tym, że jeszcze nie wie, do czego może być użyteczna jego łąka ;-)
 6. Auć, należało mi się za pisanie po drinku....
 7. Sądzę, że zdecydowana większość lotów (pod względem liczby i masy) będzie rakietami "prywaciaży". Jak na maszynę opartą modyfikacjach gotowych elementów (SRB jak w promie + 1 sekcja, RS-25 z promu, uproszczone), posuwa się w ślimaczym tempe. A długość metki z ceną wkrótce będzie mierzona w jednostkach astronomicznych ;-)
 8. Przepraszam za mały off-topic- jak się sprawuje ten RC? W perspektywie roku albo dwóch zastanawiam się nad RC, choć może oczko mniejszym. Spotykałem się z opiniami, że jakość wykonania GSO i mechanika trochę nie dorastają do precyzji i stabilności kolimacji wymaganej przez ten układ optyczny. Z drugiej strony- cena jest bardzo atrakcyjna...
 9. Wygląda bardzo profesjonalnie! Kolega mieszkający 15 minut ode mnie ma swojej na łące regularnie Bortle 2. Mogę dodać jego łąkę jako publiczne obserwatorium ;-) ?
 10. Co się da przedmuchać gruszką gumową- taką z apteki, z gumową końcówką. Można spłukać delikatnym strumieniem wody- najlepiej demineralizowanej. Co zostaje można w większości rozpuścić alkoholem izopropylowym (najlepiej technicznym- niedrogi i bez dodatków; w sklepach elektronicznych), na jakiejś bardzo miękkiej, niebarwionej, czystej szmatce. Najlepiej nie pocierać, nie dociskać, tylko zmoczyć szmatkę, położyć na zwierciadle i systematycznie ją przesuwać. Musisz uważać, żeby nie zmyć znacznika na środku zwierciadła- jeżeli tam jest. Ja osobiście z wielką ostrożnością używam
 11. Patrzenie nawet przez niewielkiego 150mm Newtona na księżyc w okolicach pełni jest niemaże bolesne. Zakłądałem dekiel, dopuki nie kupiłem filtrów. Filtr polaryzacyjny zmienny, na przykład https://www.astroshop.pl/filtry-ksiezycowe-i-polaryzacyjne/celestron-zmienny-filtr-biegunowy-1-25-/p,61777. Nie kosztuje dużo a nada się do różnych powiększeń i faz księżyca.
 12. Dobsona kup największego, jaki udźwigniesz / na jakiego możesz sobie pozwolić ;-) Okulary kitowe są, mam wrażenie, zawsze zbyt kiepskie do sparowanego z nimi sprzętu. Aby dobrać właściwe skorzystaj z astronomy.tools - kalkulatora FOV i innych na tej stronie. Używane kupuj bez obaw przez forum. Na Allegro czy OLX jest 10x mniej używanego sprzętu niż tutaj czy na innych forach i, moim zdaniem, mniej pewnego. Na forum wystawiają raczej ludzie wiedzący jak się obchodzić z tego rodzaju sprzętem i szanujący go.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.