Skocz do zawartości

Celestron powerseeker 80eq


McBuc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczne.

Jestem posiadaczem "celestron'u powerseeker 80eq" (dostalem do w prezencie).Czytalem o tym teleskopie i opinia jest taka ze barlow i okular 4mm sa w tym zestawie na bardzo niskim poziomie. Od momentu dostania tylko kilka razy mialem na tyle czyste niebo abym mogl popatrzec na chociaz na ksiezyc ,niestety po dluzszym patrzeniu pieka oczy. Zastanawiam sie czy cos dokupic (okular, tylko jaki? / moze jakis filtr).

 

Na poczatek chce kupic takie pozycje:

http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-przewodnik-mlodego-astronoma,d330.html
http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-star-guide-9-magnitudo,d1170.html

 

W planach bardziej odleglych mam zamiar kupno nowego sprzetu wiec dobrze by bylo jakby zakupione rzeczy pasowaly do przyszlego sprzetu. (co mozecie zaproponowac w przyzwoitej cenie tak aby roznice byly znaczne?)

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Atlas Nieba autorstwa P. Rudzia to typowa książka typu przewodnik, który uczy podstawowej wiedzy o astronomii oraz optyce, sam go przeczytałem 2 razy i jest to świetna propozycja dla wszystkich co dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacjami nieba. POLECAM tą książkę!!

 

Co do drugiego linku jest to typowy atlas nieba z mapkami, z tego co ja wiem ma dobre opinie (nie wiem nie miałem z nim, styczności). Ja osobiście mapki drukuję w darmowym programie AstroJaWil i wkładam je w foliowe koszuli na dokumenty. Mi to wystarcza szczególnie to iż mogę wydrukować praktycznie każdy fragment nieba który mi pasuje :yes:

 

Edit: polecam Ci także darmowy program Stellarium w którym sprawdzisz sobie aktualne położenie planet.

Do twojego teleskopu przydałby się dobry krotko ogniskowy okular do lepszej obserwacji planet oraz powierzchni Księżyca.

 

Pozdrawiam Jakub M.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtry beda pasowac do okularow wykonanych w standardzie 1,25". W Twoim nastepnym teleskopie przypuszczalnie zainstalowany bedzie wyciag 2" z redukcja na 1.25". Okulary o dlugich ogniskowych wykonuje sie raczej w tym drugim rozmiarze - zapewniaja wieksze pole widzenia.

 

Filtry stosowane do obserwacji Ksiezyca/planet (polaryzacyjne - przyciemniajace obraz, kolorowe - wydobywajace szczegóły tarcz planet) maja sens raczej tylko przy duzych powiekszeniach. Do tych nabywa sie okulary krotkoogniskowe, wiec te o mniejszej srednicy. Z zakupem filtrow przydatnych do podziwiania obiektow Deep Sky sie wstrzymaj. Z malym teleskopem dadza raczej niewiele pozytku. Do kolejnego mozesz nabyc od razu 2".

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.