Skocz do zawartości

C/2001 Q4 w Katowicach - wyprawa 1


Rekomendowane odpowiedzi

No i pojechaliśmy zobaczyć kometę.

Ekipa "Katowice" znalazła się na "Górze Siewierskiej" zgodnie z planem. Janusz wymodlił dla nas ładne niebo, chodź światła poliskich miast i łuna nad horyzontem utrudniała odszukanie komety. Na horyzontem i w zasadzie nad większością nieba zalegała dodatkowo cienka warstwa chmur psująca nasze humory.

Jedynym rozwązaniem było korzystanie z lornetek oraz teleskopu Mardudusa. Na szczęście to nam sie udało i lekkim niesmaczkiem każdy zobaczył kometę. Ogółem nic specjalnego - jasność ok. 4 mag, mały ogon

Jeszcze gorzej wypadły moje zdjęcia, na który nie widać wiele. O ile pobliskie gwiazdozbiory Lwa i Bliźniąt wygłądały ładnie ale i też nie rewelacyjnie, gwiazdozbiór Raka nie jest wogóle widoczy. Szkoda - trzeba będzie poczekać do kolejnego razu.

 

W międzyczasie obserwowaliśmy co się dało i co przyszło do głowy. Bardzo ładnie prezentowały się planety w tym prześlicznie wyglądała Wenus (zdjęcie poniżej - wenus.jpg)

Oczywiście jak zawsze Jowisza, Saturna, a o Marsie chyba zapomnieliśmy.

Potem kilka gromad otwartych, gwiazd podwójnych. O słabszych obiektach z racji nie najlepszych warunków można było zapomnieć.

 

Kilka fotek zamieszczam poniżej

wielki_woz.jpg

 

kominy.jpg

 

ekipa.jpg

 

wenus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że fotki nie wyszły, ale mimo Wszystko ekipa była świetna, klima też była super ;)! Mi osoboiście bardzo się podobało i ciesze się że w koncu udało nam się wybrać na ten zlot, bardzo serdecznie pozdrawiam Marka, Tediego, Mardudusia i Lukasa!!! Mam nadzieje że jeszcze uda nam się coś takiego zorganizować a z czasem że narobi się takich fotek że szczęki Wszystkim opadną ;)

Widoku Wenus na pewno nie zapomne, Jowisz też był świetny, wszystko mi się podobało, mimo że w ręce było zimno, atmosfera gorąca.

 

I jeszcze raz dzięki Panowie! I pozdrawiam Wszystkich! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i ja,niech żałują Ci których nie było co prawda kometa słabiutka natomiast Wenus śliczniutkie przyznam że pierwszy raz widziałem sierp Wenus i jestem pod wrażeniem,mam nadzieję że na tym jednym wypadzie się nie skończy.Dzięki Janusz za odprawienie modłów nad pogodą.

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mysle że jak na te warunki w ktorych robiłeś jest całkiem spoko :P

A z czasem jak już opanujesz ten swój aparat na wylot to takie fotki będziesz trzaskał na zlotach że hoho! :salu:

Pozdro! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jest kometka,też ją wczoraj oglądałem,a dzieki wypadowi na "silos" wiedziałem czego się mogę spodziewać.Marku musisz jednak spróbować zrobić z 50 klatek a później to składać efekt może być piorunujący.

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie lornetka z DeltaOptical 16x80. Jest w dobrej cene 499 zł, lecz jej recencje są różne. Nie spodziewam się wodotrysków, ale chce aby była przyjamniej warta swoje ceny.

 

Poza tym na drugi raz chce zabrać Optisan'a 800/203 jak tylko będzie to możliwe. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem do dyspozycji zawsze wieczorami, aby tylko praca nie przeytłoczyła mnie. Jak tylko pogoda dopisze, ja jestem chętny

Na razie z tego co wiedzę, nic ciekawego z pogoda nie da się zrobić, a przecież jak dla nas zapowiedzi to nie wszystko. Pogoda musi być super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Dziś z Tedi wybieramy się na górkę, aby sprawdzić to miejsce dokładniej.

Może coś odkryjemy ? Np. zastosowanie tzw. "silosa" na środku górki !

Ta górka to zapewne zrekultywowana hałda pokopalniana ten silos to zapewne odpowietrznik do Metanu i Tlenku Węgla, czy nikt z was nie czytał na nim tabliczki nie zbliżać się z ogniem, przebywanie w sąsiedztwie surowo wzbronione, czad to naprawdę cichy zabójca :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to nie jest odpowiecznik napewno. Twyglada to tak jak wielka spizarnia do ktorej sie wrzuca z gury a wyciaga z dołu . Przy nastepnej wizycie zrobie zdjecia to moze ktos na forum zgadnie co to jest bo my zabardzo nie wiemy.

ps Zdjecia sa w galeri u Marka Substyka http://galeria.astrocd.pl/mardudus/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin te już widzałem, ale robiłeś fotki jak jeszcze widno było a potem próbowałeś fotografować Wenus, tam ich nie ma :P

Januszu dzieki za ostrzeżenie i troske ale tak jak pisze Mardudus wygląda to na coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy wczoraj tam z Tedi'm w dzień, aby się przyjrzeć bardziej szczegółowo temu miejscu. Silos stanowi niezłą zagadkę, ale skoro obok stoi mały budynek, do czegość za pewne służył.

 

Panorama tego miejsca wygląda mniej więcej tak (w załączniku)

 

a ustalone przezemnie współrzędne to:

 

50°23'37,9" N, 19°04'14,3" E, 377 m n.p.m. (całość +/- 4 metry) - odnosi się to do silosa, a dokładniej do jednego z jego krańca (ten z prętem). Widok jest niezły, a widoczność na południe ok. 100 km. (widoczne Beskidy) !!!

 

W drugim załączniku Katowice z odległości 15km na tle Beskidów

katowice.jpg

 

panorama_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie!!! Fantastiko! :D Hehe świetna panorama! Ode mnie z kopca w Piekarach też je widziałem ;) Ciekawe co tam wykombinowaliście Marek, co do tego miejsca ;) Pogoda fajniejsza się robi po mału tylko jeszcze wieje :(, weekend już niedługo, więc możemy coś planować?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.