Skocz do zawartości

szlifowanie lustra problem


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz jeszcze jak dlugo 40 juz szlifujesz , jaka średnica lustra i planowana ogniskowa .

Jak masz cale matowe to robisz za dlugie ruchy . Lustro ma być fragmentem wnętrza kuli . Wyobraz sobie szlifując ,ze srodek ma być bardziej wybrany i dostosuj do tego dlugość ruchów . Mogą być z poczatku znacznie krotsze tylko pamietaj o obrotach . Jak masz srodek lustra na brzegu matrycy to tylko czasem prawie dojezdzaj brzegiem lustra do brzegu matrycy . rysy i zmatowienie po 40 na brzegu lustra trudno usunąc . Dlatego dopiero 100-120 wyprowadz cale lustro na sfere . Dlugie ruchy zwiekszają wglebienie , krótkie wyprowadzają na sferę . 40 powinna wyszlifować wystarczające wglebienie od niecalej godziny w zwyż . Pilnuj ,zeby nie przeszlifowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie nic nie przeszkodzi jak z początku lustro i matryca nie będą lezaly na sobie . Możesz trochę unieść brzeg lustra co jest w rejonie środka matrycy . Przecież masz zeszlifować mocno brzegi matrycy i środek lustra . Z 1/3 wgłębienia tak możesz zrobić . Krotsze ruchy z obrotami i tylko w rejonie środka lustra i brzegu matrycy . To idzie naprawde szybko . Tak zrobisz grubsze lustro i szybciej . 40 proszku nie uzywaj za długo . Lepiej robic nawet 2 godziny dluzej 120 . Latwiej wypolerujesz brzegi lustra . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idzie naprawde szybko . Tak zrobisz grubsze lustro i szybciej . 40 proszku nie uzywaj za długo . Lepiej robic nawet 2 godziny dluzej 120 . Latwiej wypolerujesz brzegi lustra . :salu:

 

Zgadzam się ze zbig-iem, ja też, gdy szlifowałem swoje lustro pierwszy raz to proszkiem 40 wygrzebałem dołek o 0,60 mm za głęboki, a wydawało mi się że szlifowałem nim bardzo krótko, potem proszkiem 120 musiałem wyrównać głębokość, zajęło to kilka godzin. A tak naprawdę nauka szlifowania zaczyna się przy proszku 220 – 250. Jeżeli nie brakuje Ci cierpliwości i masz czas to większość błędów z początkowej fazy szlifowania zniwelujesz tym proszkiem i będziesz miał czas na nauczenie się odpowiednich ruchów, aby twoje zwierciadło nabrało odpowiedniego kształtu bo trudno tym proszkiem popełnić jakieś większe błędy, tylko stale kontroluj ogniskową i wżery przy grubszych proszkach, można to zlikwidować drobnymi proszkami ( patrz mój przykład ) ale to zabawa dla naprawdę cierpliwych.

 

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.