Skocz do zawartości

Sprzęt do zakryć planetoidalnych


TomaszT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako początkujący miłośnik zjawisk zakryciowych, chciałbym poradzić się w kwestii docelowego teleskopu do tego rodzaju obserwacji. Do tej pory Mak102 traktowany jako lekki, poręczny travellerek, ale ostatnio na Kudłaczach, podczas obserwacji zakryć księżycowych okazało się, że nie bardzo radzi sobie ze słabszymi gwiazdkami - co jest, ze względu na aperturę i światłosiłę, oczywiste. Jak sprawa ma się z obserwacjami zakryć asteroidalnych ? Na oku są: 1. Tuba Optyczna Sky-Watcher 80ED OTAW Black Diamond - marzenie :mellow: 2. Celestron 80ED Refraktor - substytut poprzedniego 3.Sky-Watcher BK1021 EQ3-2 - czyli długi achromat z 2" wyciągiem i EQ3-2 w baardzo korzystnej cenie 4. Większy Mak (np. 127).

Proszę o rady i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły kierunek.

W zakryciach bardzo liczy się siła sygnału, czyli to jak daleko sięgasz, czyli zasięg, czyli apertura...

Nam w tej dziedzinie nie do końca zależy by gwiazda była niewzruszona w polu widzenia - byle by w nim była. Ale ma być maksymalnie dobrze widoczna. Czyli im większa apertura tym większa szansa na sukces... osobiście uważam, że przy metodach wideo a tylko takie mają sens minimum to apertura 15 cm. Takim teleskopem zrobimy kilka obserwacji rocznie. 20 cm zwiększa możliwości dość znacznie. 25 to optimum bo daje nam wgląd na większość zjawisk i jest jeszcze mobilne. Właściwie większe telepy nie są konieczne, dlaczego... bo i tak dla słabszych gwiazd niż 12,5 mag jest mało dobrze przewidzianych zjawisk. W zasadzie Watec 120N+ z teleskopem 25 cm daje nam możliwość obserwacji wszystkich istotnych zakryć asteroidalnych. Tak więc APERTURA jest przy asteroidalnych niezbędna, tak mi przynajmniej podpowiada doświadczenie obserwacyjne.

 

Paweł Maksym

 

PS

W czerwcu - lipcu będziemy robić szkolenie obserwacyjne, będzie szansa zobaczyć co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Na szkolenie się piszę o ile będzie opcja sensownego dojazdu (mieszkam w Krakowie) - gdzie mogę znaleźć szczegóły w kwestii szkolenia ?

Odnośnie teleskopów, bardziej chodzi mi o rodzaj instrumentu. No ale jeśli ma to być apertura rzędu 15-25 cm to tylko Newton (Synta na dobsonie ?) bo wszelakie SCT to już kosmiczne pieniądze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli Synta 200/1000 + EQ5 to będzie już w miarę komfortowy sprzęt. Obawiam się tylko, że jak doliczę jeszcze inserter, kamerkę, napęd to będzie już kilka lat zbierania sprzetu. Niestety nie jestem zasobny finansowo, ale wszystko przede mną.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie 8" Newton na montażu klasy EQ5 to moim zdaniem minimum by podejść do tematu zakryć gwiazd przez asteroidy. Na początek można powalczyć wizualnie, ale na dłuższą metę wideo jest niezbędne. Ja walczyłem tak przez kilka lat ale to też były inne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.