Skocz do zawartości

Teleskop do 500-600zł, może być używany


Infinity

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Chciałbym zakupić teleskop do 600zł. Dlatego do takiej kwoty, bo napewno taką kwotę dostane na urodziny. Teleskop może być używany, chce przez niego obserwować najbardziej obiekty głębokiego nieba. Jeśli chodzi o teleskop nowy, to znalazłem jeden taki:http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=3395&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-130/650_DOBSON_kompatkowy_rozsuwany

, bo jak widze, to na giełdach wszystkie dobre i tanie posprzedawane :ermm:. Jak by to kogoś obchodziło, to nieszkam na wsi, ok. 40m od drogi, więc oświetlenie jest tam śladowe. Mam nadzieję, że mi pomożecie :icon_smile:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz oglądać? Nie ma teleskopu uniwersalnego. Generalnie zawsze poleca się teleskop o największej możliwej aperturze (średnicy lustra lub soczewki).
Kolejne pytanie to mobilność.

Należy też wspomnieć też o dyfrakcji spowodowanej obstrukcją centralną w teleskopach systemu Newtona, Maskutowa i SCT (generalnie wszystkich z lusterkiem wtórnym). Jeden z forumowych Kolegów niedawno pisał, że ilość szczegółów na Jowiszu w teleskopie Newtona o średnicy 150mm jest porównywalna z 100mm refraktorem. Przy czym refraktor będzie dużo mniejszy i lżejszy.

Znowu na mgławicach większe lustro powinno pokazać więcej (aczkolwiek na lustrze raczej są większe straty przy odbiciu niż w soczewce na przejściu światła). Trudno tu odpowiedzieć na to pytanie.
Generalnie co kupisz, to będziesz zadowolony.

Za tę cenę możesz polować na używaną Syntę 6" (Newton, montaż Dobsona). Możesz też poszukać refraktora 90/900 na montażu AZ3. Albo porządną lornetkę 10x50, np Nikon Action EX.

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 90/900, to wszyscy polecają firmę Sky-Watcher zamiast Spinor Optics. Cena ta sama, a ogólnie panująca opinia mówi o lepszej powtarzalności Sky-Watcherów.
Czy zobaczysz? Trudno powiedzieć. Zależy to od wielu czynników (chociażby czułość samego oka). Mówisz, że mieszkasz na wsi, więc powinieneś mieć niskie LP, sprawdź tutaj:
www.lightpollutionmap.info/

Ja prowadząc obserwacja refraktorem 102/500 widziałem Mgławicę Hantle, która jest teoretycznie ciemniejsza od Sombrero. Aczkolwiek czytałem też o sporej różnicy na DSach między 90mm vs 102mm apertury, także trudno powiedzieć. Generalnie do słabych DSów potrzebujesz przede wszystkim ciemnego nieba i dobrej adaptacji wzroku (żadnych źródeł światła w zasięgu, rzucenie okiem na latarnię niszczy kilkugodzinną adaptację wzroku do ciemności). Potrzebny jest też uzyskanie dużej źrenicy wyjściowej, a tu lepiej sprawdzi się teleskop o większej światłosile (w teleskopach o małej światłosile pojawiają się problemy ze znalezieniem okularu o odpowiednio długiej ogniskowej oraz małym kącie widzenia samego teleskopu (winietowanie i te sprawy). Wynika z tego, że podany przez Ciebie Newton o światłosile f/5 powinien lepiej się sprawdzić niż refraktor o światłosile f/10. Większa apertura Newtona również za nim przemawia.

Jednak najlepiej chyba będzie upolować Syntę 8" - apertura 200mm łapie 2,37x więcej światła od 130mm. Również jest to sprzęt bardzo popularny, sprawdzony itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o LP, to mam 1-3 (zielony). To dobry wynik? I też ten mały dobson, to własnie jestem do niego przekonany i jeśli nie bedzie żadnych synt w małopolsce, to kupuje tego sky-watchera. A i właśnie, od roku mam chińczyka refraktor z plastikowymi soczewkami za 170zł i wczoraj (po 5-7 ms nieużywania, poprostu się zawiodłaem na naim, bo myślałem, że ładnie bedzie widać, chcociaż troche ) to zobaczyłem plejady przez okno i mgięłke jako mgławice oriona (teleskop ma 60/700) wiec to chyba oznacza, że mam dobre niebo nie? (przepraszam, że tak mieszaw wszystko w jednym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, przeczytaj post przez wysłaniem go, bo ledwo rozumiem ;)
Jakiego Sky-Watchera? 130/650? Czy 90/900? Czy 102/500? Czy Syntę 8? Czy syntę 6 (bo Synty to też Sky-Watchery)?
Zauważ, że tamten Newton rozsuwany 130 nie jest dostępny w sprzedaży ;)
Na zielono to już całkiem w porządku. Oriona widziałeś gołym okiem, czy przez ten chiński refraktor? Generalnie Oriona widać chyba przez cokolwiek, sam w mieście przy LP 6-20 widzę Oriona przez ruską lornetkę 35mm, która jakością powłok raczej nie grzeszy. Smaczku dopełnia fakt, że w tamtym miejscu mam sporą łunę znad centrum miasta, obserwacje prowadziłem z mieszkania przez podwójną szybę okienną i ze słabą adaptacją wzroku (kilkanaście latarni świeci prosto w oczy). Także fakt, że widziałeś Oriona przez 60mm, nie mówi zbytnio o jakości nieba ;)
Generalnie nawet w większych teleskopach obiektyw głębokiego nieba widać jako delikatne mgiełki/duszki. Nie spodziewaj się super obrazów, a już na pewno nie kolorowych ;)

Aha, no i jeszcze fakt rozsuwalności tego Newtona 130/650. Czy aż tak tego potrzebujesz? Szczerze, nie wygląda to na zbyt sztywne połączenie, mogą wystąpić problemy z ciągłą potrzebą kolimacji, szczególnie jak coś cięższego zawiesisz na wyciągu (a okulary potrafią swoje ważyć). Zastanów się, czy nie lepiej klasyczny Newton, bez rozsuwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem na angielskiej recenzji, i mówią, że ten wyciąg wydaje sie lichy, lecz jest to jak najbardziej zwarta konstrukcja ;) A to do tego telepka, to chodziło mi o tego Dobsona rozsuwanego, i jest on do kupienia na Deltaoptics.pl. co do oriona, to gołym okiem widziałem taką mgiełkę półokiem, a plejady bym normalnie widział, gdybym pewnie bardziej oczy do ciemności przystosował, a tak to widziałem je też półokiem ;) I też tenmały dobson dlatego mi tak wpadł w oko, bo jest kompaktowy (będe mógł go normalnie wieźć np. nad morze), na teleskopy.pl jest wszystko na 5 gwiazdek, tylko mgławice na 4, No i oczywiście dlatego, bo jest to dobson :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.