Skocz do zawartości

Władca pierścieni część 5


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga: zdjęcie nie grzeszy estetyką, ale nie o estetykę tu chodzi

 

PNG339.9+88.4 czy inaczej LoTr5 to mgławica planetarna mieszcząca się w kadrze wraz z galaktyką NGC4725.

 

PN G339.9 +88.4 została odkryta przez Longmore'a i Tritton'a w 1980 roku.

Galaktyka była niedawno fotografowana przez Dusera dlatego nie będę się nad nią rozpisywał. Powiem tylko, że bardzo mnie zaciekawiła i na pewno wrócę do niej - możliwe, że z jakimś Newtonem.

 

Od razu może napisze dlaczego taki dziwny kadr. Otóż postanowiłem upiec dwie pieczenie przy jednym ognisku. Przetestować EONa pod katem galaktyk i mgławic i to nie byle jakich - bo bardzo wymagających każda w swojej klasie.

 

Wykonałem tylko 4 klatki: Luminacja to złożenie klatek 600 + 300 + OIII 900 + 1200 czyli materiału co kot napłakał. Składałem w technice bikolor L = R, OIII=G z własnym balansem.

 

Dlaczego właśnie tlen ? Bo LoTr świeci przede wszystkim w narrowbandzie, a ja chciałem jeszcze zerknąć na galaktykę - stąd ta luminacja ;) Można byłoby się też pokusić o Ha, ale bałem się, że montaż zetknie mi się z pozostałym setupem. Cóż należałoby przyłożyć się do tego obiektu wcześniej i "palić" go kilka dni.

 

Teraz kilka słów o zdjęciu. Tak jak myślałem obiekt jest nad zwyczajniej słaby dodatkowo było dość ciepło i kamerę schłodziłem tylko do -25*, mało tego do składania nie użyłem (bo nie mam) żadnych darków i flatów - stąd dość dużo zielonych małych plamek. By przekonać się czy coś faktycznie tam jest cropa pokazuje bardzo mocno wyciągniętego w technice invers. Jeżeli mnie wzrok nie myli to widać tam dwa pierścienie. Czyli mamy Dumbela widzianego z innej strony.

PNG.jpg

LoTr5.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.