Skocz do zawartości

Jak złożyć mozaikę dużego obszaru nieba. Problemy


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Próbując złożyć mozaikę dużego obszaru nieba można się natknąć na sporo problemów. Od dłuższego czasu próbuję z tym powalczyć, lecz efekty ciągle nie są dobre, a pewnych problemów w ogóle się nie spodziewałem.
Wydaje się że obszar rzędu 5° kątowych to niewiele, to raptem tyle co widać przez standardowy szukacz. Lecz próba złożenia zdjęć, które obejmowały by obszar 20-30° póki co, przechodzi moje możliwości i umiejętności, tym bardziej, że wbrew pozorom, to już jest kawał nieba do ogarnięcia, bo to tak, jakby próbować wyłożyć dużymi płytkami wnętrze kopuły od środka. Dlatego też spróbowałem ułożyć listę potencjalnych problemów, z którymi przychodzi się zmierzyć, chcąc zrobić taką większą mozaikę, może komuś się to przyda

 

1. Różne warunki nieba/tła - z konieczności sesja rozłożona na wiele dni/tygodni, stąd różny poziom tła, zaświetlenia, seeingu, przejrzystość, deklinacja obiektu itp - to duże wyzwanie podczas obróbki, obrabiać pojedynczo raczej nie ma sensu, a obrabić je wszystkie to oznacza ogromne wymagania sprzętowe dla komputera

 

2. Samo 'rozstawienie" siatki poszczególnych kadrów to już jest spore wyzwanie. Bo przy dużych obszarach nie jest siatką prostokątną - tu sugestia, aby mozaikę zacząć "od dołu" - od najniższej deklinacji, zostawiając odpowiednie zakładki na stykach kadrów, a idąc w nią w górę, raczej składać kolejną "warstwę" przesuniętą o pół kadru, tak jak wiązanie wozówkowe w murze z cegły.

 

3. dystorsja zdjęć - nie ma idealnej optyki, stąd niemal na każdym zdjęciu pojawia się dystorsja, o ile na pojedynczym kadrze nie ma to większego znaczenia, to przy składaniu mozaiki jest z tym niemaly problem. Co prawda istnieje plugin do maxima niwelujący dystorsję ze zdjęć. Ale zauważyłem, że plugin używa pewnego tricku, dzieli zdjęcie na kwadraty o wymiarach kątowych ok 1°x1° i tak je dopasowuje, aby położenie gwiazdek było zgodne z plate solvem astrometrii PinPointa, lecz to powoduje, że wyrównanie nie jest płynne, lecz skokowe

 

4. Ze względu na różne warunki focenia użycie DD na poszczególnych klatkach podczas składania mozaiki oznacza już niemal beznadziejną walkę z wyrównaniem całości - a surowych stacków nie ma jak poskładać, bo photoshop musi mieć jakieś większe jaśniejsze obszary o sporym kontraście, w/g których układa mozaikę w całość

 

5. Idealnie byłoby złożyć poszczególne kadry mozaiki przy zastosowaniu astrometrii. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnego programu pod Windows, choć są nieodpłatne narzędzia pod Unixa, np.: http://montage.ipac.caltech.edu/ choć nie wiem czy operuje on na surowych stackach fitsów, chyba niestety będę musiał postawić jakiś system na linuxie

 

6. Wymagana duża moc obliczeniowa, zwłaszcza ilość RAM, 8GB przy kilkunastu klatkach to już za mało, z tego powodu muszę złożyć mocniejszy komputer, żeby dał radę obrobić ponad 20 klatek mozaiki łabędzia

 

7. Photoshop dość sprawnie daje sobie radę w wyrównaniem jasności 2-3 zdjęć, ale wyrównanie powyżej dwudziestu, przechodzi jego możliwości, a nie mam pomysłu jak robić to na raty

 

Na koniec, choć to dopiero początek, składanka 4 zdjęć mozaiki mgławic Cefeusza i przykład jak nie należy tego robić :)

 

Cefeusz mozaika.jpg

 

chociaż tak naprawdę, fotka mgławicy IC1396 powstała zanim wykluł się pomysł na mozaikę tej części nieba

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że da się to zrobić w PixInsight Core. Jeżeli będzie problem z modułem StarAlignment w trybie mozajkowania to widziałem na forum PI ciekawy pomysł z wykorzystaniem modułu StarGenerator. Ten moduł rysuje gwiazdy z wybranego fragmentu nieba i można się takim obrazem posłużyć jak mapą do rejestracji zdjęć.

 

Ściągnij sobie wersję trial, która długo działa, i spróbuj poskładać zdjęcia wg tutoriali.

 

Wydaje mi się, że trzeba by stworzyć stack'i, wyrównać poziom tła za pomocą HistogramTransformation (tylko lewym suwakiem) i potem złożyć nadal liniowe obrazy razem a detale wyciągnąć na gotowej mozajce - to również robi się za pomocą HT. Krzywych prawie nigdy nie używam bo HT działa świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.