Skocz do zawartości

How far away is it - seria na youtube


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

Jest seria super filmów pod tytułem "How far away is it?". Trochę teorii w przystępnej formie dla laika i mnóstwo przykładów na obiektach z nieba. Coś jakby po kolei czytać o konkretnych obiektach na niebie tylko, że jako film. No i ograniczone do minimum durne "wizje artystyczne" gówno mające z rzeczywistością wspólnego jak w tych programach rodem z TV, tylko ekstra zdjęcia z rzeczywistych obserwatoriów. Byłem zaskoczony jak dużo nowych informacji się z tego można dowiedzieć o konkretnych obiektach na niebie. Jest też dużo ciekawostek, których nie wiedziałem wcześniej.

 

Nie jestem pewny, ale to chyba jest oryginalny kanał autora filmów: https://www.youtube.com/user/howfarawayisit

 

Ciężko mi wybrać jakieś dobre odcinki, bo właściwie wszystkie są ciekawe, np.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Wielkie dzięki dla ciebie, za wrzucenie tej informacji :)

Przyjrzę się bliżej tej serii :)

 

Pozdrawiam...

 

 

PS. Chyba sam zacznę wrzucać tu różne serie filmów i programów popularnonaukowych które znam :)

Był kiedyś pomysł, żeby robić na to specjalny dział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo ciekawa seria (9 odcinków) pt. Kosmos

https://www.youtube.com/watch?v=MBxgDoMImWA

 

W wyszukiwarce wystarczy wpisać Kosmos (cz.1) potem Kosmos (cz.2) itd. ;)

 

A tutaj coś jeszcze (uwaga, tylko dla ludzi o mocnych nerwach!)

Edytowane przez piotrkusiu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, Alice. Serial Davida Butlera How Far... jest ciekawy i bardzo fajnie przedstawiony.

 

Kontaktowałem się z autorem w sprawie tłumaczenia na polski. Gość nie widzi problemu. Jak sam napisał: robi to pro bono.

 

Przetłumaczymy?

W sumie jest to 18 filmów, każdy po ok. 20 minut.

 

Ja mogę nagrać głos lektorski (mam własne studio, mój głos to oczywiście nie Suzin, ani Szołajski, ale chyba da się zrozumieć...)

Potrzebowalibyśmy ochotników, którzy:

1. Zsynchronizują tekst wpisany tutaj: http://howfarawayisit.com/documents/ z filmami stąd:

2. Przetłumaczą synchrony z punktu 1. na polski

3. Zrobią korektę pkt.2.

4. Ja nagram teksty z pkt 3.

 

Na razie proszę o deklaracje kto czym może się zająć. Co do konkretnych narzędzi dogadamy się po ustaleniu listy wolontariuszy.

 

Myślę, że warto poświęcić się trochę dla edukacji astronomicznej w kraju. Jeśli tylko dysponujecie odrobiną wolnego czasu - proszę o pomoc.

 

RKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Ja swoim starym zwyczajem zrzucam wszystkie ciekawe rzeczy z YT na dysk. Czasami chcę je gdzieś zabrać ze sobą, gdzie nie mam sieci i tym sposobem co lepsze serie zawsze są ze mną :) Przy okazji mogę ściągnąć z YT także napisy. Są w formacie xml. Pozostaje tłumaczenie. Co do lektora... na początek zajął bym się napisami i wysłał gotowe pliki napisów do autora, żeby dołączono je do listy napisów oryginalnych filmów. Nie każdy lubi lektora ;) Zwłaszcza jak choć trochę zna angielski.

 

Mi to akurat zbędne, bo mówionym angielskim posługuję się na tyle dobrze, że nie potrzebuję tłumacza (z pisaniem jest znacznie gorzej - jestem w angielskim jak wtórny analfabeta ;) ), ale nie wiem czy moje umiejętności pisania i znajomość gramatyki pozwolą na dobre przetłumaczenie tekstu ;) Mogę spróbować z jakimś krótszym odcinkiem. Zwłaszcza tak od połowy lutego... będę miał wtedy 2 tygodnie wolnego. Jak pójdzie mi przyzwoicie z jednym, to pomyślimy o innych :)

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilku,

 

Dzięki za ofertę pomocy.

 

Napisy na YT są tylko generowane automatycznie. Te prawdziwe skrypty autorskie są tutaj: http://howfarawayisit.com/documents/

 

Dlatego podzieliłem "robotę" na 2 etapy:

 

1. Synchronizacja - czyli wpisanie angielskich tekstów w ramki czasowe.

2. Tłumaczenie na polski tych ramek.

 

W sumie możemy sobie darować pkt. 1. i po prostu przetłumaczyć teksty i dorobić synchrony tylko do polskiego tekstu.

 

Rozumiem, że Wilku jest pierwszym chętnym. Kto następny?

 

RKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.