Jump to content

Lampka

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2301
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

251 Good

About Lampka

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 10/30/1962

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Toruń
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron 80ED, ETX-70 AT, MTO-11, Meade 10x50, RAND ROYAL VEW No2 3X30

Recent Profile Visitors

1945 profile views
 1. Czy ktoś z Was posiada obiektyw Tamrona w systemie Adaptall z końcówką do Canona EF lub EF-M? Kupiłem "okazyjnie" 70-150 ale bez przejściówki, z czystym bagnetem Adaptall i zastanawiam się, czy warto inwestować w adapter, czy lepiej odpuścić i sprzedać obiektyw.

  1. ZbyT

   ZbyT

   mam Tamrona 2,5/135 Adaptall II z gwintem M42 i używałem go do fotografii dziennej z C450D i C1100D. Oczywiście potrzebna była złączka M42/EF

  2. Lampka

   Lampka

   Ja swojego zooma, który wydaje się być w dobrym stanie kupiłem tydzień temu za bardzo niewielkie pieniądze, ale trochę w ciemno, bo bez przejściówki. Teraz widzę, że poza Chinami wszystkie adaptery na EF, EF-M czy M42 (takie mam możliwości podpięcia) są z przesyłką przeważnie dwa razy droższe od mojego obiektywu. Chętnie bym sprawdził szkło przed inwestowaniem. Ale Ty trochę daleko widzę od Torunia. Jak nie znajdę nikogo blisko do pożyczenia adaptera, to pewnie sprzedam obiektyw za tyle co kupiłem. Zresztą chyba on byłby trochę przyciężki i długi z adapterami podpiętymi do EOS-a M. 

  3. ZbyT

   ZbyT

   w tej chwili nie mam tego obiektywu u siebie. Pożyczyłem go Midimariuszowi

   sam obiektyw jest niezły optycznie i raczej wszystkie Adaptale mają podobną opinię

 2. Właściwie to jest woda. Tylko w stanie stałym - kryształki lodu. Ale gdyby puścić wodze wyobraźni i odwrócić moje zdjęcie, to mamy jak nic krajobraz oceanu z mglistą linią brzegową w oddali. Hehe.
 3. Jeszcze kilka wczorajszych. Głównie składanki.
 4. Co to się działo!!! Kilka migawek z zachodniej, gorszej strony świata. EOS M100 z Jupiterem-11 135mm. Oczywiście duża kompresja i redukcja wielkości plików.
 5. Chyba pojawiły się właśnie nad północnym wschodem. Są dosyć delikatne, ale dosyć wysoko powyżej horyzontu.
 6. Takich pięknych obłoków srebrzystych jeszcze nie widziałem. Pewnie po części dlatego, że nie mam szerokiego widoku na północ. Jak już się pojawią, to z reguły muszę się wychylać z balkonu, żeby je dostrzec. Wczoraj było inaczej. Świeciły na zachodzie, a nawet na południowym zachodzie od azymutu 226⁰. Coś niesamowitego. Wklejam parę zdjęć, ale mam wrażenie, że nie do końca udało mi się z wrażenia ustawić ostrość. Na niektórych zdjęciach widać Regulusa, a czasem prawie całego Lwa. Około 23. zaczął się spektakl na północy, a "zachodni obłok" świecił coraz słabiej.
 7. Wczoraj zasadziłem się na Wenus. I nawet udało się ją z trudem zauważyć. Niestety była bardzo nisko i na zdjęciach zamiast sierpa wyszedł bezkształtny kolorowy przecinek. Za to Merkury całkiem fajnie widoczny na wieczornym niebie. Ujęcie szerokie - około 21:20 ISO400 1,3 s. Canon EOS M100 z kitowym obiektywem (tu 45 mm). To oczywiście wycinek z całości. Zbliżenie - około 20:56 ISO400 1/15 s. EOS M100 + MTO. Odrobinę wyrównane kolory w RegiStaxie. To oczywiście również wycinek z dużo większej całości.
 8. U mnie dzisiaj warunki fatalne. Wylazły jakieś chmury i trzeba było się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć Wenus i Merkurego nawet przez lornetkę. Tak to mniej więcej wyglądało, jak na pierwszym ujęciu. Czerwone strzałki pokazują słabo majaczącą Wenus a Merkurego już chyba tylko na słowo honoru. Od czasu do czasu coś tam jednak przebijało między pasmami chmur. Tu najlepsze pojedyncze strzały w stronę Wenus i Merkurego. Wycięte z większych całości i odrobinę wyrównane kolory w RegiStaxie. No i jeszcze wspólna fotka. Wszystko robione Canonem Eos M100. Pierwsze zdjęci
 9. Mieszkałem w Belgii, w Liege prawie rok. Ale to 26-27 lat temu było, zatem zaświetlenie mogło być mniejsze. Zresztą wtedy akurat miałem długą przerwę od astronomii i nie pamiętam za bardzo tamtego nieba. Pamiętam za to wycieczki w dzikie i bezludne tereny Hautes Fagnes. To jest płaskowyż na południowy wschód od Eupen aż do niemieckiej granicy. Jak i całe Ardeny jest to teren dziki (jak na Belgię oczywiście) i zalesiony, ale jest tam też sporo miejsc bezleśnych z odkrytym horyzontem. Plusem jest też to, że dojazd jest stosunkowo łatwy. Około 55 km od Liege. Przeszkodą może być wilgotność, bo to
 10. Przykładowe zdjęcie Plejad z Canona M100 (APS-C) z dokręconym Jupiterem-11. Mam wersję srebrną na M39, ale z przejściówką daje radę ostrzyć na nieskończoność. To zdjęcie oczywiście ze statywu bez prowadzenia 1 sek. Przy okazji widać, że jest "trochę" fioletu. Mam takie trzy sztuki. Jak będę miał chwilę mogę je porównać między sobą, czy są duże różnice osobnicze.
 11. Ja się dzisiaj też zasadziłem na spotkanie Wenus, Księżyca, Plejad i ISS-a. Miejscówka na balkonie ze światłami miasta prosto w oczy.
 12. Dzisiaj pięknie świecił na wieczornym niebie w towarzystwie Wenus. A między nimi jeszcze powinien być Neptun, ale trudno mi go wypatrzyć nawet na zdjęciu w większej rozdzielczości. .
 13. Też kiedyś bawiłem się w te klocki. Ale nigdy nie zrobiłem globusa. Szukałem obrazów dużej rozdzielczości. Znalazłem bodajże z Clementine. Zrobiłem plik z klinami o rozmiarach 8172x4086 px (png waży ponad 24MB - dlatego załączyłem jpg). Nie miałem wtedy odpowiedniego globusa do ubrania. Do tego obraz z Clementine wydał mi się jakiś bardzo płaski. Faktycznie tam jest oświetlenie od góry chyba.
 14. Koniunkcja Wenus i Merkurego z Torunia. Smartfon + lornetka 10x50. Dzisiaj, około 18.27. Na budynkach widać dystorsję lornetki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.