Jump to content

slvmtz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  332
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

slvmtz last won the day on December 9 2018

slvmtz had the most liked content!

Community Reputation

827 Excellent

5 Followers

About slvmtz

 • Rank
  Sławomir Matz
 • Birthday March 21

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.facebook.com/gwiazdywdloniach/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Czarnków
 • Zainteresowania
  technologia, dziennikarstwo, astronomia
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky-Watcher ED80 i EQ5 Pro

Recent Profile Visitors

9740 profile views
 1. Cześć! Od jakiegoś czasu współprowadzę audycję o tematyce kosmicznej w Radiu Afera. Potrzebuję osoby, która byłaby zrzeszona w PTMA i chciałaby porozmawiać o sposobach/technikach obserwacji nieba. Ja wiem o tym oczywiście sporo, ale zależy nam na tym, aby w audycji pojawiali się również inni rozmówcy. Nasza rozmowa byłaby nagrana i zrealizowana w sposób zdalny tj. skype, tel, messenger... wszystko jedno.... byleby jutro lub pojutrze to zrealizować.

  1. Show previous comments  6 more
  2. Paether

   Paether

   Osoby niezrzeszone w PTMA nie znają się na obserwacji nieba?

  3. JSC

   JSC

   "Członek" brzmi lepiej niż "amator" :szczerbaty:

  4. Agent Smith

   Agent Smith

   Zwłaszcza "członek z ramienia wysunięty na czoło", no chyba, że zachodzi "manipulacja członkiem pod płaszczykiem"... :smokin:

 2. Chciałbym się pochwalić, że 23.05.2021 roku miałem przyjemność rozmawiać z Panią Lilianą Skibińską o Starlinkach i zaćmieniu Słońca. Niestety tak nas porwała rozmowa, że zapomniałem na antenie wspomnieć o terminie zaćmienia, ale napisałem maila do wydawcy, żeby uwzględnili go w opisie do artykułu. Zachęcam was do obejrzenia materiału i ewentualnego zostawienia miłego komentarza Może wtedy zaproszą mnie raz jeszcze. https://wtk.pl/news/70210-czym-sa-starlinki-i-kiedy-zobaczyc-je-na-niebie
 3. Słyszałem wiele na jego temat. Masz jakiś poradnik? Mam też Astropixel Processor, ale nie wiem, jak go obsługiwać. Potrzebowałbym kompleksowego poradnika.
 4. O ty! Ucz mnie tu natychmiast! :O Właśnie takie efekty chciałbym osiągać. Wiem, że nie jest to najlepszy materiał, bo w sumie wykonywany był w czasie, gdy dopiero poznawałem możliwości swojego setupu. Czapka z głowy i dekiel z telepa dla Ciebie! Ja do obróbki używam jedynie Lightrooma i moja obróbka polegała tylko na przesuwaniu suwaków oraz ewentualnie na skupianiu się na jakichś konkretnych punktach fotografii. Nie znam się oczywiście w 100 procentach, ale pojechane gwiazdy mogą być też winą montażu. Dopiero jestem w trakcie zbierania na guiding, a że trochę było mi szkoda wywalać
 5. Nie mam korektora komy. Ostrość ustawiana przy pomocy maski Bahtinova. Jeśli chodzi o M51 to: - link do pobrania stacku: https://drive.google.com/file/d/1AfKg2mo8Otx2wgjxKvwMOR5H-Bd1lyAc/view?usp=sharing - ISO: 800 - Ilość klatek jasnych: ok. 40 - Ekspozycja: 59 sek - Sprzęt: ED80 + EQ5 Pro - Aparat: Canon EOS 1200D
 6. Przyznam szczerze, że przy tej fotografii zbagatelizowałem trochę kwestię ostrości. Niemniej problem koloru gwiazd pojawia się również na tych "wyostrzonych".
 7. Cześć, mam aparat Canon EOS 1200D (bez moda) oraz setup w postaci teleskopu ED80 i montażu EQ5 Pro. Przyglądałem się licznym fotografiom, tworzonym przez osoby zapalone w boju i zauważyłem, że posiadają oni nieprawdopodobną umiejętność wyodrębniania kolorów poszczególnych gwiazd. Natomiast cechą wspólną moich wszystkich fotografii jest to, że mam te gwiazdy przepalone, co znacząco odbiega od rezultatu, który chciałbym osiągnąć. Próbowałem już różnych metod np. ustawianie możliwie najniższego ISO itp., ale to zawsze się kończyło przepaleniem gwiazd. Mam zatem do was pytanie, jak fotografować,
 8. Dziękuję za treściwą odpowiedź, poradziłem się kilku znajomych i w sumie powiedzieli to samo - synu, zainwestuj w guiding, bo Ci gwiazdy tańczą.
 9. Czekaj, czekaj... czy to jest w takim razie wada fabryczna, czy rzecz do wyregulowania, bo ja chętnie oddałbym sprzęcior do jakiegoś serwisu, żeby mi to ogarnęli.
 10. Dam radę sam naprawić, czy na gwarancję?
 11. Moi drodzy, wybaczcie odpowiedź po takim czasie, jednak czuję się trochę zaniepokojony pewnym faktem. Mam znajomego, który używa EQ3-2 bez GOTO i ma na nim zawieszony teleskop SW 150/750 oraz aparat Canona. U niego, czego byłem świadkiem, bez problem da się prowadzić do 1 minuty i 40 sekund za gwiazdami na jednej klatce. U mnie przy minucie gwiazdy robią się kreskami. Jak to możliwe, że gorszy montaż działa lepiej niż mój? Załączam "timelapse" z zrobiony z klatek, które wykonywałem wczoraj. Czas ekspozycji na jedną klatkę to 1 minuta. Może po ruchu gwiazd coś da się zdiagnozować
 12. Jakiś czas temu sporządziłem mały spis polecanej literatury. Jeśli faktycznie startujesz w astro, to polecam szczególnie: Christophe Galfard – Wszechświat w twoich dłoniach Neil de Grasse Tyson – Astrofizyka dla zabieganych Neil de Grasse Tyson – Kosmiczne zachwyty Neil de Grasse Tyson – Kosmiczne rozterki Poza tym masz poniżej cały spis ciekawej literatury Fabularne (powieści) Andy Weir – Marsjanin Andy Weir – Artemis - Carl Sagan – Kontakt Stanisław Lem - Opowieści o pilocie Pirxie Liu Cixin - Problem trzech ciał Popularn
 13. Cześć, zupełnie od niedawna jestem posiadaczem nieco "poważniejszego" equipmentu do astrofotografii. Dysponuję ED80 na EQ5 Pro i z każdym kolejnym dniem uczę się jego obsługi coraz bardziej. Od samego początku mam problem z dłuższym niż minuta prowadzeniem za obiektami. Przed każdą sesją staram się, żeby teleskop został idealnie wypoziomowany i stał równo na podłożu. Służy mi do tego poziomica na montażu, gdzie staram się, aby bąbelek powietrza był zawsze na środku kółka. Poza tym staram się wyważać teleskop w taki sposób, żeby nie przechylał się w żadną ze stron na osi RA i DEC.
 14. Cześć, słyszałem kilka opowieści o tym, że można sobie samemu wygenerować flata, bez konieczności wykonywania zdjęć aparatem. Pytam zatem: Jak to zrobić?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.