Jump to content
Sign in to follow this  
Paether

Zdjęcie nowo narodzonej planety z VLT

Recommended Posts

Astronomowie używający instrumentu SPHERE będącego elementem Very Large Telescope, znaleźli gazowego olbrzyma, orbitującego wokół młodej gwiazdy karłowatej PDS 70. Nie tylko odkryli, ale również uwiecznili jej bezpośredni obraz. Gwiazda PDS 70, znana również jako V * V1032 Cen, jest gwiazdą PMS (Pre-main-sequence star), typu K7, położoną 370 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda ma tylko 5,4 miliona lat i jest otoczona przez protoplanetarny dysk z osadzoną w nim, wciąż tworzącą się planetą - PDS 70b.

 

egzoplanet.jpg

Ciemny obszar w środku fotografii to gwiazda przysłonięta koronografem blokującym jej światło.

 

"Dyski protoplanetarne wokół młodych gwiazd są miejscem narodzin planet, ale jak dotąd tylko garstka obserwacji wykryła w nich ślady tworzących się planet" - powiedziała dr Miri Keppler, badaczka z Instytutu Maxa Plancka, który prowadzi zespół odpowiedzialny za odkrycie PDS 70b.

"Problem w tym, że do tej pory większość odkrytych anomalii, które mogłyby wskazywać na obecność planet, mogły po prostu być cechami dysków."

 

Analiza pokazuje, że PDS 70b jest gazowym olbrzymem o masie pomiędzy 1,4 a 3,7 masy Jowisza. Planeta znajduje się około 22 jednostek astronomicznych od gwiazdy macierzystej, mniej więcej tyle, ile odległość między Uranem a Słońcem. Powierzchnia PDS 70b ma temperaturę około 1800 stopni Fahrenheita (1000 stopni Celsjusza), co czyni ją znacznie gorętszą niż jakakolwiek planeta w naszym Układzie Słonecznym.

 

W osobnym badaniu dr André Müller z Instytutu Maxa Plancka wraz ze współpracownikami przeprowadził wstępne obserwacje, aby bardziej szczegółowo zbadać PDS 70b. Naukowcy nie tylko uchwycili bezpośredni obraz planety, ale nawet byli w stanie uzyskać jej spektrum.

Analiza spektrum wskazała, że atmosfera planety jest 'nieprzejrzysta'.

 

"Planetarny towarzysz PDS 70 wyrzeźbił przejściowy dysk protoplanetarny z gigantyczną dziurą w środku. Te wewnętrzne luki są znane od dawna i spekulowano, że zostały wytworzone przez interakcje między dyskiem a planetą. Teraz możemy zobaczyć planetę po raz pierwszy.

 

"Te wyniki dają nam nowe spojrzenie na złożone i słabo poznane wczesne etapy ewolucji planetarnej" - powiedział dr Müller. "Musimy obserwować planety w dyskach młodych gwiazd, aby naprawdę zrozumieć procesy kryjące się za formowaniem planet."

 

Wyniki zostaną przedstawione w dwóch artykułach, które pojawią się w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

Za - http://www.sci-news.com/astronomy/pds-70b-exoplanet-direct-image-06158.html

https://phys.org/news/2018-07-image-newborn-planet-caught-eso.html

 

 

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.