Skocz do zawartości

Atik 383 LC+


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W ostatnich dniach miałem okazję pobawić sie kolorowym Atikiem 383 więc dzielę się z Wami wrażeniami.

 

Kamerka jest urocza – leciutka, zgrabna, poręczna, właściwie przypomina elegancki gadżet a nie CCD

 

Atik

 

Z wrażeń zewnętrznych nie spodobała mi się piszcząca zakrętka do obiektywu i płytki gwint T2 powodujący konieczność użycia pierścienia dystansowego przy wkręcaniu noska.

 

Kamerę testowałem z ED 80 i ED 120, po trzech sesjach nocnych mam następujące uwagi dotyczące sprzętu. Przekazałem je dystrybutorowi w nadziei, że uwzględni je przy następnej partii produkcyjnej. Moja opinia jest oczywiście subiektywna, odnosi się do konkretnego ‘stockowego’ egzemplarza i nie musi oczywiście świadczyć generalnie o jakości tego modelu.

 

1. Zanim wyszedłem pod niebo zrobiłem sobie darka w temperaturze pokojowej – wygląda to na zwalone kolumny, nie widziałem czegoś takiego ani w swojej ST-10 ani w Orion SSPro, ponadto uderza nierówne pole. Ten problem nie istnieje przy -20C ale jednak pytanie o selekcję sensorów gdzieś tam się pojawia w tyle głowy.

 

1_bad_column.jpg

 

2. Po zrobieniu flata przez ED 80 wyskoczyły jakieś ślady na matrycy, powtórzyłem test ED 120 i układ śladów jest identyczny, czyżby to było zanieczyszczenie matrycy ? Jeden z tych placków wypadł dokładnie na M81.

 

2_Flat_ED80.jpg 3_Flat_ED120.jpg

 

3. Kolejnym problemem jaki pojawił się w trakcie pracy był cień na matrycy prawdopodobnie pochodzący od migawki. Nie zauważyłem tego problemu podczas testów pokojowych, kłopot powstał przy naświetlaniu M 81 w pozycji pionowej zarówno przy ED80 pierwszej nocy jak i ED 120 podczas następnej sesji.

 

5_shutter_issue_1.jpg 4_shutter_issue_2.jpg

 

4. Gorące piksele – poniższe zdjęcie jest zrobione przy -20C, pełna procedura kalibracji w Images Plus, zwraca uwagę bardzo duża liczba pixeli do usunięcia ręcznego, IP ich nie wyłapał.

 

6_hot_pix.jpg

 

5. Vertical or horizontal mirroring – tu jest coś czego wcześniej nie spotkałem – w sofcie Atika nazywającym się Artemis (notabene bardzo przyjemny w obsłudze) jest opcja ‘odwróć o 180 stopni’. Jeśli się jej nie zaznaczy, to podgląd klatek pokazuje dziwnie odbity obraz. Po zaznaczeniu tej opcji zrzuty mają właściwą orientację ale pliki wygenerowane przez soft – już nie ! Dla mniej znanych obiektów i początkujących imagerów pamiętanie o vertical lub horizontal mirroring podczas obróbki może być problematyczne. Atik dodaje wtyczkę do Maxima – tu zrzuty na matrycę są prawidłowe ale podgląd – nie ! Poniżej pokazuję jak to wygląda.

 

7_before_mirroring.jpg

 

Podsumowując – rozważałem zakup tej kamerki na wyjazdy pod czarne niebo ale wynik testów mnie powstrzymał. W tej sytuacji przeprosiłem się ze swoim Orionem SSPro, który mimo pewnych mankamentów w teście praktycznym wypadł jednak dużo korzystniej.

 

Pozdrawiam

 

PM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. To zupełnie normalne i nie są to typowe padnięte kolumny. Po to chłodzi się matrycę, żeby minimalizować wady kosmetyczne matryc. Na KAF3200 jest to praktycznie niewidoczne, tak samo na matrycy, którą masz w SSPro (widziałeś dark frame z np. STL11K?). Nie mniej - bez znaczenia, bo właśnie po to jest chłodzenie.

 

Ad. 2. Brudna szybka nad matrycą. To nowa kamera, czy ktoś się ją przed Tobą bawił?

 

Ad. 3. Atik 383 został ostatnio przeprojektowany. Poprawiono m.in. migawkę. W tej chwili wszystkie nowe kamery idą z nowej fabryki w UK. Czy Twoja kamera jest już z nowej serii? Taka wada jest niedopuszczalna.

 

Ad. 4. Po zdjęciu darka nie mogą zostawać hotpiksele w dużej ilości. Jeżeli tak się dzieje, to albo jest jakiś błąd w procedurze odejmowania (np. może przez te flipy), albo wada matrycy.

 

Ad. 5. Patrz pkt. 4. Może to jest powodem problemów z odjęciem darka?

 

Z tych wszystkich punktów, które wymieniłeś, tylko 3 jest problemem.

 

W poniedziałek/wtorek dotrze do mnie pierwsza partia kamer Atika, w tym 838L+ (już z nowej fabryki w Norwich). Sądzę, że ta kamera może być małym, świętym gralem astrofoto w PL. Mam nadzieję, że nasze testy nie wykażą problemu nr.3, bo to oznacza, że kamera nie nadawałaby się do dystrybucji. Jutro wyjaśnię z Atikiem, co to za problem i dlaczego wystąpił w Twojej kamerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za komentarz, zwłaszcza pkt. 1 nie byłem pewien

odnośnie 4 i 5 - próbowałem różnych konfiguracji, może nie trafiłem na tę właściwą

 

Kamera była nowa, made in the UK i właśnie ją odsyłam do dystrybutora w Niemczech

nie ukrywam, że miałem na nią duży apetyt, między innymi ze względu na konkurencyjną cenę w stosunku do ST 8300

na szczęście nie musiałem płacić

dla mnie problem z migawką i brudy na matrycy są dowodem na to, że Atik jednak musi popracować nad seryjną jakością

wszystkie moje uwagi przekazałem sprzedawcy, który bez problemu zgodził się na przyjęcie zwrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako przedstawiciele Atika w Polsce, skontaktowaliśmy się z twórcami sprzętu. Po wstępnym zapoznaniu się z problemem, podzielili się następującymi informacjami:

 

The very first batch of Atik 383L cameras did have a design fault but it was quickly identified and the design modified. It probably applies to less than 20 cameras sold worldwide and all Customers will by now have have had their cameras modified or replaced. We handled the situation quickly, professionally and without fuss. All Atik 383L cameras sold since then have been fine.

 

We had some problems, but that is changing since we have released the new model - which is the only one available since August. We stopped production when the part became redundant. It is important to know that not all the original have had issues. We recongnise this and if there are problems, we will replace it through the dealer, no problem.

 

To tak na pierwszy ogień, na podstawie wiedzy i doświadczenia działu sprzedaży Atik. Sprawa została przekazana do inżynierów Atika, którzy pochylą się nad problemem i ustosunkują odpowiednio, przy założeniu jednak, że sprawa nie dotyczy opisanej wyżej sytuacji. Ten konkretny model nie był kupowany przez Astromarket.pl, więc sprawa wymiany uzależniona jest od właściwego dealera, warto jednak nadmienić, że w przyszłości wszystkie tego typu sprawy będą koordynowane i załatwiane przez nas, abyście nie musieli szukać pomocy "na obczyźnie".

 

Spodziewajcie się update'ów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 3. Atik 383 został ostatnio przeprojektowany. Poprawiono m.in. migawkę. W tej chwili wszystkie nowe kamery idą z nowej fabryki w UK. Czy Twoja kamera jest już z nowej serii? Taka wada jest niedopuszczalna.

 

Na grupie ATIKa na yahoo problem z migawką zgłaszało kilku użytkowników. Kłopoty pojawiały się przy niskich temperaturach. Podobno migawkę można samemu regulować.

...Second, the email from Steve Chambers at Atik Europe informs me that the shutter is user-adjustable -- they are preparing instructions for me...

Pojawił się też problem cienia od migawki, ale niestety pozostał bez odpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj testowaliśmy z Jazzem pierwszego 838L+ i wszystko pracuje gładko. Nie ma żadnych oznak problemów z shutterem, czyli tak jak Krzysiek wyżej pisał oficjalnie, problem został rozwiązany (ta kamera jest już z nowej angielskiej fabryki). Migawka jest ultra cicha, kamera wykonana pięknie. Być może najładniejsza kamera, jaką miałem w rękach ;)

 

Jutro założę wątek testowy "live" (tak, wracam do starej formuły testów ;)) i napiszę tam więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.