Skocz do zawartości

Czy to ma sens?


Arturo

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie koledzy czy to ma sens? Mam refraktorka 80/500 ot takie małe cudo, stosuję do niego okular zoom soligor 8-24 mm - czasem z barlowem wtedy jest to ok 120 x Z praktyki wynika, że zoom przy 8 mm sporo traci na ostrości, sytuacja sie powtarza z barlowem przy dużych powiększeniach , stąd muszę go "skręcić" by polepszyć ostrość. No i teraz pytanie : A może kupić okular rzedu 5mm? dobrej klasy np: lantana :starwars: , byłoby to 100x bez barlowa Czy to ma sens? Czy obraz będzie lepszy jakościowo? Zaznaczam, że nie chodzi mi o fotografowanie nieba w grę wchodzą tylko obserwacje wizualne i cieszenie sie widokami - od czasu do czasu planetkami też. :starwars:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem intuicyjnie, ale jaki okular krótkoogniskowy byłby najlepszy do takiego sprzętu? No i ile można wycisnąć z niego z dobrym okularem?

Sprzęt to do planet nie jest i porównywać do APO nie ma co, ale warto spróbować zwłaszcza czytając na forum np:

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ght=mirek+dymek

 

"Orion APO-80mm występuje na montażu Sky View Pro postawionym na bardzo sztywnym stalowym trójnogu. Całość jest niesamowicie stabilna. Mikroruchy chodzą bardzo płynnie. Operowanie mikroruchami nie powoduje drgania teleskopu. Bez problemu dokonywałem obserwacji przy 261x."

 

albo

 

"Epsilon lutni - ORION rozdzielił je w sposób książkowy. Bardzo wyraźne i ostre dyski Aiarego otoczone pierścieniem dyfrakcyjnym. Pomiędzy składnikami czarne niebo. Żadnych ósemek czy orzeszków. Po prostu 2 gwiazdy świecące równo obok siebie. Przy użyciu okularu Orion Lantan 2,3mm - uzyskałem powiększenie 261x (dla obiektywu 80mm:) ) pomimo to obraz pozostał czysty i kontrastowy. "

 

i co? ile można wycisnąć z achromata 80/500?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Oskar za rady

No coś z tym muszę zrobić. byłem przed chwilą ze sprzętem na dworze , wycelowałem na saturna , podłączyłem zooma - widać pierścienie i chyba jeden księżyc power 62x, zakładam barlowa i... widzę? - to samo power 120! - muszę trochę ściągnąć bo tracę ostrość no.. dobra jest 100 x i co? i nic ostrość lepsza ale więcej nie widzę jak przy 62 x

 

Hmm.. jak się wkurzę to sobie kupię refrak. 120/1000 O! albo APO, ale kiedy?

Nie może zostanę przy tym co mam? poręczne to i takie małe a małe jest piękne!

 

Rozważania przy herbacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... opowieści Arturo rzucają zupełnie nowe światło na wychwalane jak dotąd okulary typu zoom. Czyżby ktoś jeszcze spotkał się ze zjawiskiem tak drastycznego spadku ostrości przy zoomowaniu, czy też to wina sprzętu Arturo i okazać się może, że przy "czystym" okularze 4 czy 5 mm obraz będzie też kiepski ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jasny achromat i nadmierne powerowanie na nim nie ma większego sensu, nielależnie czy Zoomem czy stało ogniskowym okularkiem bo jakość obrazu ogranicza tu już sama budowa jego jasnego obiektywu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z ostrością dotyczy powerowania niezależnie od tego czy jest to 62x czy 120x z barlowem, poprostu gdy dochodzę- z 24mm do 8mm- to stwierdzam, że mszę "zjechać" czytaj skręcić zoom powiedzmy do 10 mm i wtedy ostrość sie znacznie poprawia. Stąd zastanawiałem sie co by było gdybym miał np: 5mm lantana Czy też bym miał nieostry obraz? Niestety nie mam takiego zaplecza aby to przetestować . Kupić czy nie kupić (5mm) Oto jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej ci odpowiedziano . Obiektyw nie jest tej konstrukcji i jakosci aby stosować duze powiekszenia . obraz bedzie wiekszy lecz rozmazany . Nie kupuj .

Jak się wkurzysz to kup sobie cos z wieksza ogniskową np 1300- 1500 . Ten co masz tez ma swoje zalety .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.