Skocz do zawartości

ES 14mm 100*


pasionat nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sprzedam okular Explore Scientific 14mm o polu 100 stopni. Kupiłem go na Astromaniaku kilka miesięcy temu. Optyka w stanie bardzo dobrym, wygląd zewnętrzny 5-, delikatne otarcia obudowy. Kawał okularu, waga 910 gram, są zaślepki, pudełko. Ostrość, dostęp do pola, przyjemniej odcięta diafragma, lepsza od mniejszych 82 stopniowych braci. Okular bardzo dobrze współpracuje do światłosiły 4,5. Kto nie patrzył przez 100 stopniowe pole ten może dostać lęku wysokości, ja dostałem jak patrzyłem na Księżyc. Myślałem że wpadnę tam do środka. Sprzedaję tylko ze względu na to, że kolega chce sprzedać Pentaxa xw 14mm. Chcę za niego 1100 zł z wliczoną przesyłką.

Pozdrawiam

ES 14mm 100 stopni 007.jpg

ES 14mm 100 stopni 009.jpg

ES 14mm 100 stopni 016.jpg

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sprzedam okular Explore Scientific 14mm o polu 100 stopni. Kupiłem go na Astromaniaku kilka miesięcy temu. Optyka w stanie bardzo dobrym, wygląd zewnętrzny 5-, delikatne otarcia obudowy. Kawał okularu, waga 910 gram, są zaślepki, pudełko. Ostrość, dostęp do pola, przyjemniej odcięta diafragma, lepsza od mniejszych 82 stopniowych braci. Okular bardzo dobrze współpracuje do światłosiły 4,5. Kto nie patrzył przez 100 stopniowe pole ten może dostać lęku wysokości, ja dostałem jak patrzyłem na Księżyc. Myślałem że wpadnę tam do środka. Sprzedaję tylko ze względu na to, że kolega chce sprzedać Pentaxa xw 14mm. Chcę za niego 1100 zł z wliczoną przesyłką.

 

Pozdrawiam

 

Witam,

 

można wiedzieć w czym XW 14mm jest lepszy od tego ES-a, że chcesz zmieniać i na jakim teleskopie sprawuje się lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chce żeby Pentax 14 został w ,,rodzinie'', więc sprzedaje swoją 14 Esa, co robię z pewnym żalem. Ogólnie Pentaxy XW, czy XL lepiej wyłuskują obiekt z tła nieba. Jest to spowodowane świetną transmisją dochodzącą do ok. 96%, a do tego dochodzą unikalne powłoki. Oczywiście Pentax ma też wady, które dla wielu użytkowników są bardziej zaletą. Szkoda że Pentaxy nie mają 100 stopni.. . Odpowiadając na pytanie w jakim teleskopie sprawuje się lepiej: Tutaj jest zasada że im bardziej światłosilny teleskop, tym musi mieć lepsze okulary, w których obraz nie będzie się rozjeżdżał na brzagach. Dlatego polecam Esa 14 100* do f/4,5. Poniżej np. f/4 kometkuje przy brzegach. Wyższa światłosiła f/5, f/6 teleskopu jest tylko na plus tzn. gwiazdki ostre w całym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.