Skocz do zawartości

CCD Commander, CCD Autopilot, ACP


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie:

Czy Maxim umożliwia zaprogramowanie sekwencji fotografowanie wielu obiektów ?

Odpowiedź:

MaximDL tego nie robi bo od tego są inne programy, wyspecjalizowane do tego celu, współdziałające a raczej kontrolujące Maxima. Są to:

- CCD Commander

- CCD Autopilot

- DC-3 ACP

oraz pewnie kilka innych ale mniej liczących się.

 

Temat jest szeroki ale wcale nie tak trudny jakby mogło się wydawać.

Proponuje zacząć od CCD.A.P. a potem CCD.C. i na koniec ACP w wersjach testowych... masz spokojnie pół roku pracy i duzo czasu by poznać je na tyle by zadecydować który odpowiada ci najbardziej ( w gruncie rzeczy różnią się znacznie ale jeszcze bardziej w gruncie rzeczy są one identyczne, zalezy od punktu widzenia ), nie mniej efekty dają identyczne... masz kilka obiektów sfotografowanych jednej nocy za pomocą Maxima.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jednak lepiej jest zacząć od Autopilota pomimo, że ma nieco trudniejszy interfejs i więcej opcji. Chodzi o to by podejrzeć jaka jest kolejność czynności niezbędnych do sfotografowania obiektu....

Albo inaczej...

Niech będzie łatwiejszy CCDCommander pod warunkiem, że przyjmie się poniższą listę ( ja taką miałem ) działań:

 

Po wcisnieciu guzika "Play":

1. Park Scope ( ewentualnie tracking off, ponieważ po wcisnieciu Play CCDCommander włącza tracking, przynajmiej w Temmie )

2. Wait until 22:00 ( czyli czekamy aż będzie odpowiednio ciemno, trzeba sobie godzinę samemu wyliczyć )

3. Intelligent Temperature Control ( czyli schładzamy kamerkę do odpowiedniej temperatury - u mnie to trwało zwykle około 10-15min więc brałem na to poprawkę w "wait until" )

4. Unpark scope

5. Goto do jakiejś jasnej gwiazdki w okolicach tego gdzie mielismy zaparkowany teleskop ( zwykle nie dłuzej niż 90s )

6. Plate Solve and Sync ( co by upewnić się, ze FocusMax bedzie wiedział gdzie jest ), ( zwykle 30s )

7. Focus ( ostrzymy za pomocą FocusMaxa z jego algorytmem wybierania gwiazdki AcquireStar, u mnie zawsze powyżej 60 stopni nad horyzontem ), ( zwykle aż 180s, bo ostrze przez filtr Ha z racji braku koła ) - i tu jednocześnie deklaruje, ze chce by ostrzył co 60 min

8. Goto do obiektu który chcemy fotografować

9. Plate Solve and Sync ( co by mieć pewność, że fotografujemy to co chcemy )

10. Take an Image ( czyli fotografujemy to co chcemy w odpowiedniej ilości )

----zmiana obiektu ----

11. Focus

12. Goto do nastepnego obiektu

13. Plate Solve and Sync

14. Take an Image

15. itd

....

....

16. Park Scope

 

Do tego dochodzi jeszcze obsługa kopuły ( Home Dome + Slave Dome + Open Dome na początku listy i Close Dome + Park Dome na koncu listy), wyłączenie kamery ( przez scrypt w .vbs z poziomu LesveDome czyli sterownika kopuły ), włączanie i wyłączanie grzałek ( takze przez skrypt w LesveDome ) a w najbliższym czasie obsługa pogody o której aktualnie nic jeszcze nie potrafie powiedzieć.

 

CCDCommander jest fajny bo daje pełną kontrolę na tym co będzie sie działo i do tego można zastopować i potem uruchomić od odpowiedniego miejsca całą sesję ( dzięki ptaszkom przy zadaniach ) jeśli coś pójdzie nie tak ( a takiej funkcji nie ma ani ACP ani CCDAP ). Za to nie przyzwyczaja do pewnego "porządku" działań ( bo mozna robić co się chce ) więc nie wyrabia nawyków oraz nie pokazuje tak jak CCDAP wielu fajnych rzeczy ( np nie wylicza czasu sesji, poczatku i konca ciemnego nieba, offsetów dla RGB, czasu darków itd ).

 

No nie wiem jak doradzić.

Ja w końcu tymczasowo chyba zdecyduje się na CCD Commandera bo jest tani i lubie tą jego dowolność, CCD Autopilot uwazam ze jest genialny dopiero jak się go stosuje razem z CCD Navigatorem ( mega narzedzie choc początkowo nie doceniałem ).

ACP to klasa sama w sobie, nie tylko przez www, ale jest trudniejszy choć po przebiciu się przez te dziesiątki stron manuala da się z nim pracować mega wygodnie ( popijając winko w knajpie )... jest to "docelowe" rozwiązanie.

Mam nadzieje, że to jakos rozjaśnia obraz tych aplikacji.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super w CCD Commanderze jest jeszcze to, ze można układać sobie zadania w "katalogi". Jak robiłem mozaikę do Veila 4x2 ( czyli 8 kadrów jednej nocy ) to miałem w sumie jakieś 30 komend na jedną noc.... było by trudno ogarnąć tyle komend wrzucając je do jednej listy... a taka miałem 10 katalogów kolejno :

- Inizjalizacja ( open dome, park, unpark, temperatura , focus, plate solve itd )

- Obrazek 1 ( focus, goto, platesolve, temperatura, focenie )

- Obrazek 2

-...

- Obrazek 8

- Shutdown ( close dome, park, wylaczanie kamery )

i na koniec backup nowych fotek na innego kompa za pomocą SecondCopy.

 

Jak jednej nocy chciałem dofotografować tylko jeden z osmu kadrów to odptaszkowałem pozostałe katalogi z kadrami i i tyle.... wygodne !

Każdy kadr miał inna temperaturę matrycy ustawianą automatycznie! poprzez dodanie do każdego katalogu z kadrem "Inteligent Tempeature..." ( bo temp spada w ciągu nocy więc warto to wykorzystać ) co nie jest chyba możliwe w CCDAP gdzie temperaturę ustala się jeden jedyny raz i to manualnie.

 

CCDAP ma chyba też problem z foceniem przy skomplikowanych sesjach do fotometrii gdzie ważne jest ustawienie odpowiednich przerw pomiędzy kolejną klatką ( delay ), chyba ze czegos nie doczytałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.