Skocz do zawartości

World Wide Telescope - lokalizacja PL


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Znacie World Wide Telescope Microsoftu? Wirtualne planetarium o naprawdę dużych możliwościach. W dodatku na uniwersytecie Harvarda rozwija się program Ambasadorów WWT, ilość materiałów dydaktycznych rośnie, ale niestety głównie w języku angielskim.

 

Sytuacja może się zmienić. Nieoceniony Jacek Kupras znalazł link do World Wide Telescope Localization Tool, czyli po prostu do narzędzia do tłumaczenia. Sam program jest tutaj. Oznacza to ni mniej ni więcej, że można byłoby przygotować WWT po polsku!

 

Sprawa nie jest banalna, bo będzie kosztować sporo pracy. Można wynająć tłumacza, a sobie zostawić samą redakcję - robię tak przy przygotowywaniu polskich wersji Zooniverse, mamy dobrą tłumaczkę - ale to kosztuje kasę, którą trzeba mieć (za Zooniverse płaciliśmy z Jankiem Pomiernym z własnych kieszeni). Ciekaw jestem czy ktoś byłby chętny włączyć się w operacje spolszczania WWT. Jako tłumacz honorowo, za pieniądze, a może jako sponsor? Moglibyśmy ofiarować polskim miłośnikom astronomii, uczniom, nauczycielom bardzo fajne narzędzie, na dodatek sprzężone do międzynarodowej kampanii, co zawsze robi wrażenie :).

 

Serdeczne pozdrowienia

 

L

 

PS. Jakieś 3-4 lata temu, zaraz po powstaniu WWT, próbowaliśmy namówić Microsoft na lokalizację. Mam unikalną korespondencję z szefem Microsoft Research Group. Wtedy nie mieli Translation Tool i projekt upadł, a Microsoft nigdy więcej się nie odezwał...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

A czy jest opcja aby WWT korzystał bez netu.

Mam taką sytuację że podczas podłączonego netu chodzi pięknie, ale jak już go nie mam to jest kicha.

Czy ja dobrze rozumiem? Czy może coś ja źle zrobiłem?

Zaraz się skonsultuje z ekspertami :).

 

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekKupras

A czy jest opcja aby WWT korzystał bez netu.

Mam taką sytuację że podczas podłączonego netu chodzi pięknie, ale jak już go nie mam to jest kicha.

Czy ja dobrze rozumiem? Czy może coś ja źle zrobiłem?

WWT z założenia jest przeglądarką danych pochodzących z Netu. Ponieważ jednak stara się jak najwięcej ich załadować do swojej pamięci "cache" można (lecz tylko w pewnych granicach) pracować na nim offline. Zrobiłem mały eksperyment i odłączyłem u siebie sieć. Po uruchomieniu WWT dopiero po jakiejś chwili zorientowałem się, że coś jest nie tak. Myślę jednak, że gdybym miał "świeżą" instalację, to wrażenia byłyby identyczne jak u Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze widzę, że lokalizacja nie jest całkowita?

 

Tak, to znaczy przetłumaczyliśmy wszystko co jest w pliku konfiguracyjnym interfejsu, do którego mieliśmy dostęp. Po czym okazało się że w kilku miejscach zostały angielskie terminy... Nie mam pojęcia, jak się do nich dobrać. Może ktoś będzie miał więcej szczęścia i znajdzie bardziej kompletny plik konfiguracyjny, to chętnie go uzupełnimy.

 

Gdzieś na liście mamy zrobienie spisu wszystkich takich miejsc i wysłanie go do ludzi z Microsoftu ale to dopiero za jakiś czas.

 

Pozdrowienia

 

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Polsku !

Sabazios ... jak nie zainstalujesz tego programu to Cię chyba ze znajomych wykreślę ...

żartowałem Krzysiu! ale zachęcam :)

 

Włączcie głośniczki, otwórzcie oczy i uszy i chłońcie ten film (stek/wafelek/kawa - niezbędna - średnio wyparzona)

 

Po drodze natkniecie się na ... się wzruszyłem ... temu głos zabieram - bezczelnie :

 

"M81 w różnych pasmach spektrum magnetycznego"

 

zarazki zrobię shift-print-screen i będę miał fotkę na alternatywne ...

 

a tak poważnie:

 

jeśi cytowane zdanie jest "full true"(prawda i tylko prawda)

to dodam, że - jak mówi tu lektor - instalacja jest szybka, bezproblemnowa i dostarcza

najlepszy interface(współpracę programu z człowiekiem) do delektowania się.

 

online - tchórzliwe - niepolecane ;)

 

p.s.

ja skuteczną instalkę całego programu sciągnąłem z:

http://www.worldwidetelescope.org

[install windows client]

a reszte zgodnie z postem tu wyżej numer: #4 tam link: http://www.pleu....

i wtedy spolszczenie czyli pliczek: polish_pl.tdf

sciagnalem i rozpakowalem gdzieś tam, a potem wybralem w programie zgodnie z instrukcja.

 

plik sciągałem kilkając

"plik konfiguracyjny"

instrukcja jest banalną (otwórz menu ... i wybierz ... i znajdź plik) opisana w linku

"instrukcja instalacji interfejsu" tamże

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Polsku !

(...)

a tak poważnie:

 

jeśi cytowane zdanie jest "full true"(prawda i tylko prawda)

to dodam, że - jak mówi tu lektor - instalacja jest szybka, bezproblemnowa i dostarcza

najlepszy interface(współpracę programu z człowiekiem) do delektowania się.

 

 

Cieszę się, że się podoba :). Niedługo pojawi się film o tym jak samemu robić własne seanse, a potem... Bardzo liczymy na to, że podchwycicie pałeczkę! Że będziecie tworzyć własne seanse, umieszczać je w sieci (w razie czego - służę serwerem Hands-On Universe), że będziemy mogli zamieszczać informację o Waszych pracach na stronach Ambasadorów WWT w Polsce. Że uda nam się rozszerzyć pole rażenia WWT na seanse z zakresu biologii, geografii, historii, sztuki...

 

Póki co, to narzędzie pozwala stosunkowo łatwo "kręcić" takie filmy.

 

Pozdrowienia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że się podoba :). Niedługo pojawi się film o tym jak samemu robić własne seanse, a potem... Bardzo liczymy na to, że podchwycicie pałeczkę!

 

Właśnie się pojawił.

w WorldWide Telescope :)

 

 

 

A tutaj jest plik, jeśli ktoś woli instrukcje tekstowe zamiast filmów...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No dobrze, to kto z Was zrobi pierwszy własny seans? I pokaże go publicznie? :)

 

Mamy pierwsze trzy seanse WWT przetłumaczone na polski. Są na blogu "U Kuprasów":

 

Kosmos (Pat Udomprasert - astronomia)

 

Wędrówka po Ziemi z Peterem Turcanem (Peter Turcan - geografia!)

 

Wesołej zabawy!

 

L

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy pierwsze trzy seanse WWT przetłumaczone na polski. Są na blogu "U Kuprasów":

 

Kosmos (Pat Udomprasert - astronomia)

 

Wędrówka po Ziemi z Peterem Turcanem (Peter Turcan - geografia!)

 

Wesołej zabawy!

 

L

 

Kolejny seans przetłumaczony przez Jacka: "Ziemia nocą", link do bloga Kuprasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.