Skocz do zawartości

pomóżcie w doborze osprzętu


Willow

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno kupiłem refraktor Celestrona PowerSeeker60.Średnica 60mm,ogniskowa700mm.W zestawie były 2 okulary: 1,25" 20mm i 1,25" 4mm,do tego pryzmat i barlow3x.wiem że za cene niespełna 300pln sprzęt

jest bardzo marny.dlatego chciałbym dokupić nowe dobrej jakości okulary i lepszego barlowa.na ten osprzęt mam zamiar wydac ok 250pln.Pomóżcie mi i powiedzcie czy to poprawi znacznie jakość obrazów. Jeśli tak to proszę o pomoc w wyborze.pozdrawiam i czekam na porady.[/fade]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jeszcze dobry wygodny okularek Celestron E-Lux 40 mm (i niedrogi 195zł z dobrym LER=31mm wg danych) np.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a297b1ab19f7824

- da obrazy jak żyleta Księżyca etc. i ładne "podstawowych" rozległych DS przy niedużym powerze 18x i sporym polu.

lub Antares 40mm Astrokrak 175zł

http://www.astrokrak.pl/okulary.html#plossla

 

lub 32mm NPZ z większym polem AFOV ale trochę droższy 279 zł np.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a297b1ab19f7824

ew. też tańszy 32mm Antares ale samemu brałbym 40mm jak z Antaresa bo ma podobne AFOV.

 

Aha, tego Barlowa 3x i tragicznego 4mm spokojnie możesz się pozbyć bo przy takim malutkim 60mm sprzęcie ich stosowanie to bezsens.

 

[ Add: Czw 05 Sie, 2004 ]

Aha, dodam o ile nie ma pomyłki iż Antares 40mm ma AFOV = aż 52*.

 

Celestron 40mm ma podane wiarygodne pole 43* przy ogniskowej 40mm i oprawce 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dodam o ile nie ma pomyłki iż Antares 40mm ma AFOV = aż 52*.

 

Dobrą cechą ludzką jest pamiętanie... o czym wcześćniej sie słyszało...

 

40mm i 1,25" nie może mieć 52° ale tego humanista nie może zrozumieć, musi wykuć na blachę :?

 

Willow kup sobie 32mm Ploslla za 150zł będziesz miał dobry okular i zobaczysz czy coś z tego wyjdzie...aczkolwiek ten pryzmat też moze psuć obrazy :? ~więć moze się okazać konieczna lepsza katówka zwierciadlana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dodam o ile nie ma pomyłki iż Antares 40mm ma AFOV = aż 52*.

 

Dobrą cechą ludzką jest pamiętanie... o czym wcześćniej sie słyszało...

 

40mm i 1,25" nie może mieć 52° ale tego humanista nie może zrozumieć, musi wykuć na blachę :?

 

Willow kup sobie 32mm Ploslla za 150zł będziesz miał dobry okular i zobaczysz czy coś z tego wyjdzie...aczkolwiek ten pryzmat też moze psuć obrazy :? ~więć moze się okazać konieczna lepsza katówka zwierciadlana.

 

McArti dlatego też mam wątpliwości przy małej oprawce 1,25" i to jak widzisz od razu wyrażam - jako astronom-amator a nie humanista - co niepotrzebnie piszesz jak i wstawkę o wykuwaniu - 52* przy 1,25" 40mm to coś nieprawdopodobne i dla mnie - ale to niech Janusz się wypowie jak ma to w ręce bo inaczej "bijemy pianę". A może jest w tym jednak jakiś haczyk o jakim nie wiemy a nie błąd na stronie? Janusz by tak istotnie pomylił pola? http://www.astrokrak.pl/okulary.html#plossla

A na pewno ostrzejszy obraz "jak żyleta" jest przy dłuższej ogniskowej 40mm - pozostaje kwestia właśnie AFOV. Jeżeli ten model 32mm ma zasadniczo większe a mamy nieszczęsny błąd na stronie z danymi, to wtedy lepiej to 32mm. Albo jednak Celestrona 40mm E-LUX ze swoimi w/w zaletami nawet przy polu 43*. Inaczej by 40mm 1,25" nie produkowali w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Ciebie McArti. Czyżbyś przechodził tak łatwo i nierozważnie do porządku dziennego nad danymi 40mm i pole 52* jak to taki poważny błąd? Janusz by tak istotnie pomylił pola? http://www.astrokrak.pl/okulary.html#plossla

 

To po co w ogóle produkują 40mm 1,25" skoro WSZYSTKIE Z DEFINICJI mają o 10* mniejsze pola od 32 i żadne "sztuczki" projektantów nic nie pomogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co w ogóle produkują 40mm 1,25" skoro WSZYSTKIE Z DEFINICJI mają o 10* mniejsze pola od 32 i żadne "sztuczki" projektantów nic nie pomogą?

1) Hm... Nie zawsze dane producenta są dokładne, nieraz zbyt optymistyczne.

2) Moze ten okular MA TAKIE POLE a skoro to inny element teleskopu winietuje - to już chyba nie do producenta/sprzedawcy okularu uwaga?

3) A może jednak ktoś ma 2" wyciąg i redukcję na 1.25", co problem winietowania wyciągu 1.25" rozwiązuje? I właśnie dla takiego nabywcy jest wymiar pola? :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź prawidłowa JEDEN 8)

 

Pozostałe błędne :lol:

 

Marcin dobrze ZAMIAST CIEBIE poszukam wszystkie wątki w których powiedziano o co w tym temacie chodzi. :wink:

 

To po co w ogóle produkują 40mm 1,25" skoro WSZYSTKIE Z DEFINICJI mają o 10* mniejsze pola od 32 i żadne "sztuczki" projektantów nic nie pomogą?

 

Czy przechodzi ci przez myśl, że w okularze może jeszcze o coś chodzić oprócz pola....? :roll:

 

[ Add: 05 Sie 2004 17:17 ]

ps.

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ight=40mm#79311

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ight=40mm#78439

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ight=40mm#81619

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co w ogóle produkują 40mm 1,25" skoro WSZYSTKIE Z DEFINICJI mają o 10* mniejsze pola od 32 i żadne "sztuczki" projektantów nic nie pomogą?

1) Hm... Nie zawsze dane producenta są dokładne, nieraz zbyt optymistyczne.

2) Moze ten okular MA TAKIE POLE a skoro to inny element teleskopu winietuje - to już chyba nie do producenta/sprzedawcy okularu uwaga?

3) A może jednak ktoś ma 2" wyciąg i redukcję na 1.25", co problem winietowania wyciągu 1.25" rozwiązuje? I właśnie dla takiego nabywcy jest wymiar pola? :Cheers:

 

A mnie punkty 2) i 3) wydają się intrygujące, szczeg. "A może jednak ktoś ma 2" wyciąg i redukcję na 1.25", co problem winietowania wyciągu 1.25" rozwiązuje? I właśnie dla takiego nabywcy jest wymiar pola?" - to byłaby "bomba"! Gdyby jakiś ekspert zechciał tę wypowiedź Cygnusa skomentować bo to naprawdę intrygujące przy 40mm 1,25"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pokazałeś swój kompletny matematyczny bazmózg :lol:

 

Kiedyś to policzyłem i rozrysowałem na forum, ale widać Pan d... nie raczył przeanalizować oczywistości problemu. :lol:

 

ps. wiesz wogóle co to jest tangens?

 

ŻENADA!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti nie masz monopolu na prawdę, a już tym bardziej na wiedzę, odpowiedz dokładnie merytorycznie jak umiesz na p. 2) i 3) zamiast wypisywać takie bzdety.

 

A może masz umysł już za bardzo "skostniały" że ewentualny ciekawy wariant rozwiązania zaproponowany przez naszego Kolegę Cygnusa do Ciebie McArti w ogóle "nie trafia"? Przecież to ma sens! Zobacz drogi McArti jak są rozwiązane np. Naglery i ile tam sztuczek technicznych/fizycznych/matematycznych aby zwiększyć pole - niemozliwe staje się możliwe jak się promienie odpowiednio sprytnie ukierunkuje! Przecież pole >80* w nich ogóle nie powinno istnieć wg Twoich wątpliwych i zbyt trywializujacych problem pola wypocin! Tutaj elementarne rachunki już mogą zawodzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawodzić to może stara baba nad twym losem :lol:

 

I DLA CIEBIE MAM MONOPOL NA PRAWDĘ z bardzo prostego powodu, bo mówie tylko to czego jestem pewien, a jak jestem pewien to i tak sobie niewierze i zawsze to sprawdzam.

 

To jest coś na co tobie doktorska duma nie pozwola dlatego zawsze bedziesz ograniczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.