Skocz do zawartości

PHD nie widzi QHY5


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Jarek, a jaką Ty masz ustawiona rozdzielczość - ekranu - może zbyt wysoka i tu jest jakiś problem z wyświetlaniem w okienku PHD, może coś powycinałeś ze sterowników karty graficznej (spróbuj ją przeinstalować) no bo moje pomysły się już skończyły :scratchhead: a ,,zapodaj" zrzut ekranu - jak to wygląda.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary laptop o maksymalnej rozdzielczości 1600/1200.Po ustawieniu jej obraz w PHD jest bez zmian.

 

Ja też nie mam najnowszego - PackardBell z 2008, 1200x800 to standard dla lapka 15" - sprawdź.

jak nie to sie poddaje, spróbuj jeszcze sterownik karty graficznej uaktualnić.

Jeszcze jedno - nie pomyślałem bo nie mam (kolega mi podpowiedział) moze masz kamerke w lapku i cuda odwala - wywal.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak: to co napisze jest moim subiektywnym podejściem do tematu, ale opiera się na teorii budowy sensora, ekranu i podstawach transmisji sygnału telewizyjnego, a takim jest obraz z webcamery np. w PALu

Pytanie pierwsze: co widzi widz oglądający obraz telewizyjny SD ( to jest wszystko to co nie ma dopisku HD czyli High Definition) na monitorze komputerowym lub telewizorze współczesnym?Widzi albo obraz rozciągnięty w poziomie albo tzw. passe partout czyli czarne paski po obu bokach obrazu. Dlaczego? Bo współczesne telewizory i monitory mają proporcje zbliżone do 16:9 a obraz SD ma 4:3. I po to aby sztucznie nie rozciągać informacji zawartej w sygnale jednego pixela sensora analizującego stosuje się passe partout.

Jak to się ma do obrazu w PHD? Ano identycznie . Jeśli masz obrazek kwadratowy to oznacza że informacja pojedynczego pixela z sensora kamerki jest rozciągana w pionie na sąsiednie pixele i aproksymowana ( wygładzana).

I dlatego Jarek ma pewnie coś w ustawieniach albo PHD albo karty graficznej co powoduje zachowanie proporcji i to wcale nie jest błędem.

Błędem jest natomiast oglądanie na ekranie 16:9 " Siedmiu wspaniałych" gdzie koń wygląda jak jamnik a Jul Brynner ma głowę jak Mistrz Yoda.

Pozdrawiam fanów zdrowego rozsądku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel dzięki za info.Chodziło mi tylko o to,czy takie zachowanie kamerki w PHD jest prawidłowe(aktywne 3/4 ekranu) i podczas guidingu nie będzie jakiś problemów.

Dla ciekawości ,zainstalowałem sterowniki do QHY5V na starym laptopie 16" Sony Vaio,gdzie karta graficzna to GF 5600 64MB. Efekt taki sam jak na Dell'u z kartą graficzną ATI Rage128 Mobility 8MB.Odinstalowałem również PHD na starszą wersję 1.13.6 i efekt świecącego na 3/4 ekranu w PHD jest taki sam.

Więc ten typ chyba tak ma i jeśli jak wspomniałem nie przeszkodzi to podczas guidowania,to sprawa załatwiona :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jarku, z całym szacunkiem do tego co napisał Kolega wessel - moim skromnym zdaniem w tym wypadku nie jest tak do końca. Obraz kamerki powinien wypełniać całe okno danego programu (przecież gdyby tak było, w każdym polu wyświetlania różnych kamerek mielibyśmy jakiś okrojony lub przekłamany w proporcjach obraz) . Wykonałem kilka telefonów sprawdziłem swoją na 4 komputerkach i wszędzie obraz był cały.

Czy to będzie przeszkadzało (utrudniało) guie ?? - okaże się w pierwszą pogodną noc.

Moim skromnym zdaniem - obym się mylił, jest coś nie tak z matrycą kamerki i jeśli jest na gwarancji powinieneś reklamować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD kadruje sobie obraz z kamery:

http://code.google.com/p/open-phd-guiding/source/browse/trunk/canvas.cpp#207

Jeżeli po skalowaniu w osi Y 'brakuje', to dodaje padding (jak napisał wessel). Jeżeli w osi Y jest za dużo, to obcina.

 

U mnie na przykład obcina. Moja kamerka podaje obraz 1240x1024. PHD może wyświetlić (jeżeli wierzyć komentarzom w kodzie) 640x512. Jeżeli przeskaluje się 1240 do 640 to w drugiej osi robi się 528, czyli około 16px różnicy w stosunku do tego, co wyświetla PHD. Mniej więcej tyle jest na tym obrazku. Nałożyłem obraz z QGVide i PHD. Obraz z PHD na 'niebiesko'.

phd.jpg

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Miłosz za wsparcie. Koledzy mi to próbują wmówić że się okrągłe da w kwadratowe wepchnąć :) . Matryca tej kamery jest PROSTOKĄTNA więc nie ma możliwości żeby jej obraz był wyświetlany w KWADRACIE bez zniekształceń lub obcinania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem :)

 

Chyba wszystko jest w porządku. Zassałem sobie Twoj obrazek ze zrzutem z PHD i policzyłem pixele. Obraz z kamery zajmuje 640x408px. Twoja kamera daje obraz 752x480. Czyli po przeskalowaniu w osi X robi sie 640px a w osi Y 640x480/752 = 408 - tak jak na obrazku. PHD dodaje sobie czarny pasek u dołu, bo nie potrafi zmienić rozmiaru okna (obstawiam, że z różnych praktycznych względów. Nie znam kodu aż tak dobrze, żeby dokładnie wyjaśnić). Wiec tworzy wirtualną bitmapę o odpowiednim rozmiarze i od pixela 0,0 (lewy gorny róg) wkleja obraz z kamery. To co zostanie niewypełnione obrazem z kamery jest czarne. Dla gajdingu nie powinno to mieć żadnego znaczenia, bo skala w obu osiach jest identyczna. Pixele nie są więc rozciągnięte, czyli liczenie centroidy powinno pozostać prawidłowe.

 

milosz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.