Skocz do zawartości

M 51


Toma

Rekomendowane odpowiedzi

Prosty i tani refraktor 80/400 może być fajnym instrumentem do nauki astrofoto w połączeniu z 'dopieszczonym' montażem ,w moim przypadku EQ5. Oczywiście pokazuje wszystkie wady optyczne, ale uważam że jest świetnym 'poligonem' do dalszych już lepszych szkieł.

Tanio, mobilnie i wiele frajdy no.

 

M51 z południa Anglii ,dobre warunki. 15x240sek, 800 ISO, canon 30D, EQ5, DSS, PixInsight, Corel.

 

 

pozdrawiam

Tomasz

post-17684-0-27700900-1300396972_thumb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, rozpędzasz się. piękna taka malutka m51. dobry też ten twój eq5 jak 4 minuty ciągnie bez guide. jaki procent klatek idzie do kosza? jak ustawiasz na polarną?

 

Dzięki !! Niema to jak doping..;)

 

Co do EQ5 to fakt, pozytywnie mnie zaskakuje. Ale Adam ,sam możesz do tego dojść jedynie troszkę do pieścić swój egzemplarz i wdrożyć wszystko to co można wyszukać w necie. Podpatruję i słucham się innych i jakoś to się kręci- za gwiazdami;)

 

 

Do lunetki biegunowej wytoczyłem sobie brązowy pierścień który osadziłem na drugim króćcu tej lunetki przez co wszystko jest w osi. Potem małe justowanie i jest ok. Podczas sesji całe łapanie polarnej stało się przyjemnością:)

 

Nie wiem dokładnie kiedy ale mogę wytoczyć ten pierścień i wysłać do Ciebie, przyda się Tobie.

Mam jeszcze w planie wykonać prosty kołnierz umieszczany między montażem a statywem i na nim umieścić poziomice bo ta oryginalna pokazuje wszystko tylko nie to co powinna:)

 

przy M51, 4 klatki poszły do kosza, bardzo wiało do morza. Nie jest zle.

 

pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, kiedyś dopieszczałem moje poczciwe EQ5, ale utknąłem w momencie gdy chciałem dojść do łożysk gdyż małe imbusiki nie chciały się odkręcić i chyba zjechałem ten sześciokątny kształt. wymiana silników na goto było jedynym rozwiązaniem i tracking od tej pory się poprawił na maxa.

 

czyli używasz tylko lunetki, bez metody dryfu. niezły wynik. wrzuć zdjęcie tego dodatkowego pierscienia i gdzie on jest umocowany i co robi, bo nie mogę sobie wyobrazić. jak możesz to wyslij mi, ale bez presji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci to wychodzi tu masz M27 z tej rurki http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/07/sesja-0022-08-07-2010-m27.html

 

Do Photoshopa jest fany plugin (płatny), który fajnie usuwa niebieskie obwódki (Astronomy Tools v1 5 http://www.prodigitalsoftware.com/Astronomy_Tools_For_Full_Version.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci to wychodzi tu masz M27 z tej rurki http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/07/sesja-0022-08-07-2010-m27.html

 

Do Photoshopa jest fany plugin (płatny), który fajnie usuwa niebieskie obwódki (Astronomy Tools v1 5 http://www.prodigitalsoftware.com/Astronomy_Tools_For_Full_Version.html

 

 

Dzięki!

 

Tak, widziałem na Twoim blogu tą M27 . Fajnie to zrobiłeś.

Szczerze mówiąc to jestem Tobie winien podziękowania, bo dzięki Twojemu opisowi PixInsight na blogu , fajnie podskoczyłem w obróbce materiału fotograficznego. Tak trzymaj i jak możesz to pisz więcej takich porad !!. Ludzie to czytają.

 

Co do tego dodatku do Photoshopa to fajna sprawa, kiedyś widziałem tego efekty. Ale sytuacja wygląda tak, że jeszcze nie dorobiłem się do tego fantastycznego kombajnu graficznego:( i wydaje mi się że prędzej kupię jakieś ED i problem błękitu zniknie. Taki mam plan.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem, kiedyś dopieszczałem moje poczciwe EQ5, ale utknąłem w momencie gdy chciałem dojść do łożysk gdyż małe imbusiki nie chciały się odkręcić i chyba zjechałem ten sześciokątny kształt. wymiana silników na goto było jedynym rozwiązaniem i tracking od tej pory się poprawił na maxa.

 

czyli używasz tylko lunetki, bez metody dryfu. niezły wynik. wrzuć zdjęcie tego dodatkowego pierscienia i gdzie on jest umocowany i co robi, bo nie mogę sobie wyobrazić. jak możesz to wyslij mi, ale bez presji :)

 

Zgadza się, są tam małe wredne imbusy, chyba 2mm, pamiętam bo nie miałem pod ręką i musiałem walczyć z pilnikiem aby dorobić odpowiedni kształt. Trzeba uważać bo łatwo można je wyokrąglić.

Łożysko w moim egzemplarzu było w dobrym stanie, co nie wyklucza że w przyszłości na pewno zostanie ono zastąpione lepszym.

 

Całe to moje ulepszanie EQ5 polegało na wymianie smaru, zamianie podkładek nylonowych (były strasznie porysowane przez wióry), na teflonowe, zamontowaniu pierścienia dystansowego w lunetce biegunowej. Lunetka jest mocowana przez wkręcenie jej w korpusu rektascensji, ma to swoją wadę ponieważ drugi koniec lunetki nie jest osadzony w korpusie na sztywno a jedynie swobodnie "dynda" w powietrzu. Ten pierścień sztywno określa jej koniec względem osi RA i nie grożne są małe wstrząsy dla lunetki - nie rozkolimowuje się tak szybko.

 

Wymiana napędu kół zębatych na przekładnie pasową (strzał w dziesiątkę!). Ile ja czasu straciłem na kasowanie luzu między tymi kołami, aż w końcu wpadłem na opis zmian o których wcześniej myślałem http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,6800.0.html . Nie pamiętam strony firmy w której to zamawiałem ale cała przesyłka kosztowała mnie ok 17 GBP.- dobrze wydane pieniądze:) i nie wspomnę jak fajnie wygładziła się praca przekładni.

Na koniec dołożyłem kołnierz na którym kładę poziomicę przy ustawieniu montażu.

 

Tak to wygląda. Ciekawy jestem jak to wszystko zachowa się podczas guidingu, bo jak zauważyłem 180 sekund fajnie prowadzi.

 

pozdrawiam

Tomasz

post-17684-0-77890300-1300662964_thumb.jpg

post-17684-0-32001800-1300662974_thumb.jpg

post-17684-0-25552300-1300663286_thumb.jpg

post-17684-0-20782100-1300663347_thumb.jpg

post-17684-0-48600800-1300663366_thumb.jpg

post-17684-0-67043600-1300663378_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Tak, widziałem na Twoim blogu tą M27 . Fajnie to zrobiłeś.

Szczerze mówiąc to jestem Tobie winien podziękowania, bo dzięki Twojemu opisowi PixInsight na blogu , fajnie podskoczyłem w obróbce materiału fotograficznego. Tak trzymaj i jak możesz to pisz więcej takich porad !!. Ludzie to czytają.

 

Co do tego dodatku do Photoshopa to fajna sprawa, kiedyś widziałem tego efekty. Ale sytuacja wygląda tak, że jeszcze nie dorobiłem się do tego fantastycznego kombajnu graficznego:( i wydaje mi się że prędzej kupię jakieś ED i problem błękitu zniknie. Taki mam plan.

 

Tomasz

 

 

 

 

Nie ma sprawy w projekcie mam zestaw porad do Photoshopa ;) Staram się aby na blogu było sporo porad ale to powoli bo tak samo sam powoli nabieram doświadczenia.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.