Skocz do zawartości

EQ6 wyrównanie ??


zibii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kupiłem montaż EQ6 SynScan i mam pytanko.

 

Czy w można w nim przeprowadzić do-alignmentowanie, czyli poprawkę alignmentacji.

 

Miałem taką funkcję kiedyś w Celestronie i ostatnio w Meade , a tu nie mogę znaleźć.

W meade przytrzymywałem enter , w celestronie chyba przycisk GoTo.

Mam taki problem że z balkonu nie widzę polarnej i ustawiam montaż na oko.

W związku z tym po jakimś czasie ok. 30 min. obiekty zaczynają uciekać z okularu i właśnie wtedy chcę zrobić do-alignmentowanie i kurcze nie wiem jak.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

pozdr

zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESC, ESC... - aż dojdziesz do Setup Mode

następnie Enter

potem 5 x strzałka w dół - Aligment

znowu Enter

strzałką w dół wybierasz na ile gwiazd ma być przeprowadzony Aligment

Enter

i znowu strzałką wybierasz na które gwiazdy... itd

 

a mając GOTO, można precyzyjnie ustawić montaż na biegun, wcale nie widząc Polarnej :)

http://www.celestia.pl/Ustawianie_monta%C5%BCu_z_goto

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESC, ESC... - aż dojdziesz do Setup Mode

następnie Enter

potem 5 x strzałka w dół - Aligment

znowu Enter

strzałką w dół wybierasz na ile gwiazd ma być przeprowadzony Aligment

Enter

i znowu strzałką wybierasz na które gwiazdy... itd

 

a mając GOTO, można precyzyjnie ustawić montaż na biegun, wcale nie widząc Polarnej :)

http://www.celestia.pl/Ustawianie_monta%C5%BCu_z_goto

pozdrowienia

 

Dzięki za link poczytam :yes: .

 

Co do reszty :blink: też dzięki , ale mi nie chodzi o ponowne wyrównanie do gwiazd , z tym bym sobie poradził bez problemu B) , chodzi mi o sytuację taką że najeżdżasz np na planetę i jak zaczyna uciekać poprawiasz jej pozycję w okularze i jednym naciśnięciem przycisku wprowadzasz prawidłową pozycję obiektu, czyli poprawiasz wcześniej zrobioną alidnmentację/wyrównanie.

 

Np w Meade ETX 125, LX 90 itp robi się to przez przytrzymanie przycisku enter , w celestronie GoTo - o ile pamiętam, bynajmniej i w jednym i drugim była na 100% taka funkcja. Co prawda były to montaże widłowe , ale to akurat chyba bez różnicy.

 

Pozdrawiam

zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przytrzymać klawisz ESC a później potwierdzić wyrównanie ENTERem.

Tylko uciekanie planety to raczej coś innego..?!

 

EDIT:

Fragment instrukcji:

 

Dzięki zaraz sprawdzę.

 

No uciekanie pewnie wynika ze złego ustawienia montażu na polarną ? ?

 

To "do-wyrównanie" może też się przydać jak po zrobieniu na szybko alignmentacji/wyrównania przy mało dokładnym ustawieniu montażu na polarną , montaż mało dokładnie najeżdża na obiekty i wtedy można właśnie poprawić wyrównanie.

 

pozdrawiam

zibii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zaraz sprawdzę.

 

No uciekanie pewnie wynika ze złego ustawienia montażu na polarną ? ?

 

To "do-wyrównanie" może też się przydać jak po zrobieniu na szybko alignmentacji/wyrównania przy mało dokładnym ustawieniu montażu na polarną , montaż mało dokładnie najeżdża na obiekty i wtedy można właśnie poprawić wyrównanie.

 

pozdrawiam

zibii

 

sumas dzięki za link , jakie to proste jak już człowiek przeczyta, a po zastanowieniu oczywiste

 

misiowaty manewr z ESC działa - dzięki

 

FAJNIE ŻE MOŻNA LICZYĆ NA POMOC

 

pozdrawiam

zibii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.