Skocz do zawartości

Okular i katówka do Mak 127


Smrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie:)

W końcu dotarł do mnie MAK127 w wersji 1,25:)

Dodane okulary nie są najlepszej jakośći i często na forach polecją ich wymianę.

Spotkałem dobre opinie o Baader Genuine 7 mm ale juz nie sprzedawany:(

Ponieważ jestem początkujący i zielony w sprawie sprzętu, bardzo Was prosze o poradę jakie okulary dokupić.

Myślałem o 7 mm do planet i coś w granicach 25 mm do samolotów.

Ponadto prosze o sugestie odnośnie kątówki (dającej obraz normalny) pryzmatycznej do samolotów.

Czy taka wystarczy ?: i czy 45czy 90 stopni ?

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/nasadka-katowa-sky-watcher-45-st-125,d571.html

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak jest sprzętem"ciemnym"więc na miejscu kolegi nie skreślał bym tych kitowców już na starcie,tego typu okulary dobrze się z makami dogadują.Co do kątówek,do obserwacji nieba lustrzana w zupełności myśle wystarczy,mi nie przeszkadzało to że obraz był obrócony stronami.Do obserwacji samolotów lepszym wyborem będzie pryzmatyczna 90st.taką ja bym wybrał.Do tego maczka polecam koledze okular baader hyperion zoom 8-24mm,pełny wachlarz ogniskowych w jednym,daje z tym maczkiem świetne obrazy zarówno za dnia jak i na nocnym niebie.

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna używam kątówki 90* do nasadki binokularowej w SCT, powiem szczerze, że przy niskich obiektach muszę włazić na stołek żeby móc obserwować, inaczej nie sięgam :) Z drugiej strony, gdy obserwuję wysoko położone obiekty, to cieszę się, że nie muszę klękać na ziemi i zadzierać głowy, co musiałbym robić gdybym miał kątowkę 45*. Chyba najlepiej mieć obie w tego typu sprzęcie :-)

Musisz sprawdzić, czy oserwujesz samoloty latajace nisko czy raczej wysoko. Wtedy będziesz wiedział, czego najbardziej Ci potrzeba, a czego trochę mniej.

Mialem Maka 127 i tak jak koledzy juz napisali wcześniej - kluczowe jest wychlodzenie maszyny i nie przesadzanie z powiekszeniem. Przy za dużym, tracisz kontrast, jasnośc, a szczegóły tracą ostrość. Z okularem ES 6,7 mm obraz już, z tego co pamietam, degradował. Najlepszą jakość mialem z ES 14 mm, myślę, że poniżej 10 mm w tym Maku nie ma co zchodzić, ale może masz inne wymagania niż ja. Lepiej to sprawdzic, może ktos w Twojej okolicy da się namowić na wspolne obsersacje i ma okulary, ktore chcialbys sprawdzić, mialbys okazje do przetestowania i wyrobienia sobie opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak jest sprzętem"ciemnym"więc na miejscu kolegi nie skreślał bym tych kitowców już na starcie,tego typu okulary dobrze się z makami dogadują.

A czy kolega patrzył w ogóle przez te okulary? Bo ja tak - i stwierdzam, że nazwa jest poprawna i są do kitu. Mak ożył jak wstawiłem TMB Planetary 2 - 9mm. Różnica nie do opisania - to trzeba zobaczyć. Mam także polecanego GSO WA 15mm do średnich powiększeń, oraz SP 25mm (nie wiem jakiej firmy - ma już z 8 lat). Różnica ws kitowce jest miażdżąca. Dzięki kitowcom można się zrazić do patrzenia w niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy kolega patrzył w ogóle przez te okulary? Bo ja tak - i stwierdzam, że nazwa jest poprawna i są do kitu. Mak ożył jak wstawiłem TMB Planetary 2 - 9mm. Różnica nie do opisania - to trzeba zobaczyć. Mam także polecanego GSO WA 15mm do średnich powiększeń, oraz SP 25mm (nie wiem jakiej firmy - ma już z 8 lat). Różnica ws kitowce jest miażdżąca. Dzięki kitowcom można się zrazić do patrzenia w niebo...

Tak prowadzłem obserwacje tymi kitowcami dołączonymi do maka,docelowe dokupiłem później i dawały dobrej jakości obrazy.Inaczej by się sprawa miała gdyby ich uźywać np.w teleskopie f-5,wtedy obrazy byłyby tragiczne,więc mówie żeby ich nie skreślać na starcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24.

Na moje oko, jakośc obrazu jest troszkę lepsza niz przez okulary kitowe.

Na pewno super zaletą jest szybka zmiana zoom-u, np przy lecącym samolocie.

Mak kilka razy był wychłodzony, ale nei zawsze przez godzinę, myślę, że to tez miało duzy wpływ.

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.