Skocz do zawartości

Moje pierwsze obserwacje i pytania? (okolice Korytnicy, pow. Węgrowski)


Marcin.92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów

Nazywam sie Marcin, sa to moje początki z forum jak i z astronomią :)

 

Na wstepie podam że nie posiadam niestety żadnego teleskopu ani nawet dobrej lornetki. Totalnie nic, ale jakoś trzeba zacząć :(

 

Zaczałem w nocy 23/24 maja liczac na burzę meteorów, niestety niewiele udało się zobaczyć (chyba 2 sztuki widziałem, na 4h obserwacji). Nie próznując zaczałem bawić się w poszukiwanie gwiazdozbiorów, i jasniejszych gwiazd, znałem tylko cztery sztuki, Wielka i Małą Niedźwiedzicę, Koronę Północną a także Kasjopeje. Po pierwszym dniu zaczałem rozpoznawać juz Wagę, Lutnie, Lwa, Pannę i Wolarza. Zmęczony położyłem się około 2.00.

 

Kolejny wieczór zacząłem od zachodu Słońca, ktoremu towarzyszyły chmury. Pozniej czekając na gwiazdy patrzyłem na planety Jowisz, Mars i Saturn, ktore bardzo łatwo odróżnić :)

Dalej zająłem sie kolejnymi gwiazdozbiorami, moja wiedza powiekszyła się o Strzałę, Delfina, Pegaza, Andromedę, Psy Gończe, Orła, Warkocz Bereniki i część Bliżniąt.

Około godziny 1.00 postraszył mnie lekki deszcz i chmury ktore dość szybko się rozeszły.

 

O godzinie 2;43 zobaczyłem bardzo jasny obiekt przemieszczający się z SW na W, pierwsza myśl ISS,i dobra sprawdzałem w internecie i był o tej godzinie widoczny przelot dla moich współrzędnych :D

 

Większą część nocy towarzyszyły mi latające niedaleko mnie nietoperze :)

 

Siedziałem tak sobie z mapą nieba aż zaczeło się rozwidniać, gwiazdy znikały jedna po drugiej, zostały już tylko trzy ostatnie Wega, Arktur i Altair. Nic nie mogłem już zobaczyć myslałem że to już koniec moich bardzo skromnych obserwacji gdy na wschodnim niebie pojawił się mój ulubiony obiekt, Księżyc z towarzyszącą mu Wenus.

 

Po 4.00 zakończyłem obserwacje bardzo usatysfakcjonowany nowo zdobytą wiedzą jak i miło spędzonym czasem, niestety niebo dalej kryje przede mna wiele tajemnic...

 

Szkoda tylko że nie posiadam teleskopu, a noce są tak krótkie.

Mam nadzieje że niedługo uda odłożyć sie trochę funduszy na jakiś sprzęt.

 

A teraz mam dwa pytania

1. Jest na forum jakiś bardziej doświadczony obserwator z okolic Węgrowa lub Mińska Mazowieckiego z teleskopem? Chciałbym się umówić na jakieś obserwacje zobaczyć jak niebo wygląda przez teleskop. :)

 

2. W zeszłą środę tj 21. maja, około godziny 21;10 na zachodzie, zastanawiam się czy widziałem Merkurego czy tez był to inny obiekt, wyglądało to mniej wiecej tak a niebo było wtedy wyjątkowo bezchmurne:

http://screenshooter.net/9757723/vhxijnk

 

Jowisza i Kapelle odnalazłem bez problemu, a pomiedzy nimi i nisko nad horyzontem widzialem dwie ,,gwiazdki,, pasowało mi to na Alnath i Merkurego. Tak jak na screenie.

Możliwe że to Merkury?

 

Pozdrawiam :)

 

 

Edit: Literówk która raziła mnie w oczy :)

Edytowane przez Marcin.92
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.