Skocz do zawartości

Historyczny koncert Wielkiej Gwiazdy


Rekomendowane odpowiedzi

Ten wątek zacznę od powtórzenia mojego pierwszego zdania z innego postu:

 

Jakiś czas temu na "Astro4u", w dziale "Wolne tematy - z kulturą" (Hyde Park) pisałem o niecodziennych koncertach, w których w Polsce, w latach 60 ub. wieku, brało udział wielu światowych wykonawców piosenek.

 

Tym razem proponuję błyskawiczną zagadkę muzyczną, związaną z historycznym koncertem (ale nie w Polsce) znanej Wielkiej Gwiazdy francuskiej piosenki. Celowo nie podaję jej nazwiska, bowiem melomani znają jej głos "na pamięć" i nie chodzi w tej zagadce o podanie, kto to śpiewa.

Jakieś 45 lat temu przyszedł do mnie znajomy z wydaną we Francji płytą, której nie wypuszczał z rąk – płyta była rzeczywiście wyjątkowa ! Zawierała koncert (a może obszerny jego fragment), jaki odbył się w paryskiej Olimpii podczas premiery tej wykonawczyni prawie 50 lat temu !! (a dokładniej – w grudniu 1960 roku). Na płycie jest 9 utworów, a Gwiazda sama zapowiadała piosenki. Warto dodać, że jest to nagranie stereofoniczne, co wówczas było jeszcze rzadkością. Miałem tylko kilkadziesiąt minut na przegranie tej płyty (niestety, miałem wtedy przeciętny gramofon...)

Podczas śpiewania 5 piosenki coś się wydarzyło i to jest celem tej zagadki. Kilka lat temu odnalazłem tę "wiekową" taśmę magnetofonową i mimo nie najlepszej jakości dźwięku przedstawiłem (po komputerowych korektach dźwięku) ten 37 sekundowy fragment początku piosenki. Co się zdarzyło bezpośrednio po tej 37 sekundzie ??

Propozycje odpowiedzi można umieszczać w tym wątku. Uwaga ! Nagranie to będzie dostępne tylko do soboty wieczorem !! - wtedy podam rozwiązanie.

 

ROZWIĄZANIE:

 

Ponieważ do soboty, do godz. 20 nie było żadnej odpowiedzi, podaję rozwiązanie.

Co się mogło wydarzyć podczas koncertu ? Zgasło światło (w Polsce na stadionach to się zdarza...) ? wysiadła aparatura nagłaśniająca (mikrofon, wzmacniacz, etc) ? Nic z tych rzeczy...

Po prostu Gwiazda na moment... zapomniała słów piosenki !! W 37 sekundzie tego nagrania nagle przestała śpiewać. Orkiestra zagrała jeszcze kilka taktów, też przestała grać, rozległy się... brawa publiczności. I po kilku sekundach Gwiazda bardzo niewyraźnie (to delikatne określenie) usprawiedliwiała swoje nagłe przerwanie śpiewania i dostała owację za te "wyznania"...

Drugi raz zaśpiewała już bez kłopotu, a na koniec znów dostała głośne brawa. A co Gwiazda powiedziała na usprawiedliwienie ? Z tego co wiem tłumaczyła się, że niedawno, podczas Świąt... piła :ha: i po prostu dlatego na moment zapomniała dalszych słów piosenki (wyjaśnię, że koncert odbywał się między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem...) Ciekawe, że zdecydowano się to zdarzenie umieścić na płycie - można było przecież dać inną piosenkę. Samo zapomnienie tekstu przez wykonawcę nie jest niczym niezwykłym, ale wydanie płyty z takim "usprawiedliwieniem" 50 lat temu było już czymś rzadkim - zwłaszcza, że dotyczy tak znanej i lubianej (i to nie tylko we Francji) Gwiazdy estrady.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem już napisać odpowiedź, że zapomniała tekstu. Ale wydawało mi się, że to nie może być traktowane jako wydarzenie.

Zresztą nie byłem pewien, czy o to chodziło. Koncert miał miejsce 29. grudnia 1960 roku, a piosenka to "Mon vieux Lucien".

Znalazłem tylko angielskie wydanie rejestracji tego koncertu, wersja mono.

Tu jest więcej o tej płycie i skany okładki:

http://www.bstowe.co.uk/projects/vinyl

Piaf-at-the-Paris-Olympia_front_small.jpg

Piaf-at-the-Paris-Olympia_back_small.jpg

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.