Skocz do zawartości

Noktowizor Yukon NV MT3


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem właśnie nowy noktowizor Yukon NV MT3. Celowo ten post daję właśnie w tym dziale ponieważ de facto nie jest to sprzęt astronomiczny.

 

Najpierw trochę danych producenta/przedstawiciela:

Yukon NV MT3 - to nowy model noktowizora serii NV MT oferujący spore jak na niedrogi noktowizor 4x powiększenie i zasięg 300 m przy szczątkowym oświetleniu. Parametry te uzyskano dzięki dużemu, 50 mm obiektywowi.

 

Producent: Yukon, Made in Bielarus

Cena brutto: 890.00 PLN

Gwarancja: 12 miesięcy

Dane techniczne producenta:

- generacja: I

- średnica obiektywu: 50 mm

- zasięg przy szczątkowym oświetleniu: 300 m

- zasięg w całkowitej ciemności: 100 m

- iluminator podczerwieni: TAK

- powiększenie: 4x

- waga: 600 g

- czas pracy: 20 godz.

- kąt widzenia: 20o

- zasilanie: 123R (3V)

- wymiary: 191x87x60

 

Po tym jak do mnie dojechał miałem mały problem ze zdobyciem baterii 123 w celu w ogóle pierwszego uruchomienia noktowizora Yukon NV MT3, ale po zwiedzeniu poznańskich 2 sklepów foto, i wytłumaczeniu o co mi chodzi i do czego, w czelusciach zaplecza wyłuskano rzeczoną baterię. Po powrocie do domu, zaczekaniu do wieczora (ostrzegają nawet przed otwieraniem obiektywu przy świetle) przeżyłem szok jak i inni którzy przez nowy noktowizor Yukon NV MT3 spojrzeli...wszystkiego się można było spodziewać, ale nie widoku jakby jakaś latarka rozświetlała wszystko wokół. Ten iluminator IR to naprawdę niezły patent. Trochę trzeba było pokombinować przy ustawianiu na ostro - trzeba kręcić i przy obiektywie, i przy okularze - tzw. funkcja Makro. Ale efekt wręcz powala na kolana - dzień w nocy po prostu.

mt3_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kaczki chcesz polować czy co??? lepiej skieruj go na gwiazdy i zdaj realcję co widzisz i czy ma zastosowanie w astro  :roll:

 

Januszu ja ekolog NIGDY nie podniósłbym ręki na ŻADNE żyjątko !!!

 

Noktowizor Yukon NV MT3 mam zaledwie parę dni i absolutnie jeszcze nie podejmuję się pisania recenzji bo za mało o nim wiem i za mało się w ogóle na noktowizorach znam - to mój pierwszy noktowizor jaki miałem w życiu w ręku. Ale wrażenie ogólnie zaskakujaco pozytywne - duże pole i zasięg, widać ludzi, zwierzęta, przedmioty, meble etc. jak w dzień a dokładniej - jak po oświetleniu silną latarką.

 

Filipek słusznie - też masz noktowizor? Rzeczywiście trochę przeszkadzają zniekształcenia na obrzeżach i rozmazania obrazu przy dużym polu jakie oferuje noktowizor Yukon NV MT3, są trudności w nastawianiu na ostro 2 pokrętłami naraz, a także jakby "brudki" w obrazie chyba przez niedokładności wykonania tego niedrogiego raczej "cywilnego" noktowizorka najprostszej I generacji, lub noktowizory po prostu "tak mają" za względu na nierozwiązane dotąd problemy techniczne i teoretyczne o których nie wiem. Jak mówiłem, nie znam się jeszcze zbyt na tym.

 

Jak napisałem, celowo ten post jest właśnie w tym dziale ponieważ de facto noktowizor nie jest to sprzęt typowo astronomiczny, w każdym razie nie widziałem aby był oferowany standardowo do zastosowań astronomicznych. Niemniej- Januszu, po Twojej cennej sugestii "skieruj go na gwiazdy i zdaj realcję co widzisz i czy ma zastosowanie w astro" zrobiłem to dokładniej ponownie (dzisiaj w Poznaniu wreszcie jest jakieś sensowne niebo) i muszę powiedzieć że wrażenie jest zaskakująco pozytywne! Przez noktowizor Yukon NV MT3 widać naprawdę dużo gwiazd całkowicie niewidocznych gołym "nieuzbrojonym" okiem jako niezbyt ostre gęste "plameczko-punkciki" na zielonym tle. Czyżby noktowizor do zastosowań astronomicznych się jednak nieźle nadawał mimo że do tego nie jest chyba dedykowany? Oczywiście iluminator IR nic nie poprawia w obrazie nieba i nie ma sensu go używać do astro bo tylko wyczerpuje "unikatową" z trudem zdobytą baterię do noktowizora Yukon NV MT3. Może wezmę go ze sobą na Kudłacze razem z wielką lornetą 22x100 jako szukacz ciekawych obiektów dla niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki szukacz to byłaby niezła myśl (gdyby się okazało że noktowizor może być wykorzystany do obserwacji nieba ).

 

Aczkolwiek znając życie są jakieś wady dla których nie słychać alby większa ilość ludzi w szerokim świecie stosowała taki patent w znanym nam celu. Niemniej jednak temat egzotyczny , ciekawy i warty przetestowania.

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Miałem w ręku i przy oku kilka noktowizorów Generation I przez ostanie lata i też mnie denerwowała kiepska ostrość brzegu pola widzenia, pierwsza generacja tak ma, nieostra lampa obrazowa i słaba optyka składają się na taki stan rzeczy.

Muszę wpaść do znajomego Trepa militariusza i polukać przez jego cacko Genetation II z półprzewodnikowym przetwornikiem i 200 mW laserkiem IR o zasięgu do 5 km, to może się już nadać cokolwiek do asto choć i w to wątpię bo to naprawdę bliska podczerwień tuż za widmem wiadzialnym :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.