Skocz do zawartości

Jowisz i Mizar z soboty


Andrzej (Lysy)

Rekomendowane odpowiedzi

Najciekawsze jest to że kolor jest naturalny, oczywiście po lekkiej modyfikacji RGB. Pojawienie się koloru nastąpiło po ustawieniach w sofcie kamerki parametru gain prawie na minimum. Obraz na pojedyńczej klatce jest b. ciemny, ale potem wynikowo pojawia się kolor, którego mi brakowało do tej pory.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avik miał tempo 10f/s. O 25f-s zapomnij, szkoda czasu-to jest kompresja z nieakceptowalnym szumem. Ustawienia 5/s też mi się nie sprawdziły do końca, w jasnym telpie jak synta nie ma jak ściemnić obrazu. Próbowalem jeszcze użyć 5f/s i -fiolet (do przyciemnienia) ale to była porażka-niestety degradacja obrazu była natychmiastowa.

Generalnie chodzi o takie ustawienie obrazu aby był max. ciemny (u mnie gain ma położenia bliskie minimum) ale jednocześnie nie aż tak ciemny aby deformował się przez niedoświetlenie obszarów pozacentralnych. Registax "wypala" fotki podczas stackowania tak więc efekt końcowy przy jasnym obrazie wejściowym będzie mało kontrastowy i bardzo jasny "mleko"-wiele osób tak właśnie (błędnie) ustawia parametry softu webcama i widać to na fotkach końcowych.

Druga sprawą jest konieczność doboru ogniskowej wypadkowej do rozmiaru obiektu i posiadanego sprzętu mówiąc b.ogólniowo.

U mnie lepszy byłby np. barlow 3,5X niż 4x.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały Jupiterek z wczoraj przy fatalnym seeingu a'la Galileusz.

 

CAPTUREmkmk2.jpg

 

P.s.

Hanysiak nie łam się, ja widzę że 70% dobrych fotek to głównie kwestia wprawy w obróbce graficznej. Tu warto powalczyć. Ja sam robię jeszcze takie kichy że się śmiac chce ale im dalej tym będzie (chyba?) lepiej.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju powinianeś ustawić 5fps potem gain dać na zero i potem tak zmniejszyć czas expozycji żeby obraz cię zadowoli.

Jeżeli będzie troszke ciemno możesz drgnąć gainem na góra 5%

 

Wszystko to przy włączonym automacie dla kolorów.

 

Następnie wyłączyć automat kolorów. i dopiero puszczać avika.

 

Generalnie kolorów trza dopilnować na jasnym obrazie przy włączonym automacie on się sobie ustali i potem go wyłączyć. (mówie dokładnie o White Balance)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając na chwilę do kwestii obróbkowych: poddałem jeszcze raz obróbce moją przedostatnią fotkę (Synta). Niestety bw, ponieważ zwaliłem kolory podczas obróbki juz uprzednio a nie mam tego avika (poprafiałem samą fotkę wynikową). Ta jaśniejsza i bardziej "mdła" fotka Jowisza pochodzi z pierwszej obróbki, ta ciemniejsza i bardziej ostra sprzed chwilki.

 

przykl2.jpg

 

przykl1.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.