Skocz do zawartości

Dodatki do synty 8"


Yarro88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Jestem świeżym posiadaczem Synty 8". Pierwsze noce spędzone ze świeżutkim sprzętem mam już za sobą. Udało mi się ustrzelić galaktykę andromedy, oraz układ podwójny w dyszlu Wielkiego Wozu.

 

Wiadome jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Moje pytanie jest dość klasyczne. Jaki sprzęt dokupić do mojej tuby.

Nie pytajcie, co mnie bardziej interesuje, ponieważ to skomplikowane. Osobiście wolałbym oglądać mgławice, galaktyki itd. Natomiast moja kobieta jest nastawiona na obserwacje planet.

Tak więc pewnie muszę uzbierać 30mm jakieś 13mm i 6mm. Jeśli chodzi o 30mm to słyszałem, że warto zastanowić się nad Scoposem. Proszę powiedzieć co Wy o tym sądzicie. Co by dostrzec ramiona andromedy (jeśli w ogóle jest to możliwe) no i jaki sprzęt do podglądania planet?

 

Ponadto przydała by mi się rada odnośnie filtrów.

Każda pomoc będzie na wagę złota.

 

Co do kosztów. Jeśli chodzi o okulary, to do 400PLN każdy (będę nabywał je systematycznie). Natomiast na filtry chciałbym przeznaczyć mniej funduszy. Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by dostrzec ramiona andromedy (jeśli w ogóle jest to możliwe) no i jaki sprzęt do podglądania planet?

 

Heh.... żeby to wszystko było takie proste... kupić i oglądać :D Chciałoby się odpowiedzieć, że:

 

 

Co by dostrzec ramiona andromedy

 

Wyjazd pod ciemne niebo i wiedza kiedy jest najlepszy moment obserwacji. :)

 

 

no i jaki sprzęt do podglądania planet?

 

Dobry seeing i wiedza kiedy jest dobry czas na daną planetę. :)

 

No ale fakt, jakieś okulary faktycznie trzeba mieć, bo ten 10mm w zestawie może jedynie za zaślepkę wyciągu służyć (i mi służy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy tego, że wierza i znajomość nieba, to najlepszy "filtr" i "okular". Aczkolwiek miło by było wiedzieć, jak być doposażonym. Niedługo Orion się pokaże w całej okazałości i warto by mieć coś do mgławić itd. Proszę odnieście się do mojego tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mgławic 2 filtry UHC i OIII, lub jeden "uniwersalny" UltraBlock. Ale tu niestety koszty koszty i koszty. Ja w grudniu kupiłem UB twierdząc że jeden uniwersalny wystarczy, a po 8 miesiącach i tak dokupiłem i OIII i UHC bo jak napisałeś apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Co do OIII to w twojej Syncie może być ciemnawy, bynajmniej Baadera.

Zastanów się czy chcesz wydawać kasę na "tymczasowe" akcesoria, czy nie lepiej dozbierać i kupić od razu sprzęt docelowy. Bo telepa za jakiś czas wymienisz na większy a osprzęt w większości zostanie. Co do okularów to temat rzeka, ja korzystam z serii Explore Scientific i jestem z nich bardzo zadowolony i uważam je za zestaw docelowy, ale to też przekracza twój założony budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ograniczę się do filtrów i scoposa by łatwiej było przeszukiwać niebo? Czy to dobry pomysł? A jak będą fundusze, to będę szalał z dalszymi zakupami.

 

Zamiast scoposa kupił bym GSO 30mm 2" jest tańszy, i moim zdaniem bardzo porównywalny. Testowałem oba jednocześnie.

 

Co do filtrów to polecam Lumicon'y, niestety poza $$$ jest jeszcze problem z ich dostępnością. Ja na moje 2 sztuki na giełdach polowałem pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.