Skocz do zawartości

Obserwatorium na poddaszu


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

piszę aby poznać Wasze zdanie na temat obserwatorium na poddaszu domu.

 

Mieszkam w szeregowcu na osiedlu dość gęsto zabudowanym. Mam niewielki ogródek, ale niestety nie nadaje się on na stojące osobno obserwatorium ze względu na wysokie drzewa.

 

Jedyna opcja dla mnie to niewielka przebudowa skośnego dachu (wydzielenie zamkniętej przestrzeni oraz montaż przesuwanego na szynach okna o rozmiarze 180 x 180 cm).

 

Jestem świadomy minusów takiego rozwiązania tj:

 

- sztuczne zaświetlenie nieba (z tym będę sobie radził z wykorzystaniem filtra IDAS LP, lub docelowo zdecyduję się na narrow band),

- oddawanie ciepła przez dach, co skutkować będzie falującym powietrzem (dach jest blaszany, co może nie być aż tak dużym utrudnieniem ponieważ blacha szybko się nagrzewa i szybko stygnie),

- dymiące zimą kominy

 

Alternatywą dla mnie jest wożenie sprzętu 20-30 km na polanę i spędzanie nocek w samochodzie, co czynię od 2-3 lat i przyznam, że zaczyna mnie męczyć.

 

Czy ktoś z Was ma takie obserwatorium?

 

Jakie są Wasze przemyślenia? Warto?

 

Obserwatorium chcę wykorzystywać do astrofoto DS, planet i Księżyca.

 

Czy rozgrzany dach/dymiące kominy są większym utrudnieniem przy astrofoto DS czy planet i Księżyca? Domyślam się, że jest to większy minus przy fotografii planet i Księżyca, ale może się mylę?

 

Z góry dziękuję za Wasze przemyślenia/opis doświadczeń.

 

P.S. dwa załączone przeze mnie zdjęcia zostały wykonane z mojego osiedla i wygląda na to, że zaświetlenie nie jest u mnie aż tak straszne (ewentualnie IDAS LP całkiem dobrze sobie z nim radzi)

 

 

 

 

M42 small.jpg

M57 small.jpg

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też plusy , masz spory wycinek nieba do focenia w porównaniu do mnie , mam obserwatorium na polanie w lesie i drzewa zasłaniaja mi sporo nieba.

 

Mam kolegę w Słupsku który ma takie obserwatorium na dachu i mimo to robi jedne z lepszych fotek w Polsce.

Jedyne co mi odradzał to przezroczysty dach który nagrzewa teleskop , drugi mieszka w Łomiankach i ma kompletnie zaświetlone niebo z Warszawy , mimo to również robi super foty.

 

Filtry w mieście to podstawa do DS , z planetami nie będzie problemu , samo fociłem z balkonu przez kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.