Skocz do zawartości

Październikowe obserwacje


Astro-nom

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Wracam do opisów obserwacji tym razem już nie syntą 6", a LB 10" :banan:

Na początek skromnie, bo tylko kilka obiektów, ale będę się starał sukcesywnie uzupełniać wątek o kolejne październikowe obserwacje.

1. Teleskop

Na razie nie jest jeszcze całkowicie gotowy do obserwacji. Red dot finder-jak ktoś chce kupic to ja bardzo chętnie odsprzedam. Nie przypadł mi do gustu. Niby wszystko super itd. ale ds-y to mój żywioł a do nich zdecydowanie potrzeba tradycyjnego szukacza. Muszę jeszcze kupić szukacz okular średnio ogniskowy i okular krótkoogniskowy. Reszta jest wszystko cacy, tylko wyposażenie tak jak mówię trzeba dokupić. Teraz jeszcze mam pytanie. Co zrobić, żeby nie parował mi okular? No paruje i paruje...

Przejdźmy teraz do obserwacji.

Hartley 2- Widoczna bez problemu lornetką 7x50 pod ciemnym niebem. W mieście lornetką 12x60 wyłuskana po kilku minutach. Pod ciemnym niebem przez LB 10 widoczna świetnie jako podłużna plamka z wyraźnym pojaśnieniem w środku. I tutaj mam pytania. 1. Czy to pojaśnienie to jądro? 2.Czy wydłużony kształt oznacza jakiś mały warkocz? Wybaczcie laickie pytania, ale jeszcze nigdy nie widziałem komety z warkoczem :)

M31- Jeszcze nigdy nie widziałem jej tak pięknie. Na początku mały kawałeczek pasa materii, później... cuudzik. Duży kawałek pasa i wyraźnie zarysowała się dalsza część galaktyki - po drugiej stronie pasa.

Kolejnym tematem do przedyskutowania jest ogromna liczba ds-ów widoczna z miasta przez lornetkę. Ja dopiero wczoraj się przekonałem. Wiele, wieeele gromad otwartych, galaktyki, mgławice. Z lornetką jednak też można się zająć astro, naprawdę dużo można zobaczyć.

Postaram się rozwinąć jeszcze opisy obserwacji, jednak na razie w październiku obserwowałem tylko chwilkę... nie mam serca ta męczyć tego mojego taty. Ja sobie obserwuje, a on siedzi bidny sam w tym domku bez telewizora bez niczego, więc wymyśliłem sobie ciekawe rozwiązanie z wykorzystaniem wujka, stróża obwodnicy ;)

 

Pozdrawiam i proszę o wpisywanie swoich obserwacji wizualnych 103P w tym temacie

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję owocnych obserwacji :) Ja skupiłem sie aktualnie na G1 w Andromedzie i jasnych mgławicach w M33 (głównie IC 132 i NGC 604) :) wczoraj troszkę poobserwowałem, dziś coś pewnie naszkicuje :) a tak to ogólnie postrzelałem też do gromadek w perseuszu i kasjopei :) i kilka M-ek z Pegaza, Byka, Woźnicy :) a każdą sesje naturalnie kończę M42 :D

Edytowane przez Mathef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.