Skocz do zawartości

M45 Plejady


Toma

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu znalazłem na półce w second hand obiektyw Auto Chinon 135/2.8 na M42. Światło fajne ale do astrofota trzeba szybko je przymknąć inaczej jest w fotografii portretowej, osobiście podoba mi się jego bokeh. Cudów nie ma, no bo to nie seria L :(

 

Wczoraj udało mi się jeszcze przed nadciągającymi chmurami i podnoszącą się mgłą sfotografować Plejady. Przysłonę ustawiłem na 5.6,troszkę mało ale chciałem być pewien w miarę estetycznych rezultatów i jednocześnie przekonać się ile to złapie światła.

 

 

M45, 10x180sek, Auto Chinon 135mm @5.6, canon 30D, EQ5, DSS, PixInsight, Corel

 

pozdrawiam

Tomasz

post-17684-0-70389600-1300743379_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu znalazłem na półce w second hand obiektyw Auto Chinon 135/2.8 na M42. Światło fajne ale do astrofota trzeba szybko je przymknąć inaczej jest w fotografii portretowej, osobiście podoba mi się jego bokeh. Cudów nie ma, no bo to nie seria L :(

 

Wczoraj udało mi się jeszcze przed nadciągającymi chmurami i podnoszącą się mgłą sfotografować Plejady. Przysłonę ustawiłem na 5.6,troszkę mało ale chciałem być pewien w miarę estetycznych rezultatów i jednocześnie przekonać się ile to złapie światła.

 

 

M45, 10x180sek, Auto Chinon 135mm @5.6, canon 30D, EQ5, DSS, PixInsight, Corel

 

pozdrawiam

Tomasz

 

 

 

 

Trochę szumu jest ale może być i z każdym będzie lepiej.

 

 

PS jak będziesz w Stargardzie Szczecińskim to zapraszam do siebie ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba L-ki. Zobacz moje zdjęcia testowe z ruskiego Jupitera na świetle 5,6, za którego dałem stówkę. To są tylko testy bo coś lepszego dopiero ma być jak czas i pogoda pozwolą. Ten Chinon nadaje się do focenia ptaków, być może. Szkoda Twojego czasu na niego bo fotka mogła być bardzo dobra. http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=3502 http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=3432 pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba L-ki. Zobacz moje zdjęcia testowe z ruskiego Jupitera na świetle 5,6, za którego dałem stówkę. To są tylko testy bo coś lepszego dopiero ma być jak czas i pogoda pozwolą. Ten Chinon nadaje się do focenia ptaków, być może. Szkoda Twojego czasu na niego bo fotka mogła być bardzo dobra. http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=3502 http://astroexpo.pl/?module=Photo&func=fullview&id_photo=3432 pozdrawiam

 

 

Tak, widziałem Twoje zdjęcia Jupiterem i sam kiedyś nim fotografowałem jeszcze na kliszy. Teraz wzdycham do niego jak go już nie mam, szkoda.

Ciągle szukam na lokalnym rynku tego typu szkieł a że wpadło mi w ręce, za grosze to "masło" to niech leży, jeść nie woła.

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry jeszcze jest Industar-61L/Z-MC 2.8/50 do szerokich kadrów http://foto.pszoniak.net/porady_foto/porady/o_obiektywach_2.htm On ma jedną soczewkę lantanową i świetnie radzi sobie z aberacją chromatyczną. Gorzej jest z korekcją geometryczną pola dla matrycy lustrzanki i trzeba go przymknąć gdzieś do 6,3 - 7,0 bo to jest tylko Tessar. Można robić na 5,6 ale trzeba trochę wykadrować. Robiłem na razie tylko testy zmodyfikowanym 350D na Orionie i jest super. Wszystko wysiada jeśli chodzi o rysunek gwiazd i oddanie kolorów. Jedynie najlepsze Nikkory robią podobnie, no ale na świetle 2,8-4,0 tylko, że kasa jest inna. W każdym razie Takumary, Pancolary, Pentacony i inne nie dają tego wyglądu gwiazd co ten Industar. Na razie nie ma co nim focić ale w sierpniu spróbuję w Łabędziu. Niby jest ciemny ale ED-ki też mają światło 6 - 8 i nikt nie narzeka. To jest ten test zrobiony z centrum Zabrza w naprawdę paskudnych warunkach - niebo było zamglone i jasno jak na festynie - więc nie patrz na mgławice ani na gradienty tylko na gwiazdy. Na krańcach gwiazdy są już nieco zdeformowane i dlatego trzeba przymknąć więcej niż 5,6 albo wykadrować. Ta fota jest złożona z 4 klatek na 5,6 ISO 1600 modyfikowanym 350D. Porównywałem gwiazdy z tej foty z innymi pięćdziesiątkami i naprawdę jestem zadowolony z tego szkła. Na AstroExpo znajdziesz inne foty to zobacz sobie gwiazdy np z Pentacona na świetle 5,6.

test industara.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.