Skocz do zawartości

Lustro home made


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Dlatego też prowdzę firmę jednoosobową i nad wszystkim sprawuję pieczę i kontrolę.

Po sądach też się czasem przlatuję na rozprawy z kurierami np o rozbite w transporcie teleskopy, zwykle długo to trwa ale kończy się zwykle sukcesem po mniej więcej roku i kilku odwołaniach z ich strony :roll:

 

Ps. Tak, tak, Polska to dziwny Kraj w którym prawomocnymi wyrokami można sobie ściany tapetować :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tematem, ciekawe czy mój pierwszy temat na tym forum dorówna w ilości odwiedzających mojemu pierwszemu tematowi na forum elektrody???

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...00b0c602de5e67c - coś o oglądaniu ciała niebieskiego

 

na dzień dzisiejszy 4921 wyświetleń :shock:

 

:rr: :rr: :rr:

 

Janusz! Za 2 lustra 170 mm miesięcznie i jeden tubus wyślę do Ciebie ekipę do pomocy odzyskiwania długów. Tylko czy znasz rosyjski aby przekazać im wszelkie instrukcje??? :wink:

 

[ Add: Sro 21 Lip, 2004 ]

Ale zrobiłem straszliwą rzecz! Kupiłem teleskopik na giełdzie! Malutki, ale pomyślałem,że przydadzą się z niego elementy do mojej konstrukcji.Tylko troszkę się zawiodłem - wyciąg okularowy na "oko" wydawał mi się 1,25 cala. W domu po pomiarach suwmiarką okazało się, że średnica wynosi 24,5 mm. Czy takie okulary można gdzieś dostać??? Chyba nie jest to popularny standard... :( .Teleskopik ten nie posiada żadnego okularu, ale wcisnąłem taki malutki z zabawkowego "PeeReLowskiego" zestawu OPTIC CABINET 80. Coś widać (np. kobitę w oknie w domku oddalonym ok 3km a może i więcej bo moje oko

ma tendencję do zaniżania wielkości) ... ale dalsze obiekty są jakby za lekką mgłą (chyba wina plastikowych, starych soczewek w okularze). Na niebo jeszcze nie spoglądałem . Średnica zwierciadła 76mm, a ogniskowa 700mm.Ktoś gwizdnął także szukacz! Ale pomyślałem, że ten nieszczęsny wyciąg mi się przyda , pająk po przedłużeniu "nóżek" oraz leciutki i zgrabny statyw pod moją lornetkę (8x50 jakiejś radzieckiej firmy - nie znam ich literek :( ). A na giełdzie teleskopów ktoś szukał takiego tubusa to i może jeszcze go opchnę. Jak myślicie, czy 55zł to drogo za taki teleskopik przywieziony z niemieckiej "wystawki?" Muszę jednak dokupić (jeśli się da) choć jeden okular aby przekonać się jak NIE MAJĄ WYGLĄDAĆ OBSERWACJE PRZEZ TELESKOP (dobra okazja zobaczyć wszystko to, czego widzieć nie powinienem).Będę miał porównanie z moją przyszła konstrukcją...

 

Acha, a jeszcze znalazłem refraktor (nie pamiętam firmy) D=60mm, F=700 na super masywnym statywie z mikroruchami za cenę wyjściową 100zł ale także bez okularów. Czy do takich konstrukcji można dokupić okulary o średnicy ok 2cm?

 

[ Add: Sro 18 Sie, 2004 ]

Zdobyłem taflę szklaną 30 x 30 cm ale o grubości zaledwie 11mm. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z lustrami z tak cienkiego szkła? Wg artykułu T. Kozara z Uranii 1/86 okazuje się, że jeśli lustro będzie podparte w 6 punktach to z mojej tafli mogę wykonać je o średnicy aż 200mm (ja planuję coś ok. 150mm)!!! Czy ktoś praktycznie to przetestował? No i pojawia się tu mini problem – obiekt podparty w 3 punktach zawsze będzie stabilnie na nich spoczywał. Jednak mocowanie lustra w 6 punktach będzie w nim powodowało naprężenia (bo przecież nie da się idealnie stworzyć mocowań, których punkty styku z lustrem będą w jednej płaszczyźnie, a co dopiero z 9cioma podporami?). T. Kozar proponuje także sklejanie tafli szkła za pomocą tzw. szkła wodnego (cóż to i gdzie to można kupić :shock: ?). Czy nie można do tego celu użyć nowoczesnych klejów (był z nimi chyba problem w 86stym, nie?) i czy praktycznie ma to sens? Wiem, że najlepszym wyjściem jest jednolita tafla o odpowiedniej grubości, ale skoro mam już tą płytę to może coś z niej wyskrobać?

 

Druga sprawa to metoda szlifowania za pomocą pierścienia z metalu :| . Czy ktoś wykonał tą metodą lustro? Podobno szybciej i ekonomiczniej przebiega praca, choć później przygotowanie odlewu matrycy z betonu trochę czasu na pewno zajmie :roll: (czas schnięcia). Czy ta metoda może być wykorzystana przez początkującego (pierwsze lustro w życiu)??? Czy lepiej już szkłem o szkło :?: :?

 

[ Add: Pią 20 Sie, 2004 ]

To co z tym szkiełkiem :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.