Skocz do zawartości

Co dalej ..


soomood

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie tak dawno zacząłem swoja przygodę z astrofoto, posiadam heq5 + tair + canon 300d mod.I Coraz bardziej podoba mi się to hobby, w najbliższym czasie będę mógł przeznaczyć około 4k na rozbudowę sprzętu. I tu moje pytanie co polecacie kupić do tego zestawu czy może nic nie kupować ?. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Tu sie nie ma co zastanawiać. Trzeba złożyć sprzęt i zacząć robić zdjęcia. Nie napisałeś, czy masz baterie do napędu (przydają sie w wypadach terenowych), pilota (też się przydaje), zapasowe baterie do Canona (chyba, że używasz zasilacza sieciowego), programowany wężyk do Canona (chyba, że używasz komputera i odpowiedniego kabla - 300D nie da sie focić na długich czasach wyzwalanych z USB)...

 

Dla Taira (zakładam, że nie masz dłuższej ogniskowej niż 300mm) i Canona guide nie jest konieczny przy odpowiednim ustawieniu na biegun (metodą dryfu). Oczywiście bez gajdowania nie będzie super, ale zawsze coś-tam-widać.

 

Podsumowując, sporo niewiadomych zostawiłeś nieopisanych. Ciężko coś doradzić, ale pewnie sam dojdziesz do tego, czego Ci brakuje, jak zaczniesz zestawu używać :) Powodzenia!

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak milosz mówi - sam dojdziesz do tego czego Ci brakuje jak zaczniesz używać sprzętu!

Jak pierwszy raz rozkładałem sprzęt to od razu dotarło do mnie co by się przydało.

Co do wydawania większej kasy to pewne mały refraktor apo bedzie pierwszym elementem, który będziesz chciał dokupić, bo obiektyw to jednak spore ograniczenie.

No i ten nieszczęsny guiding. W sumie pewnie rozsądniej by było najpierw kupić sprzęt do guidingu i nauczyc sie na obiektywie... Chyba ze obiektyw można wykorzystać do guidera... To juz Ci inni podpowiedza.

 

Na pewno powinienes najpierw wykonac jakies pierwsze poważne zdjęcia tym co masz, nauczyc sie obróbki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet jest na wsi jest tam dosc ladne niebo, posiadam programowany wezyk do canona, a calosc chodzi na akumulatorze żelowym. Jesli zajdzie potrzeba to moge zapiac starego laptopa.

 

No to masz już właściwie wszystko. Teraz tylko więcej wiary i do boju :) Tym sprzętem już na prawdę można coś ciekawego ustrzelić. W następnej kolejności doradziłbym szukaczo-guider + QHY5. Nawet jak zmienisz obiektyw na lunetę do ~600mm ogniskowej, to powinien wystarczyć do prowadzenia. Wygodny jest też kabel EQDIR do podłączenia montażu do komputera. Ja przez prawie rok go nie miałem i z pilotem też dawałem radę (chociaż palce trochę marzły).

 

Później pewnie kamera (bo Canonem raczej tylko jasne obiekty), filtry, koło filtrowe albo szuflada... I tak można właściwie bez końca. Z mojego skromnego doświadczenia wychodzi jednak, że nie warto. Po kilku miesiącach aktywnego używania sprzętu będziesz wiedział, w co zainwestować dalej i ilość nietrafionych zakupów (i gratów zalegających w szufladzie) powinna być mniejsza.

 

Powtórzę tu jeszcze poradę, którą usłyszałem od Tiamata, kiedy zaczynałem: najważniejsza jest kamera, więc kup najlepszą na jaką Cię stać. Z perspektywy czasu mogę tylko potwierdzić, że miał rację. Niemniej, jak poszukasz na forum zdjęć zrobionych przez kkk Canonem (np tu: http://astropolis.pl/topic/33398-ngc891/page__p__400920__fromsearch__1#entry400920), to też jest na co popatrzeć.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.