Skocz do zawartości

ZRT czy Observer 70mm EQ


chmielas

Rekomendowane odpowiedzi

Tu jest opisane jak to się stałe, że wszedłem w posiadanie SkyLuxa (jest to przekopiowane z wątku http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...der=asc&start=0 )

 

Będąc na Kudłaczach a siedziałem tam w tym roku rekordowo bo prawie 3 tyg. dowiedziałem się, że w Wieliczce otwierają Lidla i, że są refraktorki SkyLux za 299 zł.

Wczesniej były one w Łodzi w Lidlach za 499 potem za 399.

Gdy pojawiły się w Łodzi po raz pierwszy olałem je zupełnie. Potem byłem u kolegów w Trebur i tam w dyskoncie zobaczylem to samo co u nas ale jako Optus za ponad 200 euro.

Po powrocie do Polski zacząłem czytać w necie recenzje tego sprzętu. Ludzie oceniali sam refraktorek jako poprawny z możliwościami wyciagnięcia na dobry. Ale za to montura za tę cenę to hicior - czytałem o ludziach co kupili po 3 takie refraktorki by mieć mont pod małe Maksutowy, dorabiali do nich prowadzenia ect. Okazało się, że to EQ3 (troszę okrojony np. nie ma miejsca na "polar aligment scope")

Postanowiłem, że sam się weń zaopatrze przy najbliższej okazji. Wtedy znów się pojawiły ale było ich mało i nie kupiłem.A chciałem ten mont pod MTO by na jasnych brzegówkach nie męczyc się z MTO na statywie foto.

Gdy juz o nich zapomniałem, ktoś z Krakowa na Kudłach walnął hasło, że będą w Wieliczce.

Zaraz tam pojechałem i za 299 kupiłem to cuś po dokładnym oblookaniu jakie są proporcje plastiku do metalu.

Przyjechałem z tym na Kudły. Po setupie wraz z ekipą z Pomorza - gti, Przemas, Czarek ect mile się za tę cenę zaskoczyliśmy. O ile obrazy w dzień były kiepskie (błyszczący wewnątrz wyciąg dawał straszne odblaski ale teraz zmatowiłem go papierem ściernym i jest na serio dobrze) to w nocy pod Kudłaczowym niebem było na prawdę dobrze i to nie tylko moja opinia. Nawet JanuszP znany z zawsze złego oceniania sprzętu noname i taniego był zaskoczony (teraz widzę, że może to była taktyka - co zaraz wyjaśnię). Można powiedzieć, że te 7 cm ma moc i dla newbie jest super a i EQ działa świetnie (pod MTO czy małego Newtona w sam raz - ale wypadało by zmienić nogi na teodolitowe). Nawet okular Kellner 20 mm z Lidlowego zestawu jest przyzwoity.

Teraz pocztałem fora zagraniczne w tym wieli wątek o tym Lidlowski teleskopie na forum http://www.space-talk.com/ i przekonałem się, że Observer 70 Oriona to ten sam refraktorek tylko na GORSZYM moncie !!!

Z tego co mailowałem z ludźmi z tamtego forum okazuje się, że tuba optyczna różni się tylko tym, że Orion daje solidniejszą kontówkę (Lidlowa ma poprawną sprawnośc ale jest wykończona w plastiku) zaś Orionowy mont to EQ1. No i Orion daje lepsze okularki.

Tak więc jeśli będziesz miał okazję kupiść SkyLuxa a na serio chcesz wydać mało to moge go polecić bo bije on na głowę każdą inną 7 cm lunetkę w anej klasie cenowej - ZRT bez przeróbki w porównaniu do niego można wywalić do kosza!

 

Pozdrawiam

Paweł

 

PS

Jak znajdę chwilkę czasu to napiszę recenzję tego Lidlaka (postanowiłem bowiem nie sprzedawać tuby i zostawić sobi to jako travelerek)

 

PS2

 

Pisałem w pośpiechu i w nocy więc wybaczcie ew. błędy czy zjedzone litery

 

I tak go kupiłem ale ponoć w Lidl Polska ma ich juz nie być...

 

Paweł Maksym

 

PS

 

Czasem pojawiają się na Allegro ale tam osiągaja ceny 600 - 700 PLN i nie masz gwarancji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wysyłką wyjdzie jakieś 100 eurosów pod warunkiem, że nikt nie przebije tej ceny, która jest teraz czyli 80 euro.

 

Tak więc na poczatek możesz go mieć... warto w nim zmatowić wyciąg od środka papierem ściernym (czego Orion ponoć nie wymaga) a w przyszłości przyda się lepszy diagonal (ten co jest ma niezłą sprawność optyczną ale to plastik) i kilka okularków (pięknie się sprawuje z okularami WA).

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.