Skocz do zawartości

Zakrycie w Rybach


Rekomendowane odpowiedzi

No i nareszcie widziałem porządne zakrycie!! Idealnie było je widać w moim nowym szukaczu od Pana Mirosława Brzozowskiego.

Za pomocą stopera (bo inaczej nie miałem jak :? ) wyznaczyłem czas zakrycia: 19:10 i 54 sek no i jeszcze 123 tysieczne (hehe) ale to już nie ważne. :wink:

No z odkryciem się zagapiłem no i "stopnęłem" stopera na 20:04 i 48 sekund, ale było już za późno o....jakieś... dobre pół minuty, a może i więcej.

 

Całe zjawisko oglądałem z dachu pobliskiej hali (na pole nie jechałem) i dobrze bo za chwilę po odkryciu chmurki pzrybyły z daleka. Przygotowany do liczenia czasu byłem już od 19:30, ale sobie lukałem na Łysego jeszcze i stopery szykowałem :wink: .

Może ktoś jeszcze amatorko w miarę swoich możliwości wyznaczał czas??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to na sąsiednim forum pod adresem http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...=2222;start=150 ????

 

"Apropos ASTRONETu :

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?3887

 

Jest to artykulik o zakryciach gwiaz przez Księżyc w lutym.

Pod koniec tegoż tekstu autor ufa, ze uda mu sie zobaczyć odkrycie gwiazdy 4,4 mag przy jasnej stronie Księżyca......bo bedzie juz ciemno !!

 

Co najwyżej mozna obserwować odkrycia gwiazd 0-1 mag po jasnej stronie z dobrym efektem, no chyba, że mówimy o spostrzeżeniu tej gwiazdki jakieś 5-10 minut po fakcie zjawiska. Po co wogóle podawać momenty odkrycia w takim przypadku ?? Swobodnie wystarczyłoby podanie momentu zakrycia po ciemnej stronie tarczy + wyjasnienie dlaczego nie możemy obserwować dokładnego momentu odkrycia tej gwiazdy po jasnej stronie. Moment odkrycia można wtedy podać jako ciekawostkę, ale nie robić nadziei początkującym obserwatorom, że je zobaczą !!

 

Więcej wiedzy Panowie !! w tych portalach i serwisach.....proszę "

 

To jeszcze zobacz komentarze do ich artyykułu : http://forum.astronet.pl/index.cgi?947#003

 

 

 

Powratzam- nie masz szans zobaczyć momentu odkrycia gwiazdy po jasnej stronie tarczy Ksiezyca, małym amatorskim sprzętem !! Co najwyżej udaj się to dla gwiazd 0 mag, tudzież ostatecznie 1 mag.

Tak więc nie ma się co napalać na odkrycia po jasnej stronie Ksieżyca, chociaż generują je programy zakryciowe.

 

O ile w zakrycie wstrzeliłeś sie dobrze (z dokładnością 1 sek) o tyle odkrycie zauwazyłeś około 54 sekundy po fakcie- sprawdziłem na Twoje współrzędne. Tak więc widzisz, że złapanie czasu odkrycia po jasnej stronie jest niemożliwe i absurdalne.

 

Co najwyżej można sobie popatrzeć po kilku dłuuugioch chwilach (zauważyłeś ją po ok 1 min) jak gwiazdka oddala się od tarczy Ksieżyca, ale przenigdy gwiazdy odkrycia po jasnej stronie 4,3 mag nie zanotujesz z wymaganą przez zakryciowców dokładnoscią, czyli ok 0,1 sek.

 

 

Astrnonecie, pozwól żyć.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no pewnie, to ja wiem, moja "służba czasu" była hehe wiadomo jaka :wink: .

A i dzięki za te linki, poczytam sobie. No wiesz...to było moje pierwsze takie zjawisko praktycznie (kilka było wcześniej) ale to był taki początek.

Gwiazda wydawała się jasna przy jasnym brzegu, więc myślałem że powinno się złapać moment odkrycia, ale masz rację Wojtek, raczej nie.

Moja gapa w tym też, że uwierzyłem godzinie odkrycia, bo niemal co do sekundy wyszło mi zakrycie. Mój błąd- na tym człowiek się uczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja gapa w tym też, że uwierzyłem godzinie odkrycia, bo niemal co do sekundy wyszło mi zakrycie.

 

Nie rozumiem sensu tego zdania, zakrycia zaobserwowałeś dobrze przecież- jego momentem nie masz się co martwić.

 

BTW dokłądności efemeryd zakryć gwiazd/Ksieżyc- im dokłądniej znasz swoje współrzędne tym oczywiscie będa większe. Ja mogłem pomylić sie w Twoich współrzędnych o jakieś 2 km, co by dawało około 2 sekund różnicy wg tego co podałem.

 

Statystycznie wystepują różniece do około 5 sekund, przeważnie ok 2-3 sek różnicy (na super dok łądne współrzędne) pomiędzy tym co wygeneruje Occult a czasami zaobserwowanymi. To jest normalne i ma szereg przyczyn o czym nie warto teraz mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz rację. Zakrycie widziałem genialnie, a skoro odkrycia nie miałem szans widzieć no to wszystko jest oki (bo tego nie widziałem), choć gwiazda była bardzo blisko Księżyca. Jakąś minutę po odkryciu.

Dzęki za te uwagi, Pawłowi Maksymowi także, poczytałem i teraz już więcej wiem na temat tych zjawisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzus poczytaj co napisałem jako koment do tego co podał astronet i zobacz odpowiedź.

 

Co do tych jasnych brzegów. Mnie bodaj w 1997 było ciężko zaobserwować przy niemal idealnej pogodzie i dużym CA zakrycie Aldebarana - czyli najjaśniejszej gwiazdy zakrywanej przez Księżyc. A odkrycia przy jasnym to bym na 100% nie zarejestrował dobrze.

Pamietam w zeszłym roku takie zakrycie przy ciemnym brzegu ale fazie 99%+! Pogoda kryształ CA ok. 70 a zakrycie było nie łatwe tak więc na jasny brzeg nie ma się co porywać!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzus poczytaj co napisałem jako koment do tego co podał astronet i zobacz odpowiedź.

No właśnie o to mi min. chodziło. To dla mnie ważne co napisałeś, bo o takich zjawiskach dowiaduje się zawsze od AstroNETU i im wierze. Teraz wiem, że się mylą czasem.

tak więc na jasny brzeg nie ma się co porywać!!!

A o tym nie wiedziałem, myślałem, że jak mówimy o jasnej gwieździe (4- 5 mag) to można zaobserwować także odkrycie przy jasnym brzegu. Więc dlatego dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.