Jump to content

jakub880

Społeczność Astropolis
 • Posts

  347
 • Joined

 • Last visited

About jakub880

 • Birthday 07/06/1991

Retained

 • Member Tittle
  Obserwator

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Zachełmna
 • Zainteresowania
  Ekonomia, finanse, rynek kapitałowy,
  meteorologia, astronomia i językoznawstwo
 • Sprzęt astronomiczny
  Ośmiocalówka na Dobsonie, Scopos , kit i TMP II mm. Loretka 10x50.

Recent Profile Visitors

1579 profile views

jakub880's Achievements

167

Reputation

 1. Korzystam z ciemnego motywu. Według mnie lepiej pasuje do astropolisu. Niemniej aby biały pasek przeglądarki nie raził w oczy musiałem zmienić i motyw kolorystyczny w Firefoksie
 2. Tak Piotrze masz 100% rację. Wiem że moje niebo jest całkiem dobre. Choć sam wyliczałem zasięg gwiazdowy na maksymalnie 6,6 magnitudo w zenicie, przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza. Technika liczenia gwiazd w polach. To myślałem że moje niebo będzie miało troszeczku lepsze wskaźniki modelowe. Takie moje subiektywne odczucie. Choć z drugiej strony bliskość dużych miast jak Kraków czy mniejszych jak Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska a trochu dalej konurbacja górnośląska ma duży negatywny wpływ na jasność nieba w mojej miejscowości. Dla kogoś kto mieszka w dużym mieście moje niebo wydaje się bardzo dobre. Plusem jest brak dużego miasta na południe ode mnie. Mając dobrą przejrzystość atmosfery mogę bez problemu obserwować jasne obiekty z katalogu Messiera w Strzelcu nawet gołym okiem. Podczas gdy od strony północno-wschodniej, północnej i północno-zachodniej łuna sięga kilkudziesięciu stopni nad horyzont.
 3. U mnie oceniam niebo jako raczej dobre. Według strony to: Coordinates: 49° 47′ 40″ N 19° 41′ 10″ E SQM: 21.22 mag./arc sec2 Brightness: 0.350 mcd/m2 Artif. bright: 176 μcd/m2 Ratio: 1.01 Bortle: class 4 Elevation: 482 m Więc jest raczej średnio.
 4. Co do mgławic planetarnych, jedną z moich ulubionych jest NGC 6826, położona w konstelacji Łabędzia. Znana jest bardziej pod nazwą The Blinking Nebula, lub The Blinking Planetary. Po polsku jest to mgławica mrugająca. I rzeczywiście gdy patrzę bezpośrednio na mgławicę to jej nie widzę a za chwilę ona się pojawia. Efekt jest naprawdę fajny.
 5. No nie wiem, czy to była wina Twojej wady wzroku. Mam dużą wadę wzroku (naprawdę dużą), taką że bez okularów na nosie nie mogę wyostrzyć obrazu z długimi okularami. Tam gdzie mogę, obserwuję bez (tak jest wygodnie) i z doświadczenia wiem, że wada wzroku nie wpływa znacząco na obserwację obiektów. Wiem, przez astygmatyzm gwiazdy nie są punktami ale do tego się już przyzwyczaiłem. W Twoim przypadku problemem może być, zła adaptacja wzroku do ciemności. Ja zawsze czekam kilka, kilkanaście minut aby mój wzrok przywyknął do ciemności i dopiero potem biorę się za obserwacje słabszych obiektów. Dodam że nigdy nie używam telefonu ani nic ze świecącym ekranem. To po prostu psuje przyzwyczajenie oczu do ciemności a przez to dramatycznie spada wizualna jasność obserwowanych obiektów. Polecam wydrukować mapę na kartkę, oprawić w koszulkę foliową i zaopatrzyć się dobrą latarkę z czerwonym światłem. Kolejną sprawą jest jakość nieba ale nie miałem problemu znaleźć M 57 nawet pod jasnym niebem.
 6. Fajną funkcję odkryłem. Gdy przytrzymamy kursor na temacie na głównej stornie to po chwili wyświetli się nam podgląd pierwszego postu danego tematu. Więc nie trzeba klikać i wchodzić aby zobaczyć czy wątek jest dla nas interesujący.
 7. Zauważyłem teraz że w końcu jest https i nawiązuje połączenie bezpiecznie. Tak przynajmniej jest na większości stron astropoli.pl W części tematów jednak kłódka się nie zamyka i część zawartości nie została przesłana w sposób bezpieczny. Myślę że dotyczy to obrazków hostowanych na innych serwerach. A w ogóle po co komu ten ranking? Coś takiego jest dobre dla nastolatek i nastolatków, którzy chcą się dowartościować w internecie zbieraniem lajków pod zdjęciem. Nie mówię że ocenianie postów jest złe ale ten ranking jakoś do mnie nie przemawia. Napisałem w edycji aby nie pisać postów jeden pod drugim.
 8. Wygląda ładnie ale znajduję już kilka ale. Pierwsze to nierozwiązany problem od lat możliwości powiększania tekstu. Dalej aby przeczytać coś muszę używać skalowania a to psuje wygląd forum. Szkoda że nie mogę zwiększyć samego tekstu. (Uprzedzając pytania mam wadę wzroku i nawet po korekcji tekst jest dla mnie zbyt mały aby go swobodnie czytać) Po drugie nie wiem czy to miało wyglądać nowocześnie ale gdy przechodzę na kolejną stronę tematu jest animacja skrolowania i napis ładowanie, który znika po kilku dziesiętnych sekundach. Czy nie mogłoby być bez tej animacji? Brakuje mi tej kropki co po kliknięciu przenosiła do pierwszego nowego posta w danym temacie.
 9. Efemeryda komety na najbliższe trzy tygodnie. Jak zwykle Nocny Obserwator. Udanych łowów.
 10. Twoje szkice dobrze oddają to co widać w okularze popularnej ósemki w dość dobrych warunkach. Podobają mi się a że zestaw obserwacyjny mam bardzo podobny to przypominają mi widoki z okularu.
 11. Mapa z efemerydą komety na 14 dni. Punkty wskazują położenie komety danego dnia o północy. Nocny Obserwator 4.18
 12. Mapa z położeniem komety na najbliższe dwa tygodnie. Punkty wskazują położenie komety o północy danego dnia. Tak więc pierwszy punkt wskazuje miejsce gdzie kometa przebywała o północy 27 marca. Program Nocny Obserwator w wersji 4.18
 13. Pewnej bardzo ciemniej nocy obserwowałem niebo przez teleskop. W pewnym momencie wstałem aby zmienić okular i zauważyłem na drodze asfaltowej nieopodal teleskopu świecący na zielono ślad. Z ciekawości podszedłem i dotknąłem tego czegoś. Część tej fluorescencyjnej substancji została mi na rękawiczce i mogłem się jej przyjrzeć z bliska. Po kilku minutach już tego nie było widać. Do dzisiaj się zastanawiam co to mogło być.
 14. Podobny eksperyment o nazwie ARTEX został przeprowadzony przez NASA w marcu 2012 roku. Link do wątku na AP: http://astropolis.pl/topic/38106-atrex-dymki-w-kosmosie/?hl=dymki Więcej o samym eksperymencie: http://www.pkim.org/?q=pl/node/2229
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.