Skocz do zawartości

Kamera CCD do wyboru :-)


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam jedną z dwóch kamer CCD: ATIK One 6.0 lub QHY695A

 

Są to kamery z bardzo podobnym chipem ATIK posiada sensor Sony ICX 694 o wymiarach 12,5mm x 10mm - 6 MP - 4,54µm  oraz QHY  sensor Sony ICX 695 o tych samych parametrach.

Sensor ICX 695 jest odrobinę czulszy ale obydwie kamery charakteryzują się bardzo wysoką czułością na poziomie QE80% i bardzo niskim szumem.

Uważam te kamery za genialne a jedyną ich wadą  stosunkowo nieduży chip co akurat mi w ogóle nie przeszkadza. Większość zdjęć przez ostatnie dwa lata tą wykonałem właśnie tą kamerą.

Czym różnią się kamery?

ATIK One 6.0 posiada wbudowane koło filtrowe na 5 filtrów 1,25" oraz off axis. Zaletą jest mała waga kamery poniżej 0,9kg oraz zwarta kompaktowa obudowa. Wadą konieczność wymiany filtrów jeżeli zamierzamy fotografować dodatkowymi filtrami Sii oraz Oiii. ATIK wyposażył jednak użytkownika kamery w pomysłowy adapter pozwalający zmieniać filtry bez rozkręcania obudowy.

Kamera posiada jednostopniowe chłodzenie delta 38 stopni celsjusza

QHY695A jest cięższa i posiada wbudowane koło filtrowe ze zmienną karuzelą w zestawie 7x36mm oraz 8x1,25" oraz off axis. Waga kamery 1,5kg jednak kamera posiada już wewnątrz wszystkie filtry oraz bardzo solidne dwustopniowe chłodzenie delta 45 -50

Uważam ten chip za rewelacyjny i jak już wcześniej wspominałem może nieco mały ale jednak łączący w sobie wysoką czułość i bardzo mały szum. Mały piksel kamery pozwala na rejestrowanie szczegółu nawet z mniejszych teleskopów.

Cena za zestaw:

ATIK One 6.0, off axis atik, zestaw filtrów 1,25" LRGB, Ha, SII, OIII  baader planetarium - 9800zł (kamera po przeglądzie i serwisie w ATIK CCD cameras)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php?products_id=6944#desc

QHY695A, qhy off axis, karuzela 7x36mm oraz 8x1,25" zestaw filtrów 36mm LRGB, Ha, SII, OIII - 12000zł (kamera ma 3 miesiące i jest na gwarancji QHY)

http://www.qhyccd.com/IC695A.html

 

Obydwie kamery są świetne i mi odpowiadają więc jest mi obojętne którą sprzedam a którą sobie zostawię zainteresowany kupiec ma więc wybór :-)

 

 

 

 

 

 

ATIK.jpg

QHY.jpg

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do sprzedania pozostał  Atik One 6.0 co wcale nie oznacza, że jest gorszy niż QHY po prostu ze względu na pełne koło na 7 filtrów QHY spełnia wymogi przy zdalnym obserwatorium. Widzę nawet, że ATIK ma nieco lepszy kontrast. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany zakupem ATIKa chętnie przekażę takie porównania.

Czyli jeszcze raz podsumowanie oferty:

ATIK One 6.0 z  zintegrowanym kołem filtrowym, off axisem i pełnym zestawem filtrów LRGB, Ha, SII, OIII 1,25" Baader Planetarium.

Cena: 9500zł (kamera po przeglądzie w ATIK CCD faktura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.