Skocz do zawartości

pierwszy teleskop


janoo

Rekomendowane odpowiedzi

cześć!

chcialbym prosić o pomoc w wyborze mojego pierwszego teleskopu do obserwacji nieba.

nie znam się na tym kompletnie, mam zamiar fotografować więc zależy mi na bardzo dobrej jeżeli nie doskonalej jakości obrazu, bardzo lubię duże zbliżenia, na pewno będę chcial oglądać wszystko z bardzo bliska na dużym powiększeniu.

wiem już, że do robienia dobrych zdjęć trzeba bardzo dobrego i drogiego sprzętu, ale muszę od czegoś zacząć.

spośród wszystkich teleskopów jakie znalazlem spodobaly mi się najbardziej:

celestron nexstar 4 gt

tal 2, tal 100 rs

meade etx 90

meade ds 2114 at 114/1000

i jeszcze jakaś synta

te teleskopy wybralem bo po pierwsze są dość popularne i dobrze oceniane przez użytkowników, a po drugie muszę się zapoznać z niebem i oswoić ze sprzętem. muszę od czegoś zacząć, nie wiem jeszcze co w przyszlości będę obserwowal i czy będzie możliwość rozwinąć się na tyle żeby inwestować w porządny sprzęt do robienia zdjęć.

powiedzcie mi czy coś z tego nadaje się dla mnie czy szukać czegoś innego???

a może lepszy będzie jakiś wielki reflektor 30cm?

wiem że podalem bardzo malo informacji ale nie chcę się za bardzo rozpisywać, może to na razie wystarczy...

pozdrawiam

janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych telepów nie nadaje się do długoczasowej astrofotografii DS, maja za kiepskie montaże, skup się na dobrym montażu a powieszone na nim nawet zwykłe MTO 500/5,6 lub 1000/10 da Ci wspaniałe i ostre do brzegu foty DS 8) (patrz choćby do mojej galerii na pierwsze trzy fotki, to zdjęcia z MTO na profesjonalnym montażu)

Teleskop łączący dobre cechy do Vizuala i do Astrofoto będzie bardzo drogi ale i bardzo dobry zarazem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób mówi chcąc pierwszy teleskop o fotografowaniu.

Myślę, że jest to spowodowane tym, że nie zdają sobie sprawy, że TO nie jest zwykłe PSTRYK. :lol: Mozna TO raczej przyrównać do rozbierania silnika, niż jeżdżenia samochodem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wynika z tego co piszecie, że inny sprzęt jest do obserwacji a inny do foto.

w takim razie czy wymienione wcześniej teleskopy nadają się do obserwacji nieba?

bo jak sobie trochę na początek poobserwuję i zachce mi się robić dobre zdjęcia to będę zbierał na naprawdę poważny sprzęt, a na razie ma to być teleskop PIERWSZEGO KONTAKTU z niebem i ze sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To polecam na początek teleskop lustrzany minimum 150mm lub soczewkowy minimum 100mm na średniej klasy montażu paralaktycznym od EQ-3 do EQ-5, zapoznasz sie z niebem i Vizualem oraz poćwiczysz początki astrofoto i zobaczysz co to za miód z łyżką dziegciu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o kase to to co mam na oku mieści się w przedziale 2 do 3 tys zł, poniżej tego nic nie dostanę a więcej na razie wydać nie chcę.

tym co kupię będę chciał poobserwować wszystko co się da a dopiero potem będę w stanie się ukierunkować i zdecyduję w co dalej inwestować. każdy z was od czegoś zaczynał i z tego co widzę to chłopaki wymieniali i modyfikowali sprzęt kilka razy, a najlepiej to mieć kilka różnych urządeń. ten pierwszy podstawowy teleskop musiałby być na tyle dobry żeby służył nawet wtedy gdy będę dysponował np. rurą 30 cm wysokiej klasy do foto. zawsze można go będzie zabrać na jakiś wyjazd w góry albo gdzieś... dlatego dobrze jeżeli będzie w miarę mobilny, a i trochę elektroniki (go-to) nie zaszkodzi.

 

tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.