Skocz do zawartości

Nasadka kątowa


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym kupić kątówkę dającą rzeczywiste obrazy (nieodwrócone). Kiedyś gdzieś bodajże natrafiłem na coś takiego, ale teraz nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat. Obecnie używam dołączonej do zestawu z BM 102/1000, która daje obraz odwrócony prawo-lewo.

Ile takowa kątówka kosztuje? Czy ma jakieś wady?

Jestem zielony w tym temacie. :(

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja katówka tzw. diaognalna ma lusterko płaskie albo prosty pryzmat diagonalny [Amiciego], spełniający tę samą funkcję.

Natomiast kątówki odwracające/prostujące obraz zawsze zawierają pryzmat dachowy [schmidta], będący chyba pewną modyfikacją pryzmatu Amiciego, bo na rynku zwykle są opisane jako prostujące "z pryzmatem Amiciego". Poznasz je po opisie,że są to kątówki prostujące/odwracające obraz/umożliwiające obserwacje naziemne. Występują w 2 wersjach: 45* i 90*. Te pierwsze są najpopularniejsze i nie można ich z niczym pomylić: 45* zawsze = pełne odwracanie obrazu. Te drugie spotyka się [przynajmniej w PL] rzadko [mam taką],z daleka wyglądają identycznie jak te diagonalne do astro. Dopiero rzut oka do środka [widać krawędź dachowego pryzmatu]albo zamontowanie ich w teleskopie ujawnia ich właściwości.

Każda z tych kątówek będzie tak samo pasować do Twojego i każdego innego teleskopu. Z tym,że te odwracające mają nieco dłuższą drogę optyczną, więc ostrość ustawisz wyciągiem w innym punkcie.

Co do wad: teoretycznie kątówka z pryzmatem dachowym zawsze będzie gorsza od idealnej diagonalnej, ze względu na obecność krawędzi dachowej pryzmatu pośrodku toru optycznego, która dzieli wiązkę na pół i wprowadza jakieś tam zakłócenie swoją obecnością [choćby dyfrakcja]. Coś jak lusterko wtórne w optyce reflektora, tylko mniej. W praktyce decyduje jakość wykonania. Nie stwierdziłem, aby obserwowało mi się gorzej tą kątówką prostującą od kątówki diagonalnej, która miałem w zestawie z Makiem. Dlatego używam wyłącznie tej z pryzmatem. Kupiłem ją pierwotnie do refraktorka-travellera, m. in. by pozbyć się szukacza.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Poszukaj w katalogach Delta Optical, Astrokraka, teleskopy.pl, astrozakupy, astrohobby itd. W dziale akcesoria, kątówki/złączki itp. Nie bierz najtańszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.